Siamská bílá kočka – plemeno opředené bájemi

0

Bílá zvířata bývají často opředena různými bajkami a jejich život považován za posvátný. I život siamské bílé kočky je spojován s jistými zkazkami, které mohou a také nemusí být pravdivé. Každopádně je jisté, že siamská bílá je krátkosrstá kočka orientálního typu s poněkud netypickým tvarem hlavy, očí i uší.

Z bájné minulosti siamských koček

Kdysi dávno žila orientální princezna, a ta měla jako oblíbence bílou siamskou kočku. Princezna se chodívala koupat do lotosového jezírka a jediný, kdo směl s ní, byla její siamka. Než princezna vstoupila do jezírka, vždycky si sundala prsteny a ty navlékla své kočce na ocas, aby se jí nepoztrácely. Když šly pak spolu plavat, kočka měla obavy, že prsteny poztrácí, a tak si celou dobu držela ocas. Po čase se jí na ocase vytvořil zálomek. A nejen to. Jak se neustále otáčela za svým ocasem a také za princeznou, pootočily se jí a poté i zešikmily oči a kočka nakonec začala šilhat.
Další prastará báje vypráví o tom, že v Tibetu, v některém z chrámů, žije kočka zvaná shi mi. Vzhledově nápadně připomíná siamku se zcela černými odznaky. Prý dokonce i šilhá, má totiž za úkol hlídat poklady ukryté v buddhistických chrámech. Protože kočku dostali mniši jako dar od Boha, má kočka nebesky modré oči.

Siamská bílá 1

Siamská bílá 1

Základní typické znaky plemene

Siamská foreign white je kočka orientálního typu s krátkou srstí. Akromelanické typické zbarvení je překryto bílou barvou.
Tělo: je štíhlé, elegantní, pružné a dobře osvalené. Linie těla jsou zužující se.
Hlava: středně velká klínovitá s přímými liniemi, stejně jakou všech barevných variet siamských koček.
Oči: středně velké ve tvaru mandle. Intenzivně modré jasné a zářivé.
Uši: zašpičatělé, velké, na bázi široké.
Nos: přímý, dlouhý, bez přerušení prodlužuje linii čela.
Končetiny: dlouhé, jemné, tlapky malé oválné.
Srst: jemná, lesklá a hedvábná, velmi krátká, hladce přiléhavá k tělu, téměř bez podsady.

Starší robustnější typ siamských koček

Někteří chovatelé ve světě se věnují chovu robustnějších starších typů siamských koček, které však nevyhovují modernímu standardu. To je důvod, proč se chovají pod jiným jménem. Ve Spojených státech se jim říká „apple head“ kvůli jejich kulatému tvaru hlavy.

Uznávaný standard

WCF uznává kočku siamskou starého typu označovanou jako thajskou kočku s názvem thai. Standard pro siamskou bílou kočku vyžaduje čistě bílé zbarvení, bez jakéhokoli patrného žlutého nádechu. Nejedná se však o albinotické zbarvení. Bílá barva je podmíněna genem W. Z genetického hlediska se tedy jedná o siamskou kočku nesoucí zároveň vlohu pro bílou barvu. Dominantní vlastnost způsobující toto zbarvení má za úkol zabránit tvorbě tohoto pigmentu. Vzhledem k tomu, že modré oči siamek jsou způsobeny homozygotní kombinací recesivních genů albinotické série, není třeba se obávat, že by moodrooké siamky mohly trpět hluchotou, jako se to často stává v případě chovu bílých modrookých koček jiných plemen.

About Author

Leave A Reply