Toxoplazmóza – proč je strašákem těhotných?

0

Nakazit se jí můžete nejsnáze od kočky. Ta je totiž konečným hostitelem parazita, který nemoc zvanou toxoplazmóza způsobuje. Pro těhotné ženy je toto onemocnění obzvláště nebezpečné. Ale pouze tehdy, pokud se chorobou poprvé infikují právě v době gravidity.

 

Toxoplazmóza je parazitické onemocnění, jehož nejčastějšími přenašeči jsou kočkovité šelmy – v naší zeměpisné oblasti kočky domácí. Pro původce této nemoci jsou konečnými hostiteli. V jejich těle totiž probíhá pohlavní stádium vývoje parazita. Mezihostiteli mohou být také jiná zvířata – domácí, divoká i hospodářská. A to včetně ptáků, hlodavců a plazů.

Jedno z nejrozšířenějších onemocnění

Původce onemocnění je prvok Toxoplasma gondii (zkráceně T. gondii), který parazituje v lidských a zvířecích buňkách. Podle studií by měla do styku s tímto parazitem přijít celá třetina lidské populace. Toxoplazmóza je tak jedním z nejčastějších onemocnění, které člověk za svůj život prodělá. Většinou probíhá zcela bez příznaků (nebo s příznaky podobnými nachlazení) a bez provedení krevních testů ji tak na sobě ani nezaznamenáte.

Toxoplasma gondii

Toxoplasma gondii – tkáňová cysta, ve které parazité trpělivě čekají na kočkovitou šelmu, která pozře jejich mezihostitele (zdroj: http://image.slidesharecdn.com/)

Pro koho je nebezpečná

Pro většinu populace nepředstavuje toto onemocnění žádné riziko. Nebezpečné může být pro osoby s oslabenou imunitou nebo pacienty trpící AIDS (pro ty může být nákaza dokonce smrtelná).

Nakažení toxoplazmózou představuje zvýšené riziko pro těhotné, ale pouze v případě, pokud se žena poprvé nakazila až v těhotenství.

Toxoplazmóza u těhotných

Tady není o co stát – toxoplazmóza u žen, které ji poprvé „chytily“ v době gravidity, vyvolává vážné deformity plodu a může vést i k jeho úmrtí. Dobrá zpráva je, že přenos placentou na plod nenastává ve všech případech. Míra postižení je odvislá od doby, v níž se žena parazitem nakazila. Nejvážnější důsledky nákazy nastávají při nakažení těhotné v 1. trimestru, žádné nebo minimální postižení ve 3. trimestru.

Naopak, pokud se žena nakazila v době před otěhotněním, toxoplazmóza nepředstavuje pro plod žádné ohrožení.

Žena a kočka

Preventivní opatření proti toxoplazmóze

Rizikové skupiny obyvatel by se měly vyhýbat kontaktu s kočkami. Dalšími opatřeními je dodržování základních hygienických návyků:

  • důkladné umývání rukou před manipulací s vlastní potravou,
  • důkladné umývání rukou po manipulaci se zvířetem,
  • nekonzumovat nemyté potraviny (vč. darů zahrádky), které mohly přijít do styku s kočičími výkaly,
  • omývání zeleniny a ovoce.

Pakliže máte kočku:

  • přenechat manipulaci s kočičím záchodem jiné osobě,
  • nekrmit kočku syrovým masem,
  • omezit možnosti venkovního pohybu kočky,
  • zabránit kočce lovu jiných živočichů,
  • krmit kočku výhradně tepelně upravenými potravinami nebo komerčním krmivem.

Toxoplazmóza působí změny v chování

Je prokázáno, že T. gondii způsobuje změny v chování svého mezihostitele. Dosahuje tak díky neurochemickým změnám v mozku. Změny byly prokázány u zvířat (např. toxoplazmatické laboratorní myši vykazovaly vyšší pohybovou aktivitu než myši nenakažené, včetně zhoršené schopnosti učit se).

Testy u lidí zabývající se změnami chování nedosáhly prokazatelného výsledku. Vědci z PřF UK ovšem publikovali studii, v níž prezentovali překvapivý výsledek – fyziologickou změnu tvaru těla a výrazu tváře u nakažených osob oproti těm nenakaženým. O studii informovala MF DNES v roce 2014.

Otázkou je, proč tomu tak je?

Vědci se shodují, že parazit T. gondii užívá mezihostitele jako takovou „přestupní stanici“. Jeho cílem je přitom kočka, v jejíchž útrobách se rozmnožuje. Aby se do kočičího organismu dostal, užívá rafinovaného způsobu. Vylučuje látky, které ovlivňují mozek (zvířecího) mezihostitele. Ty mají za následek ztrátu obezřetnosti a pomalejší reakce. Tím se zvyšuje šance, že se mezihostitel T. gondii stane úlovkem kočky.

Kočka jedící myš

Zajímavost

Kočka spolu se psem je nejčastěji chovaným domácím mazlíkem. S jejich zvyšujícím se počtem v českých domácnostech vzrůstá také riziko nákazy. Zajímavostí je, že kdo se T. gondii nakazí, zůstává nakažen do konce života. Parazité vytváří v orgánech svých hostitelů pseudocysty, ve kterých dokáží roky čekat na svého konečného hostitele – kočku nebo třeba lva. Účinná léčba v současné době není známa.

 

About Author

Leave A Reply