Tři rady pro začínající chovatele hadů

0

O hadech se toho povídá hodně. Mnoho lidí se jich bojí, a to hlavně z toho důvodu, že jsme si vsugerovali do hlavy, že jsou nebezpeční a že nás mohou zabít. Ano, je to tak, ale není nutné házet všechny hady do jednoho pytle. Je načase, abychom hadům dali šanci. Existují i takové druhy, které se pyšní mírumilovnou a klidnou povahou. A právě tyto hady si čím dál častěji pořizujeme do svých domácností. Pokud i vy jste se nyní přidali do skupiny chovatelů hadů, určitě oceníte několik rad, které se týkají samotného chovu.

Hadi nejsou jako psi nebo kočky. Jsou to poměrně nenáročná stvoření a hlavně tišší společníci. Jestliže zvažujete koupi hada, ze všeho nejdříve je třeba si vybrat správný druh. Jak jsme zmínili, vybírejte si druhy, které mají mírumilovnou a klidnou povahu. Jsou to většinou škrtiči. Nevhodní jsou pro domácí chov hadi jedovatí, kteří nás jediným uštknutím mohou zabít.

Začátečníkům doporučujeme korálovky, které jsou poměrně malé a nepotřebují nijak velké terárium. Vhodné jsou pro domácí chov i užovky červené nebo větší hadi, k nimž se řadí krajta královská nebo hroznýš královský.

Nyní už k těm radám.

1) Pořiďte si radši větší než menší terárium

Hadi potřebují mít prostorné obydlí. I když většinou leží pod kamenem nebo se vyhřívají přímo pod žárovkou, potřebují mít dostatek prostoru. Žádný had by neměl mít obydlí malé. Terárium vystelte dostatečným množstvím substrátu, vytvořte hadovi úkryt a nezapomeňte do terária vložit nějaký kámen a misku s vodou.

2) Nikdy hada nemačkejte

Dalo by se říct, že o tom, jak se k hadovi chovat, se dá napsat celá kapitola v knize, dokonce celá kniha. Všeobecně platí, že hada nikdy nesmíte mačkat. Vždy s ním manipulujte zlehka, nikdy s ním neházejte a už vůbec ho nemačkejte.

3) Myslete na dostatečné světlo

Do terária je třeba umístit dobré světlo. Většina hadů nevyžaduje světlo kvalitní, mnohým druhům stačí i denní světlo.

About Author

Leave A Reply