Jaké pamlsky jsou pro psa vhodné a jaké ne?

0

Máte doma pejska? Pak vás jistě bude následující článek zajímat. Pokud chcete, aby vás pes poslouchal na slovo a byl spokojený, pak mu dávejte za jeho poslušnost odměny. K tomuto účelu jsou ideální psí pamlsky, které jsou určeny pro psy. Ovšem na trhu je těchto pamlsků opravdu mnoho a ne všechny jsou pro vašeho pejska zdravé. Jak se v této problematice orientovat, abychom pro svého psa kupovali to nejlepší? A jak často lze pamlsky dávat?

Pamlsky jako odměna

Pamlsky slouží především jako odměna za dobře vykonaný cvik, za to, že vás pejsek poslechl a také jsou pamlsky, se kterými si váš pes může hrát (například buvolí kůže). Pro psy představují pamlsky jednu z největších radostí v jejich poměrně krátkém životě. Sortiment s pamlsky je obvykle rozdělen podle chuti a potřeb pro vašeho psa. Samozřejmě hodně záleží na plemenu psa, stáří, vitalitě a dalších faktorech. Nejvíce pamlsky využijete pro štěně a mladého psa, kterého potřebujete naučit mnoha důležitým činnostem. Zde ovšem platí pravidlo, nic se nesmí přehánět. Pamlsky je potřeba dávat opravdu jen za odměnu, aby váš pes věděl, že se mu něco povedlo a díky tomu následuje zasloužená odměna.

Pamlsky jsou pro psy příjemným zpestřením každého dne, jsou také součástí krmné dávky. Proto je potřeba vybírat pamlsky velmi opatrně s ohledem na zdravotní stav a výživu vašeho psího kamaráda. Pokud psa krmíte speciálními granulemi kvůli určitým zdravotním obtížím, raději se poraďte s veterinářem také o výběru pamlsků.

Odměnu podává psovi za dobře vykonaný cvik či jinou činnost a to bezprostředně po výkonu, nejlépe ihned. Jedině tak si pes uvědomí, že něco udělal dobře a následuje odměna. Pokud dáte odměnu až po delší době, pes už nebude vědět, za co pamlsek dostal a bude jej vyžadovat neustále.

Výživové pamlsky

V obchodě lze koupit také pamlsky, které obsahují potřebné živiny. V tomto případě už nelze hovořit o klasických pamlscích, ale o doplňku stravy. Zde je třeba být ještě více opatrný. Pamlsky nelze zaměňovat s výživovými doplňky. To je stejné, jak když koupíte dítěti vitamínové bonbóny a dáváte mu je jen v předepsané dávce. Stejně tak to musíte dodržovat u vašeho psa. S vitaminovými a výživovými doplňky se to opravdu nesmí přehánět jen proto, že vašemu pejskovi budou chutnat. Doplňky stravy nikdy nedávejte za odměnu za dobře vykonaný cvik. Naopak doplněk stravy dávejte psovi nejlépe každý den ve stejnou dobu, aby věděl, že jde o pravidelný rituál.

Jaké vhodné pamlsky jsou v nabídce

Pamlsků je obrovská škála, proto je pro spotřebitele někdy složité se v této problematice orientovat. Pro malé psy můžete zvolit menší pamlsky a pro větší plemena zase větší. Pamlsky jsou rozděleny také podle věku psa, tvrdosti a složení. Každý pamlsek obsahuje něco jiného. Mezi oblíbené pamlsky, které jsou vhodné zejména pro čistotu zubů vašeho psího kamaráda, patří sušené uši, kosti z buvolí kůže či jiné kousací pamlsky. Dále jsou pamlsky jednorázové, které váš pes hned zkonzumuje a to jsou různé keksy. V další nabídce nechybí pamlsky vitamínové či čokoládové. Složení každého pamlsku najdete na obalu, je tedy vhodné tyto obaly číst nebo se poradit přímo v obchodě či s veterinářem. Zdaleka ne všechny pamlsky jsou pro vašeho pejska vhodné a někdy se může stát, že nadělají více škody, než užitku.

Rozdělení pamlsků

Pamlsky lze rozdělit na čokolády, buvolí kosti, barevné pamlsky, sušené, měkké, na čištění zubů a na dietní pamlsky.

Buvolí kosti:

Patří mezi velmi oblíbené pamlsky, které ocení zejména mladí psi. Jde o různé kosti ve tvaru botičky, uzly, sušená buvolí kůže. Váš pes tyto kosti může žvýkat, zároveň jim chutnají a jsou vhodné pro jejich chrup. Tyto pamlsky se vyznačují specifickým zápachem, kterým nám vadí, ale pro psy je velmi příjemný. Tyto pamlsky psovi nijak neškodí, jen je potřeba to s nimi příliš nepřehánět.

