Sklípkan barvoměnný – vzhled, chov a krmení

0

Sklípkany barvoměnné řadíme do čeledi Theraphosidae (sklípkanovití) a zároveň do podčeledi Avicularii (sklípkani). Původním domovem sklípkanů barvoměnných je Jižní Amerika, hlavně Ekvádor a Martinik, kde se vyskytují v pralesích. Patří k jedněm z nejčastěji chovaných zástupců terarijních zvířat u nás.

Různé druhy sklípkanů

Sklípkani jsou dokonalí lovci, jejichž podoba se v průběhu 300 milionů let prakticky nezměnila. K jedněm z nejkrásnějších patří Avicularia versicolor (sklípkan barvoměnný). Délka života jednotlivců je odhadována mezi 15 – 25 lety. Sklípkani barvoměnní dorůstají v těle velikosti okolo 6 cm a rozpětí jejich nohou činí okolo 12 cm. Dalšími zajímavými zástupci jsou sklípkani korálkoví, sklípkani ohniví, sklípkani huňatí, sklípkani modrochlupí a sklípkani Smithovi. Celkově řadíme sklípkany do skupiny největších suchozemských bezobratlých živočichů.

Sklípkan barvoměnný

Proč tento druh tolik zaujal chovatele? Je totiž klidné povahy, jeho chov není nijak extrémně náročný a navíc dospělé samice mají opravdu nádherné zbarvení. Dokonce i samcům, zůstává po dosažení dospělosti mírně metalický barevný nádech. Zadeček a končetiny mají zelenočernou barvu a delší červenofialové chloupky. Hlavohruď – konkrétně karapax má zelenomodré zbarvení. Odrostlí jedinci mají na zadečku typické zrcátko. U obou pohlaví je zbarvení totožné, a to i v dospělosti. Samečci v dospělosti mají oproti samičkám menší vzrůst, odlišné tibiální háky na končetinách a bulby na koncích makadel.

Stromový druh do vyšších nádrží

Sklípkan barvoměnný patří ke stromovým druhům, tudíž je vhodné umístění do vyšších nádrží s odpovídající velikostí podle počtu chovaných jedinců. Aby si mohla mláďata vystavět hnízdo, vložíme jim do nádob vždy nějakou větvičku umělohmotné rostliny. Do většího prostoru v teráriu se hodí i celé pokojové rostliny, větší větve anebo kůra. Hnízda si sklípkani tvoří jednak pod kůrou, ve větvích a mezi listy rostlin. Hnízdo je pro ně důležitým místem pro přijímání potravy, ale i pro spánek nebo svlékání. Hnízda sklípkanů se neodstraňují, pouze za výjimečných okolností, pokud dojde k znečištění hnízda potravou, nebo při odchytů sklípkanů.

Vlhkost prostředí

Doporučovaná vlhkost prostředí v teráriu pro sklípkany se pohybuje okolo 75 %. Nejlépe se v teráriu takové prostředí udržuje díky rozprašovači nebo rozstřikovači. Sklípkani mají mít k dispozici i vodu k pití. Tu jim předkládáme v odpovídajících miskách. Jestliže mláďata nemají přístup k vodě v misce, musíme jim postříkat stěnu nádoby, ve které žijí. Osvěží se pitím kapek, které ulpí na stěnách nádoby. Sklípkanům barvoměnným vyhovuje teplota prostředí okolo 26°C.

Čím krmit

U rodu Avicularia se velmi dobře uplatňuje chov ve skupinách. Je tomu tak hlavně u mláďat, která díky tomu bezproblémově přijímají potravu a rovněž rychleji rostou. Skupinový chov je však podmíněn dostatkem prostoru a potravy. Potravou sklípkanů jsou většinou cvrčci. Mláďatům je raději porcujeme a nabízíme společně s červy v hnízdech anebo na substrátu. Dospělým zvířatům, která nejsou právě ve fázi svlékání, můžeme nabídnout cvrčky celé a živé. Důležitá je pravidelná kontrola ulovených cvrčků. Potřebujeme-li nasytit samice před pářením, nabídneme jim odrostlá myší holata.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply