Je váš domácí mazlíček nevidomý? Jak mu pomoci?

0

I když se s tím setkáváme zřídkakdy, i psi či kočky mohou být nevidomí. Mnozí lidé si to neuvědomují, ale i naši domácí mazlíčkové mohou přijít o zrak. Stejně jako je tomu u lidí, i domácí mazlíčkové mohou oslepnout postupně, ale také náhle, důvodů je mnoho. Mezi nejčastější příčiny oslepnutí patří například diabetes, dále také onemocnění sítnice, oční trauma nebo také glaukom. Samozřejmě jistou roli může hrát také genetika.  

Mnozí lidé se bojí dne, kdy jejich domácí mazlíček oslepne. Mnozí lidé jsou toho názoru, že s pejsek to bude velice těžké, že je to hotové neštěstí, které nás donutí se pejska nebo kočičky vzdát. Jenže situace ani náhodou není tak špatná, jak sen a první pohled může zdát. I když se nejedná o nic veselého, pejsci i kočičky se dokážou slepotě zcela přizpůsobit. Majitelé pro něj mohou udělat několik věcí, aby jim život z počátku krapet ulehčili.  

1) Procházky vždy na vodítku 

I slepý pejsek případně slepá kočka potřebuje procházky na čerstvém vzduchu. To, že je domácí mazlíček slepý, to rozhodně neznamená, že bychom ho měli nosit v rukou. Zásadou je chození na vodítku, čímž zanikne riziko zaběhnutí. Navíc domácí mazlíček bude vždy vědět, že jste u něj, nebude se tedy ve vaší přítomnosti bát.  

2) Pořiďte mu pískací hračky 

Když jsou domácí mazlíčkové nevidomí, neohromíte je hračkami, které nevydávají žádný zvuk. Je sice pravda, že je zabaví, ale jelikož je nevidí, nevydrží u nich dlouho. I když pískací hračky jsou pro mnohé majitele otravné, mazlíčkům, kteří jsou slepí, je dopřejte. Pro mazlíčky budou daleko atraktivnější, navíc při hraní se mohou spoléhat na svůj sluch, nikoli na svůj zrak.  

3) Nepřemísťujte nábytek 

Každý domácí mazlíček, který je slepý, se musí zorientovat v prostoru, v němž bydlí. Nepřemísťujte proto nábytek, zbytečně jen mazlíčka zmatete a on bude mít problém žít se slepotou.

About Author

Leave A Reply