Čokoládové pamlsky:

Čokoláda je pro psy velice nebezpečná, protože obsahuje různé příměsi, které jsou pro psi nevhodné, a mohou je dokonce ohrozit na životě. Čokolády určené psům bývají většinou nezávadné, dávejte je však svému psovi raději co nejméně a raději čtěte složení na etiketě.

Barevné pamlsky:

Pro svého psa můžete koupit barevné žvýkací pamlsky, které se vyrábí z rozdrcené syrové kůže a škrobu. Tyto pamlsky obvykle obsahují hodně vápníku. Lze je pořídit v různých velikostech a tvarech, například jako tyčinky. Často najdeme tyto pamlsky také v podobě párku či hamburgeru.

Měkké pamlsky:

Tyto pamlsky jsou vhodné pro všechny psy, neboť se dobře koušou a pes je obvykle zkonzumuje velmi rychle. Můžeme je pořídit také štěněti či staršímu pejskovi. Někdy bývají rozděleny podle věku. Najdeme je v různých tvarech a příchutích, jako jsou například plátky, tyčinky či kostičky

Sušené pamlsky:

Sušené pamlsky představují pro psy velkou pochoutku, protože krásně voní a jsou také velmi chutné. Lze dokonce říci, že psi tuto formu pamlsků mají ze všech nejraději. Zvolit můžeme například sušené uši, které se prodávají ve formě králičích, hovězích, vepřových, ale také jako ryby, játra, vepřové maso, šlachy a různé další vnitřnosti a části zvířat. Tyto pamlsky je potřeba skladovat v suchu a v chladu.

Na čištění zubů:

Tyto pamlsky obsahují speciální látky, které pomáhají psům čistit zuby a zároveň odstraňují zubní plak. Vybrat můžete pamlsky s různými příchutěmi, odstraňují zubní kámen a zápach z tlamy.

Dietní pamlsky:

Jestliže vás pejsek potřebuje dietní stravu, pak můžete zvolit chutné dietní pamlsky, které nenaruší dietní režim vašeho pejska. Tyto pamlsky poznáte tak, že jsou označeny Light.

Jaké pamlsky jsou pro vašeho psa zcela nevhodné?

Ačkoliv je výběr pamlsků pro pejsky velmi pestrý, někteří lidé stále dělají chybu v tom, že svému psovi nabízí absolutně nevhodné pamlsky. Nejnebezpečnější je nepochybně čokoláda a sladkosti. Organismus vašeho psa nedokáže strávit kofein a přítomnost teobrominu. Tyto látky ho dokonce mohou ohrozit na životě. Pozor také na pamlsky, které jsou sice určeny pro psy, ale obsahují příměsi těchto látek. Obzvlášť nebezpečný je teobromin. U zdravého psa stačí pouhých 300 mg této látky, aby se pro něho stala smrtelnou.

Další oblíbenou neřestí, je dávat psům kosti od oběda. Vařené kosti jsou velmi křehké a snadno se zlomí. Odborníci poukazují na to, že pes dokáže strávit syrové kosti, ale vařené jsou pro něho velmi nebezpečné. Zejména pak kuřecí kosti se snadno štěpí a mohou poškodit snadno žaludek nebo střeva.

Rozhodně se nedoporučuje krmit psa jídlem, které je určeno pro lidi. Například některé druhy ovoce, jako jsou hrozny a avokádu, mohou vašeho psa zabít. Pro psy nejsou vhodné ani brambory jako příloha a už vůbec nesolit, pokud svému pejskovi vaříte sami.

Doplněk výchovy

Závěrem lze říci, že pamlsky jsou vhodným doplňkem výchovy. Pes by je měl dostávat pouze za odměnu a stačí vždy malý kousek. Pokud máte například psí tyčinku, stačí vždy ulomit malý kousek a takto vám vydrží na celý den. S pamlsky skutečně šetřete, dávejte pravidelně, ale po malých dávkách. Za den by měly pamlsky tvořit přibližně 10 – 15 % doporučené denní krmné dávky. Vybírejte pamlsky podle složení a také vitality, věku a plemene vašeho psa. Vždy volte pouze pamlsky, které jsou určeny pro psy. Nikdy nedávejte lidskou stravu, nedělte se s vaším psem o svou večeři či svačinu. Ačkoliv to myslíte dobře, můžete mu hodně ublížit. Kvalitní strava může vašemu psímu kamarádovi značně prodloužit a také zkvalitnit život.

Přečtěte si také další zajímavý článek o pamlskách pro psy: Jaké pamlsky pro psy kupovat a jaké raději ne?

 

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply