Stop množírnám aneb Nekupuj! Adoptuj!

0

Pokud máte psa, nebo se po nějakém vhodném poohlížíte, pravděpodobně jste zabrousili i do online světa inzerátů a nabídek psů. Jestliže vás u některých inzercí zarazila lámaná čeština, s kterou byly tyto inzeráty napsány, nebo jste se nestačili divit obrovskému počtu štěňat za rok, které inzeruje jeden a tentýž inzerent, možná jste narazili právě na něj – na množitele.

Šíření osvěty

S některými z nás problematika množíren otřásla více, s jinými méně, ale dá se říct, že se tyto otázky přímo i potažmo týkají každého z nás chovatelů. Je to problematika, která by však nikoho z nás neměla nechávat slepým. Je přece jasné, že tahle tyranie v podobě přeplněných kotců plných fen rodících jako na běžícím páse, bez možnosti kontaktu s okolím, tu nemůže zůstat napořád. Šiřme společně osvětu, povědomí o tom, že množírnám musí brzy odzvonit, že tento způsob chovu psů je nezákonný a nelidský. Zvířata jako jsou psy a kočky, tu vždycky byla, jsou a budou proto, aby nám dělala společníky, parťáky a přátele a ne proto, abychom my lidé na jejich neštěstí vydělávali.

Co napomáhá praktikám množitelů

Kde není poptávky, není nabídky. Z toho vyplývá, že enormní poptávky plodí enormní množství těch, kteří chtějí jednoduše vydělávat. Inzerce je zahlcena poptávkou i nabídkou psů malých plemen, která se snadno vejdou do bytu a pokud možno i do tašky. Když nepojede v paneláku výtah, musí se vejít pod paži, aby se dali snadno přenášet. Neměli by pouštět chlupy, moc nahlas štěkat a pokud možno nesmí toho moc sežrat. A pak se nemůžeme divit, že útulky jsou plné černých psů velkých ras, které nikdo nechce. Ale to už je z jiného soudku!

Besi z útulku

Besi z útulku

Jak množitele poznáme

Bezpochyby všichni označíme za množitele člověka, který bez možnosti výběhu, někde stranou od lidí, v šílených hygienických podmínkách na pár metrech čtverečních skrývá svůj chov štěňat pro peníze. Bohužel naše legislativa tohle všechno umožňuje, pokud je chovatel zároveň oficiálně veden jako živnostník a platí řádně daně, podle státu se neděje nic nelegálního. Ale možná je množitel i ten, kdo dopustí, že štěňata jeho feny, skončila v útulku, nebo v nevhodné náruči, a to jen proto, že přece „každá fena má mít aspoň jednou štěňata“, jak mnozí s oblibou tvrdí.

Jak poznáme překupníka   

Co se týče kategorie zvané překupník, tady už je situace jiná. Živnost s tímto názvem není v registru našich živnostenských úřadů ani mezi lidmi to není výraz nijak oblíbený. Jak ale nenaletět a při pátrání v inzerci neskočit takovému překupníkovi na lep? Především to chce uvažovat racionálně, mít nadhled a být velmi obezřetní, jakmile narazíme na podezřelé znění inzerátu. Co by nás mělo varovat?

  • Jedna a tatáž osoba neustále inzeruje prodej štěňat a navíc štěňat různých ras.
  • Fotka psa či feny v inzerátu je stažena z některého webového serveru a není reálná.
  • Podezřelý může být i prodej štěněte s důvodu alergie, změny práce, bydliště anebo rodinných podmínek.
  • Inzerent neuvádí své pravé jméno ani kompletní kontakt na sebe.
  • Prodejce vám chce takřka za každou cenu dovést psa až domů, nedělá mu to žádný problém.

Možností, jak poznat překupníka, je pochopitelně mnohem více, ovšem my uvádíme jen ty nejčastější a nejočividnější.

Vybírejte obezřetně

Trávíte-li nejvíce času při hledání pejska na internetu, máte u mnoha inzertních serverů možnost označit podezřelý inzerát a odeslat do redakce inzerce zprávu o vašem podezření, že se jedná o množitele. Vše se musí prověřit, a pokud je stížností na jeden inzerát více a jsou oprávněné, je podvodný inzerát odstraněn.

Co může jednotlivec udělat proti množírnám

Pochopitelně, že můžete postupovat svým individuálním způsobem, šířit do povědomí svého okolí informace o množírnách a boji proti nim, můžete jako dobrovolníci pomoci s inzercí psů ve střediscích, spolcích, dočaskách a útulcích, aby už konečně našli svého pána. Můžete ale také přidat svůj podpis na petici proti množírnám psů a jejich zákazu v ČR. Tuto petici naleznete zde: http://e-petice.cz/petitions/petice-proti-mnozirnam.html

Zajděte si pro čtyřnohého přítele do útulku

Netrváte-li na psovi s PP, je nejlepší navštívit několik psích útulků a vybrat si svého čtyřnohého přítele tam. Láska, kterou vám dá pejsek, nebo kočka z útulku bude s největší pravděpodobností tou největší ve vašem životě, které se od druhé strany dočkáte. Vděčnost, nadšení, obdiv a lásku, kterou jsou tito psi schopni svému zachránci, novému majiteli a svému dvounožci v jedné osobě dávat, nezná mezí. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti.

About Author

Leave A Reply