Veterináři upozorňují, že každý chov je třeba začít shromažďováním informací

0

V poslední době veterináři pozorují množící se případy, kdy jejich služby vyhledávají majitelé plazů a exotických zvířat. Ve veterinárních ordinacích se to začíná množit lidmi, kteří přinášejí děsivě deformované leguány, želvy rosolovité konzistence, slepé vodní želvy, chameleony vyhublé na kost, hady se zakalenýma očima nebo třeba zcela odvápněná další nebohá zvířata. A proč k tomu dochází?

Co se děje ve veterinárních ordinacích

V současnosti jsou exotická zvířata mnohem snáze k sehnání, než tomu bylo v minulosti. A tak se „chovateli“ stávají často i ti, kdo k takovému zvířeti přišli prakticky náhodou. Tehdy dochází k tomu, že člověk, aniž by měl alespoň nějaké základní povědomí například o chovu leguánů, pouští se do chovu, protože se mu tohle zvíře zkrátka líbí. Nemá ani představu, co chov takového zvířete obnáší. Zkrátka podlehne kráse a exotice zvířete a o moc víc se už nestará. Proto se pak ve veterinárních ordinacích objevují pacienti na pokraji sil bojující o holý život.

Jak to má správně vypadat

Chovatel, který se hodlá věnovat chovu určitého živočišného druhu, by měl pochopitelně nejprve nastudovat odbornou literaturu, zakoupit si příručku chovu, navštívit knihovnu nebo zkušeného chovatele. Případně by měl zajít na burzu zvířat, a tam se vyptávat na vše, co mu ohledně chovu zatím není jasné. Po získání důležitých informací se teprve pustit do stavby ubikace pro vysněného plaza a terárium vybavit vším potřebným, včetně rostlin, úkrytů, světla atd. Poté promyslet krmení a jeho získávání a až na samotný závěr, když terárium má vytvořeno své mikroklima, rostlinám se v něm daří, přivést na toto místo tvora, který má s chovatelem sdílet zbytek svého života. To, že pes se bez venčení a pravidelné stravy neobejde, ví každý, ale i tak se ke psům spousta majitelů neumí správně chovat. A bohužel ještě mnohem horší situace je dnes běžná při „chovu“ terarijních zvířat.

Každý chov má začít získáváním informací

Na co je třeba myslet

Nepořizujte želvy jako hračky pro děti. Želvy si žijí svým tempem, které může být pro děti brzy nudné až otravné. Nebudou-li se chtít o želvu starat, budete muset převzít péči o želvu vy sami, stejně tak i o jakéhokoli jiného tvora. Hadovi nebude stačit jedna myš za měsíc ani leguánovi hrst čerstvě natrhaných pampelišek. Vodní želvy nemohou být ve vodě trvale a želvám suchozemským bez dostatku slunečních paprsků budou dál měknout krunýře. To, že takový tvor strádá, nezkušený majitel vypozoruje často až pozdě. U plazů není strádání po dlouhou dobu příliš viditelné, neboť mají pomalý metabolismus. U morčete nebo andulky poznáte mnohem dříve, že jí něco schází. Ale i u plazů se důsledek chovatelovy ignorance také nakonec projeví, ale často až už není záchrana živočicha možná.

Všichni živí tvorové chovaní v zajetí jsou závislí na nás lidech. Proto musíme být my těmi, kdo jim poskytnou k jejich životu vše potřebné, a to za jakékoli situace, za jakýchkoli podmínek a okolností.

About Author

Leave A Reply