Jak se zbavit bílého zákalu v akváriu

0

Zákalů, které vznikají v akváriu, je skutečně mnoho. V současné době se nejvíce potýkáme s takzvaným hnědým zákalem, který však mnozí chovatelé akvarijních rybiček upřednostňují. Jiní s ním však zápasí, stejně jako zápasí s dalším zákalem v pořadí, kterým je bílý zákal. Jedná se o takzvaný nálevník, který je skutečně bílý, skoro jako mléko. Naštěstí i tohoto zákalu je možné se rychle a efektivně zbavit.  

Jak již bylo zmíněno, jedná se o mléčný zákal bílé barvy, ovšem otázkou je, proč vzniká? Důvodem jeho vzniku jsou malí živočichové v akváriu, o kterých nemáte ani ponětí. Většinou se totiž vytvoří díky nadbytečnému krmení, které ryby nestihnou sníst a které se ve vodě rozloží a vodu tímto znečistí. Drobní živočichové způsobující bílý zákal se však mohou objevit i ve zbrusu nových akváriích, která zatím nefungují tak, jak by měla.  

Takzvaný nálevník se však neřadí k zákalům, které si můžeme v akváriu ponechat “pro lepší vzhled”. Když se objeví, je třeba s ním co nejrychleji zatočit, ale jak? 

Nejjednodušší řešení je UV lampa 

Bílého zákalu se můžete zbavit jednoduše, a sice pomocí takzvané UV lampy, kterou nemusíme představovat. Ta proti bílému zákalu zabírá stoprocentně. Ideální je nechat UV lampu běžet přes noc. Noc je dlouhá doba, během které se nálevník vypaří.  

UV lampa je také skvělou prevencí proti bílému zákalu. Stačí, když se jednou týdně zapne na pár hodin a nálevník se do vašeho akvária v budoucnu nedostane.  

Náplně ve filtru s nálevníkem také zatočí 

S nálevníkem mohou zatočit i náplně ve filtru, které je možné různě kombinovat. V tomto případě se však poraďte s odborníky v obchodech, kteří poradí, jaká kombinace náplní je právě pro váš problém potřebná a ideální. Stejně tak poradí s následnou údržbou filtrů. 

About Author

Leave A Reply