Jaký substrát vybrat do terária? Poradíme vám!

3

Obecně se dá odpověď na tuto otázku shrnout velmi jednoduše: vždy přizpůsobíme výběr substrátu zvířeti, které v teráriu chováme.

Jaké jsou nejpoužívanější druhy substrátů

Substrátů a podestýlek do terárií lze v současné době sehnat velmi mnoho, a to v odlišném složení, barvě, savosti a také za velmi různorodé ceny. Některé materiály jsou dobarvené, jiné v přírodní barvě, některé bez použití jakýchkoli přidaných chemikálií, stoprocentně přírodní, ovšem většina je jich plně kompostovatelných a získaná z obnovitelných zdrojů. Z nejčastěji žádaných vyberme alespoň písek, dřevěné peletky, jedlovou kůru, dřevitou štěpku, lignocel a kokosová vlákna.

Rašelina

Rašelinu, než ji použijeme do terária, musíme stejně jako písek či kameny sterilizovat horkým vzduchem. Postačí k tomu třeba i obyčejná kuchyňská trouba.

 

V teráriu nejčastěji chováme hady

V teráriu nejčastěji chováme hady

Pouštní písky

Pro tmavá místa v úkrytech a jeskyních se doporučuje využít jemný černý pouštní písek. Ten pomáhá simulovat zvířeti prostředí jeho domoviny a podporuje tak jeho přirozené chování. Díky tmavé barvě písku se tento substrát rychleji zahřeje a déle si udrží svou teplotu. Vhodný je i bílý pouštní písek pro terária, který je také stejnoměrně jemnozrnný a navíc bez barviv.

Bukové štěpky

Substrátem střední zrnitosti, který je rovněž 100% přírodní, jsou bukové štěpky. I zde se jedná o přírodní produkt, který vytváří v teráriu bezprašné a hygienické prostředí pro všechna terarijní zvířata. Jedná se o zcela kompostovatelnou surovinu s vysokými absorpčními schopnostmi.

 

Tarantule

Tarantule

 

Korkový granulát

Tento subtropický terarijní granulát je nejvhodnější pro zvířata, která mají střední až nízkou potřebu vlhkosti. Jeho dobrá izolační schopnost jim zajistí stabilní teplotu. Jedná se navíc o surovinu z obnovitelných zdrojů bez jakýchkoli chemických přísad. Čištění terária je díky tomuto granulátu velmi jednoduché a rychlé. Odpad je plně kompostovatelný. Ve srovnání s drcenými substráty jako jsou například rašelina, nebo lignocel neulpívá v takovém množství na potravě.

Přírodní substrát ExoTerra nebo také Lignocel

Přírodní substrát typu ExoTerra zvyšuje vlhkost v teráriích a stimuluje přirozené chování u obyvatel terárií, kteří si rádi hloubí svá obydlí či útočiště v půdě. Aby se zvířata mohla případně i zahrabat anebo pro dobré zakořenění terarijních rostlin použijte alespoň 10cm vrstvu. Před použitím substrát vložte do kyblíku o objemu alespoň 10 litrů a nechejte nabobtnat zalitý třemi litry vody po dobu minimálně půl hodiny. Pro dosažení vyšší vlhkosti substrátu se doporučuje po navrstvení do terária substrát ještě kropit.

Přírodní půda z džungle

Do terárií s přírodním vzhledem je ideální volbou 100% přírodní půda z džungle nazývaná Jungle Earth. Je ideální pro plazy, jež jsou zvyklí na vlhké prostředí. Substrát opět podporuje přirozené chování zvířat a navíc skvěle zapadne do terária přírodního vzhledu.

 

V teráriu může být i písek

V teráriu může být i písek

Jedlová kůra

Jedlová kůra představuje velmi vhodnou alternativu běžných terarijních substrátů. Vytváří perfektní prostředí pro život zelených leguánů a dalších vlhkomilných plazů. Díky svému trojnásobnému čistícímu účinku je schopna eliminovat větší nečistoty a rovněž prach v teráriu. Nalezneme ji také pod označením ZOO MED podestýlka jedlová kůra.

Cypřišový kompost

Hadi, ještěrky, žáby, želvy, ropuchy, mloci i tarantule uvítají ve svých příbytcích také cypřišový kompost. Tento terarijní substrát je vhodný také pro výsadbu terarijních rostlin anebo pro inkubační zařízení.

Borovicová kůra

Borovicová kůra je ideální substrát, který se hodí jak pro tropické plazy, tak pro hady. Díky své vysoké absorpci dokáže velmi dobře zadržet pachy. Jedná se o antibakteriální a zároveň o antimykotický terarijní substrát vyrobený z obnovitelných zdrojů a zcela bez chemických přísad.

Kokosové chipsy lisované jako briketa

Jedná se o skvěle sající materiál vyrobený z vyčištěných kokosových chipsů, z pevných svazků kokosového vlákna a ostatního kokosového materiálu. Materiál je nasekán či nařezán na kousky o velikosti od 1 do 4 cm a následně slisován. Hodí se do vlhkých a polovlhkých terárií. Výborně saje vlhkost a v teráriu se díky němu nepráší. Hodí se jako podklad pro většinu zvířat žijících v teráriích.

About Author

3 komentáře

  1. Pingback: Domov pro domácí mazlíčky – dukatek.cz

  2. Za sebe můžu doporučit Agro Vitality Komplex. Je to urychlovač hnojení a můžete použít jak na zdravé, tak nemocné rostliny. U zdravých rostlin podporuje jejich růst, rostliny poškozené suchem, chorobami nebo škůdci regeneruje. Tento urychlovač hnojení se od ostatních hnojiv odlišuje tím, že obsahuje, laicky řečeno, výcuc z kompostu (vermikompost), který blahodárně působí na rostliny a nejen na ně. Díky látkám z humusu osvěžuje půdu, která je unavená a vyčerpaná, takže potřebu přesazování oddálíte.

    Jeho použití je velmi snadné stejně jako jeho příprava. Víčko lahve je zároveň odměrka, takže víte, že jedno plné víčko se rozpouští v 1 l vody (tedy v případě, že kytku budete normálně zalévat). Pokud se rozhodnete pro aplikaci postřikem, rozpusťte jedno víčko hnojiva v objemu 1,5 l vody. Stříkejte na listy, ale nezapomeňte, že na rostlinu nesmí svítit sluníčko.

    Vitality komplex je poměrně univerzální, takže ho můžete použít jak na dřeviny, tak na pokojové rostliny i venkovní nebo ovocné rostliny. V době vegetace rostlince urychlovač hnojení dopřávejte 1x za týden, mimo vegetaci stačí 1x za 14 dní. Velkou výhodou tohoto hnojiva je, že se jedná o přírodní produkt.

  3. Dobrý den,

    pro všechny hady platí to stejné? Neřekl bych, co jsem tak koukal na netu, tak se to dost odlišuje :). Ale myslím, že obecně jim to nějak výrazně zle asi neudělá, že?

Leave A Reply