Ši-tzu – dříve klášterní pes, dnes nerozlučný společník v rodině

2

Ši-tzu považuje svého majitele nejen za vůdce smečky, ale také za svého hrdinu, pro něhož se ráda stane zajímavým, chytrým a oddaným psem. Chovatelova trpělivost je po pečlivě prováděném výcviku odměněna tím, že jeho ši-tzu bude psem dobře připraveným pro společný život naplněný láskou, porozuměním a vzájemnou ohleduplností.

Z historie plemene

Psi tohoto plemene bývali v dávné minulosti chováni v tibetských klášterech, a to výhradně pouze tam. Kolem roku 1000 byly ši-tzu dopraveny z Lhasy do Pekingu. Z nich nejlepší byli vybráni pro čínský císařský palác. Současní ši-tzu mají v genech s největší pravděpodobností jak krev tibetských španělů, tak pekinézů i psů plemene Lhasa apso. První psíci ši-tzu se dostali do Evropy v roce 1930. Ve Velké Británii nesměli být v 50. letech 20. století zaregistrováni jako čistokrevní potomci vzniklí křížením pekinéze a ši-tzu, a to až do třetí filiální generace. V USA byly vyžadovány k registraci další tři předcházející generace.

Pozitiva plemene

Ši-tzu jsou společenská zvířata a naštěstí se nevážou pouze na jednoho majitele, ale jsou oddaní celé své rodině. Proto se vám u tohoto plemene nestane, že by neposlouchalo nikoho jiného, než svého jediného pána. Štěně bude rádo za lidskou pozornost a hlazení, postupně by se mělo seznámit s každým členem rodiny. Takové seznámení vždy začíná očicháváním.

Standard plemene povoluje všechny barvy

Standard plemene povoluje všechny barvy

Negativa plemene

Psi jsou smečková zvířata a jako taková potřebují mít své přirozené vůdce. Pokud je nemají, snaží se toto místo obsadit. Proto rozhodněte ihned, co si přinesete domů psa, o tom, kdo bude vůdcem vaší smečky. Vzhledem k tomu, že ši-tzu je malé plemeno, někdy řazené dokonce do skupiny toy plemen, je třeba v domácnosti velké opatrnosti, aby se nestalo, že někdo štěněti nechtíc ublíží. Někdy to mohou být bohužel i malé děti, které mohou neúmyslně zacházet se štěnětem až drsně a štěně se poleká. Je nutné od mala zvykat štěně na kartáčování srsti, které se stane dennodenní potřebou. Nezavádějte v domácnosti při výchově štěněte žádné nové zvyky, kterých se nebudete chtít v budoucnu držet. Mohlo by se vám stát, že vás pak bude ši-tzu nutit, abyste si s ní hrály ještě o půlnoci.

Typické znaky plemene

Země původu: Tibet, Velká Británie
Hmotnost: 5 – 8 kg
Výška: 25 – 27 cm
Barva: přípustná je jakákoli barva, u vícebarevných ši-tzu je žádoucím znakem bílá lysinka na čele a také bílá špička ocasu.
Klasifikace podle FCI: společenské plemeno
Postava: rovná hřbetní linie, krátká a silná bedra, hluboký a široký hrudník.
Srst: může být delší, než dosahující na zem, s podsadou, dá se upravovat do různých fazon, nesmí být kudrnatá, povoleno je pouze lehké zvlnění.
Povaha: hravá, aktivní, inteligentní, přátelská, čilá, nezávislá, neváže se pouze na jednu osobu.

Psi císařů

Psi císařů

Kdy začít s výcvikem

Máte-li dostatek trpělivosti, elánu a času na výcvik štěněte, začněte s ním co nejdříve. S výcvikem ši-tzu musíte začít dřív, než se u ní vyvine nežádoucí chování, a to by vás jistě dříve či později začalo obtěžovat. Je pochopitelné, že nejlepších výsledků, a to jak při výchově, tak při výcviku, budou dosahovat dobře socializovaní psi, kteří jsou od mala vedeni k poslušnosti. Abyste byli vhodným majitelem ši-tzu, musíte si na ni udělat denně čas, abyste mohli mj. dostatečně pečovat o její srst. U psů předváděných na výstavách je to nezbytnost. Výcvik je třeba provádět se štěnětem několikrát denně v krátkých intervalech. Nejlépe 3 – 5 x vždy po dobu několika minut. Výstavní ši-tzu by si měla také včas zvyknout na klec, ve které bude po dobu výstav přebývat. S nácvikem začněte v domácím prostředí a dobu pobytu štěněte v kleci postupně prodlužujte. Vy u klece nebuďte přítomni, štěně po chvilce ulehne a usne. Štěně musí také poznat, že hlavním cílem vašeho výcviku není věnovat mu veškerou svou pozornost.

Zajímavosti

• Ši-tzu byly považovány za posvátné, a tak nebylo možné je ani prodávat, ani vyvážet z Číny. Stávaly se proto vzácným darem císaři od tibetského dalajlámy. Často figurovali jako součást poplatku za mír.
• Předrevoluční Pekingský chovatelský klub vytvořil standard plemene ši-tzu, který ho prezentuje následovně: „pes s lví hlavou, medvědím trupem, velbloudí tlapou, bohatě opeřeným ocasem, ušima ve tvaru palmového listu, rýžovými zoubky, perleťovým jazykem a pohybem zlaté rybky“.
• Ši-tzu jsou velmi aktivní, a tak je možné zúčastňovat se s nimi i soutěží agility.
• Vzhledem k vysoké oblíbenosti tohoto plemene v současnosti je třeba při pořizování štěněte velké obezřetnosti. Ši-tzu se stávají předmětem chovu množitelů. Ti se snaží na těchto malých plemenech co nejvíce vydělat, a to bez ohledu na jejich často velmi pochroumané zdraví.

About Author

2 komentáře

  1. Pingback: Jaká psí plemena jsou vhodná do rodiny s dětmi? | Familystar

  2. Pingback: Přichází nový člen rodiny | Kapucínek.cz

Leave A Reply