Tipy a rady, jak pomoct fence nebo kočce při porodu

0

Mít doma domácího mazlíčka je radost. V současné době má snad každá druhá rodina domácího mazlíčka, nejčastěji bývají v podobě psa nebo kočky. Zatímco psi jsou věrnější, kočky jsou zase samostatnější. Je tedy na každém budoucím chovateli, pro jakého tvora se rozhodne. V každém případě se může stát, že kočka či fenka se octne v březí. To znamená, že můžete očekávat příchod koťátek, případně štěňátek. V tomto období je nutné kočce i fence pomáhat a nenamáhat je, aby vše proběhlo bez problémů. Otázkou je, jak svým domácím mazlíčkům toto poměrně náročné, přesto krásné období ulehčit? 

V obou případech začíná těhotenství oplodněním, což je logické. Zatímco u fen trvá doba březosti šedesát až sedmdesát dnů, kočka je v březí dobu kratší, a sice třiašedesát dní až pětašedesát dní.  

Víte, jak poznáte, že je váš mazlíček v březí? 

Důležité je poznat, že se váš domácí mazlíček v březí skutečně nachází. Mezi hlavní symptomy patří nejen zvětšení dutiny břišní, ale také opatrnost, vulvy, tvorba mléčného sekretu či případně žravost.  

Jak kočce či fence pomoct při porodu? 

Přeskočme však až na samý konec březosti, a sice k porodu, při kterém můžete kočce nebo fence velmi pomoct. Zatímco kočky jsou i v tomto ohledu samostatnější, fenky občas asistenci potřebují. Většinou si níže zmíněné tipy obstarává sama matka mláďat, ovšem může se stát, že kočka nebo fena nespolupracují, tudíž jim musíte pomoct a udělat to za ně. Co tedy udělat, pokud maminky nejsou schopny? 

  • V případě, že kočka nebo fena nespolupracují, je třeba odstranit plodový obal, a to pomocítepléhohadříku. Zpravidla se nejdříve ošetřuje nos a tlama.  
  • Je nutné také odsát hleny z nozder, k čemuž použijte stříkačku, která je samozřejmě očištěná, není špinavá.
  • Pokud si pupeční šňůru neukousnou matky samy, je třeba ji ustřihnout. Nejdříve je třeba ji podvázat asi centimetr od bříška novorozence a jetřebaji ustřihnout centimetr od podvazu směrem k placentě.  

About Author

Leave A Reply