Štír středomořský (Buthus occitanus) a jak je to s jeho toxicitou

0

Tento druh štíra patří k jedněm z nejčastěji u nás chovaných štírů. Je však třeba zmínit, že jeho toxicita je poměrně vysoká. V teráriu vyžaduje pískový podklad. Odchov jeho potomstva v teráriu v domácích podmínkách není pro zkušené teraristy velký problém.

Jak je to s jeho toxicitou

U zdravých lidí v případě bodnutí štírem středomořským dojde obvykle pouze k lokálnímu otoku v okolí rány. Avšak lidem nemocným, starším anebo dítěti může být jeho bodnutí životu nebezpečné. Jeho jed je poměrně účinný i při bodnutí teplokrevných živočichů, tedy i dospělého zdravého člověka. Netřeba se vystavovat tomuto nebezpečí osobně, ale je možné podrobit tomuto pokusu například dospělou myš. Ta po bodnutí většího jedince štíra středomořského umře do 2 minut. Proto se rozhodně nevyplatí toxicitu jedu těchto štírů podceňovat.

Vybavení terária

Pro chov o velikosti 1 – 4 jedinci postačí terárium o velikosti 30 x 30 x 30 cm. Jako podklad dobře poslouží kamenná drť smíchaná s pískem. Terárium by mělo být vytápěné 15 W žárovkou, ideálně připojenou na spínací hodiny. Dále je vhodné do terária vložit několik kusů kůry, pod nimiž se budou moci štíři schovávat, je to jejich oblíbený úkryt. Nezapomeňte na malou misku s vodou, z níž budou štíři při nedostatku potravy doplňovat nezbytné tekutiny. 21 – 25°C by měla být ideální teplota v teráriu. Jeden z rohů terária ponechávejte navlhčený.

Krmení cvrčky a jiným hmyzem

Za ideální krmivo pro štíry jsou považováni zabití cvrčci, nebo jiný hmyz, například bezkřídlé octomilky. Je vhodné předkládat štírům hmyz do různých částí terária, aby si jej pak mohli sami při svých nočních pochůzkách hledat. V případě předkládání živých cvrčků je vždy opatrnost na místě. Živé krmení nesmí být předkládáno v době svlékání štírů, mohlo by se stát, že kvůli chybě pak o štíra přijdete. Mládě štíra by mělo potravu dostávat vždy častěji než dospělý jedinec. Asi tak 9 drobných cvrčků na 3 štíry. Pokud má štír v teráriu vhodné podmínky a dostatečnou teplotu, je také náležitě pohyblivý a velký, můžeme ho krmit i šváby nebo sarančaty.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply