Jak se starat o kočku v březí

0

Máte kočičku, která je v současné době v březí? Nechovejte se k ní tak, jak doposud. Je nutné se k ní chovat zcela jinak. Kočka je během březosti ve zvláštním stavu, je náchylná k více věcem, vykazuje změny chování. V březí by měl každý majitel svou pozornost věnovat zejména výživě a neměl by ji zbytečně vystavovat sebemenšímu stresu. To však není to jediné, co by každý majitel neměl dělat během doby, co je kočka v březí.  

Co je nevhodné s kočkou dělat během březosti 

Majitelé své kočičky rádi nosí všude, hýčkají je, objímají je, mazlí se s nimi. Když je však kočka v březí, vyžaduje naprosto jinou pozornost. Musí s ní být nakládáno jinak. Když je kočka v březí, měla by se vystavovat co nejmenšímu (nebo spíše žádnému) stresu. To znamená, že je nevhodné s ní kamkoliv cestovat. Cestování pro kočku je hotovým symbolem stresu, proto si v březí cestování společně s ní ušetřete. Také vynechejte výstavy. I když je ve výstavním řádu, že kočky v březí na výstavu nesmí, vždy se najdou majitelé, kteří svou kočku na výstavu vezmou i proti pravidlům.  

Také je velice důležité kočce vyšetřit stolici. Na zdravotní péči zejména během březí nezapomínejte, právě ta je velice důležitá, jenom tak bude následující porod naprosto bez problémů.  

Pozor na manipulaci s kočkou 

Jak jsme zmínili, mnozí majitelé se s kočkou rádi objímají, hýčkají ji, mazlí se s ní. V březosti je nutné dávat pozor i na samotnou manipulaci s ní. I ta pro ni může znamenat stres či případné jiné nebezpečí. Kočka by se v době březosti neměla zvedat za břicho. Vždy by se měla podpírat zadními končetinami.  

Když je kočka už v pokročilé fázi březosti, nenuťte ji ke skákání či k jiným podobným manévrům. V březosti se také sama neočistí. Březost je tedy jediná fáze jejího života, kdy vám nechá, abyste ji očistili, abyste s očištěním pomohli. Omývejte ji tedy vlhkým hadříkem, případně jí zkraťte srst, pokud se jedná o dlouhosrstou rasu.  

About Author

Leave A Reply