Strašák všech majitelů velkých psů – torze žaludku

0

Možná znáte někoho ze svého okolí, jehož pes byl torzí žaludku zasažen. Ti, kdo znají torzi žaludku psů pouze z vyprávění, jsou ještě ti šťastnější. Ti, kdo prožívali tyto stavy se svým psem, jsou jen při pouhém vyslovení pojmu torze vyděšení. Všichni společně se ale ptáme: „Dá se zákeřná torze řešit preventivně?“

Torze aneb Když jde psovi o život

V tomto směru mají příslušníci velkých a těžkých ras velkou smůlu, že je tyto život ohrožující příhody postihují nejčastěji. A ve většině případů zachrání psa jen okamžitá veterinární pomoc v podobě operace. Výjimkou nejsou psi, které torze žaludku postihla dokonce několikrát za život. K torzi však může dojít i v případě sleziny, nejen žaludku. Skutečně spolehlivě odhalí torzi jen rentgen. Byly totiž v minulosti zaznamenány i případy, kdy torzi na pohmat či pohled neodhalil ani zkušený veterinář. V některých případech se nemusí jednat o úplnou torzi, ale pouze o nahromadění plynů v žaludku psa.

Která plemena jsou k torzi nejnáchylnější

Obecně se dá konstatovat, že k žaludeční torzi jsou náchylnější psi velkých a těžkých plemen s hlubokým hrudním košem a vtaženou břišní linií a celkovým kvadratickým zjevem. Jistou roli tu ovšem hrají i soubory genetických činitelů, které tuto nemoc podporují. Konkrétně jsou torzí ohroženy nejvíce dogy, vlkodavové, bernardýni, baseti, rhodéští ridžbekové, dobrmani, němečtí ovčáci a také retrívři a všechna molossoidní plemena.

Torze žaludku bývá často smrtelná

Torze žaludku bývá často smrtelná

Jak torzi u psa odhalit

Při úplné torzi žaludku u psa dochází k zaškrcení jícnu a dvanácterníku a k narušení přívodu krve do žaludku. Pes ve většině případů upadne do šoku. Bezcílně se pohybuje, jeho chůze je strnulá. Snaží se zvracet, ale nejde mu to. Obvykle z něj vyjde jen jakýsi hlen. Pes má nezvykle zvětšené břicho. Je na něm dobře znatelné, že má bolesti. Obvykle si lehne na zem. Někdy vyhledá skryté místo. Jeho pohled je vystrašený. Žaludek se neustále naplňuje plyny. Pes dýchá zrychleně. Pes v důsledku toho sotva popadá dech a to ho celkově oslabuje. Na řadu by mělo přijít rychlé, či spíše okamžité jednání majitele, a to dříve, než v důsledku torze dojde ke kardiovaskulárním obtížím.

Některá plemena mají geny podporující  tuto nemoc

Některá plemena mají geny podporující tuto nemoc

Preventivní opatření

• Opravdu velký důraz je třeba klást na dvouhodinový klid po krmení.
• Máte-li plemeno, které má dokonce genetické predispozice k torzi žaludku, je možné zasáhnout preventivně formou operace, která představuje přišití žaludku. Díky přišití pak nemůže dojít k náhlému přetočení žaludku psa kolem své osy.
• Nepodávejte kombinovanou stravu, která by mohla rychle způsobit kvašení.
• Stravu a pití předkládáme psu z vyvýšeného místa.
• Ve většině případů byla torze zaznamenána u psů při podávání granulí. Proto se nedoporučuje psa krmit jen 1x denně, ale denní dávku rozdělit nejlépe na 2 až 3 části.
• Psa nenecháváme hodinu po pozření stravy samotného.
• Snažíme se vyvarovat toho, aby ani bezprostředně před konzumací stravy nebo po ní nebyli psi vystaveni nadměrné fyzické zátěži.
• Na náchylnost k torzi začali někteří uvědomělí výrobci granulovaných krmiv pro psy myslet, a tak vyvíjejí stravu, která zcela minimalizuje tyto nebezpečné žaludeční příhody. Jedná se o krmiva, která mají dobře vyvážený poměr mezi vápníkem a fosforem, a to nejlépe 1,2 : 1,4.
• Pes nesmí při krmení trpět stresem.
• Nikdy nekupujte krmiva, o nichž víte, že byla skladována na slunci. Teplo může rozkládat tuk v krmivu a ten pak následně způsobí jmenované obtíže.
• Nenechejte psa zkonzumovat dlouho namočené granule.
• Nezapomeňme také na to, že u stárnoucích psů se ztrácí schopnost vstřebávat vápník v dostatečném množství. Pokles hladiny vápníku v těle psa pak vyvolává svalové křeče, a to zvláště v oblasti střev a žaludku. To je varování, že k torzi žaludku může docházet u psů právě s přibývajícím věkem.
• Zvláště náchylná plemena se tedy vyplatí podrobovat v pokročilém věku rozborům krve a také zkouškám funkce ledvin.
• V některých případech může dojít k torzi žaludku i u středních a menších plemen.

About Author

Leave A Reply