Jak na soužití psa a kočky

0

Nejen, že jsme národem pejskařů, ale mnohé za našich domácností mají psa i kočku. Jak to ale dělají, aby soužití jejich domácích mazlíčků s tak odlišnými potřebami, jako mají kočky a psi, bylo harmonické a probíhalo bez šarvátek, pranic a zbytečných konfliktů? Tak na to se zaměříme v dnešním článku.

Soužití již od raného věku

Kočky a psi dokážou být celoživotními přáteli. Nejsnadněji toho dosáhneme, pokud tyto odlišné živočišné druhy chováme doma společně již od mládí. Probíhá-li mezi nimi za našeho dohledu kvalitní socializace, rychle si na sebe zvyknou. Přijde-li pes do rodiny, kde už kočka je, bývá soužití snadnější, než tam, kde přijde kočka až po psovi. Ale pochopitelně i zde jsou výjimky, jako ve všem. Každý pes i každá kočka jsou jiní a stejně tak i jejich soužití může probíhat na jiné vlně než v obdobném případě, ale v jiné domácnosti. Za nejlepší variantu kombinace bývá považována ta, kde je chován dospělý pes společně s kotětem. Dospělé kočky totiž mohou mít problém s přijetím malého štěněte do rodiny.

První společné dny pod dozorem

Stejně tak, jako když si přinesete domů malé štěně, trávíte s ním jeho první dny u vás doma společně, byste to měli udělat i nyní. Soužití mezi psem a kočkou je třeba dát hned od počátku jasná pravidla. Měli byste být u toho, když se ti dva budou seznamovat. Když je budete pozorovat při vzájemných kontaktech, brzy poznáte, kde by mohla být třecí místa jejich vzájemného vztahu. Kočka může po psovi natahovat drápky. Bude tedy lepší, alespoň pro začátek jí je zastřihnout, aby mu neublížila. Psa zase budete muset okřiknout v případě, že by chtěl kočku prohánět a honit ji po bytě. Takové chování netolerujte. Psi jsou schopni po čase kočku tolerovat a přijmout ji jako nadřazeného člena ve smečce. Svůj čas byste měli rozdělit na dobu strávenou společně ve třech, ale hrát si a věnovat se i každému ze zvířat zvlášť.

Vlastní místo pro odpočinek je důležité

Oba potřebují svůj prostor, kde budou mít klid a soukromí. Jak kočka, tak pes mají mít svůj pelíšek, i když se časem může stát, že se spřátelí natolik, že budou sdílet jeden. Není ale rozhodně žádoucí, abyste ty dva nutili být neustále spolu. Oni si cestu k sobě postupně najdou, nemusí to být ale nutně hned. Pozor, aby si pes nechtěl pochutnat na kočičím trusu. Dejte proto kočičí záchod na bezpečné místo. Kotě má mít svůj prostor, kde se nebude bát a cítit v ohrožení. Kočce i psovi dejte do pelíšku dečky a ty později přehoďte. Tu kočičí dejte psovi a naopak. Tak pomůžete urychlit jejich zvykání si na odlišný pach toho druhého.

Po společné hře mohou být unaveni oba.

Krmení každému zvlášť

Tak jako jsou pes a kočka každý jiný, měli by mít i jinou stravu. Každý z nich potřebuje jiné složení potravy. Kočičí strava je o něco bohatší na tuky a bílkoviny než strava psů. Může se stát, že každý bude potřebovat dietu. I v takovém případě, pak pes musí mít stravu odlišnou od té kočičí. Oba krmte odděleně a nejlépe i v jinou dobu. Zatímco svému psovi podáváte stravu jen 2 x denně, kočku krmte několikrát denně. Příliš dlouho naplněné misky by neměly zůstat stát. Kočce můžete nechat její misku se žrádlem přes noc. Je to totiž noční tvor, šelma, která loví v noci, zatímco pes chce v noci spát a odpočívat. Každou ze tří denních porcí podáváme v pravidelných intervalech.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply