Terčovci získali neprávem pověst problémových ryb

0

Terčovci (Symphysodon) pocházejí z povodí Amazonky, stejně jako nejčastěji chované akvarijní rybky – skaláry (Pterophyllum). Vzhledem k výskytu obou rodů ve stejných lokalitách je jejich výskyt označován jako sympatrický.

Terčovci – králové Amazonie

Obdivovatelé terčovců označují svůj oblíbený rod jako králové Amazonie anebo králové akvarijních ryb. A není divu, vždyť jejich velká diskovitá těla ze stran silně zploštělá okamžitě upoutají pozornost. Vzhledem k velikosti, které dorůstají, což je 17 – 20 cm, je dobré pořídit jim opravdu prostorné akvárium. Navíc i z toho důvodu, že se jedná o ryby společenské, které by se měly chovat v počtu alespoň 6 ryb. Ještě lépe i deseti. Co se týče forem terčovců, existuje jich několik druhů přírodních a velké množství vyšlechtěných chovatelských forem.

Jak terčovci získali hanlivou nálepku

Jako vždy je na vině chovatel, který nerespektuje jejich specifické požadavky. Proto je třeba vědět, že existují dané zákonitosti, které nesmí být při jejich chovu opomíjeny. Neprávem nazývaní problémoví terčovci jsou sice nároční na chov, ale nedá se o nich říct, že by byli nevhodní pro chov ve společenských akváriích.

Symphysodon discus

Specifické požadavky terčovců

Terčovcům vyhovuje hustě osázené akvárium takzvaného amazonského typu. Nenamítají nic ani proti menším spoluobyvatelům. V oblibě mají různorodou stravu zahrnující přírodní krmivo. V chovu terčovců je důležité chovat potěr zpočátku společně s rodiči, neboť potěr se zprvu vyživuje výlučně kožním sekretem rodičů. Dalším bezpodmínečným požadavkem je dodržení vysoké teploty vody v akváriu. Ta by měla být ideálně mezi 27 – 29°C. Pro zachování vhodného prostředí je třeba dodržet nízký obsah dusíkatých látek, to znamená dobrou hygienu prostředí, kterou zajistí kvalitní filtrace. Úspěšný odchov je limitován dodržením poměrně úzkého rozmezí kvality vody. Dle doporučení by mělo připadnout na jednoho terčovce alespoň 40 litrů vody, což znamená, že skupinu terčovců můžeme chovat v akváriu o minimálních rozměrech 120 x 60 x 60 cm. Obecně platí, že chov přírodních forem je náročnější než chov vyšlechtěných forem terčovců. K nejnáročnějším přírodním formám řadíme terčovce červeného (Symphysodon discus).

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply