Víte, proč naši psi voní po popcornu?

0

Lidé, kteří nemají psa a nikdy neměli, pravděpodobně neporozumí tomu, když řeknete, že váš pes voní jako popcorn. Ostatní vědí své. Zaznamenali jste také tu zvláštní vůni, která se šíří z tlapek vašeho psa? Nebo snad máte pocit, že váš pes voní jinak? Důvod tohoto jevu je poměrně prozaický, ale k tomu se dostaneme.

Případy, kdy je třeba vyhledat veterináře

Pochopitelně, pokud nohy vašeho psa delší dobu extrémně zapáchají, nebo jsou opuchlé, zarudlé, případně se na nich někde objevuje hnis, je třeba neodkladně se psem zajít k veterináři. Jestliže však váš pes nemá na nohou žádný viditelný problém a je celkově zdravotně v pořádku, pak je vůně popcornu na nohou vašeho psa naprosto běžná.

Co může za to, že psi voní po popcornu?

Co je skutečným viníkem zápachu

Skutečným viníkem vůně nebo popcornového zápachu nohou vašeho psa jsou bakterie, konkrétně rod Pseudomonas a Proteus. Na rozdíl od lidí mají psi potní žlázy pouze na nohách a ochlazovat se tedy mohou pouze tímto způsobem anebo pomocí jazyka. Chlupy mezi prsty na nohách a teplé prostředí tvoří ideální podmínky k růstu kvasinek, z nichž pak můžeme cítit tento charakteristický zápach.

Jak lze zápach omezit

Pokud nejste právě milovníky popcornové vůně, můžete se pokusit omezit tento zápach stříháním anebo holením srsti v blízkosti prstů na nohách psa a omezit tak možnost přemnožení výše zmíněných bakterií. Pokud vám ale tento odér nijak nevadí, nemusíte si s tím dělat zbytečné starosti.
Mohou se však vyskytnout situace, kdy váš pes nebude „vonět“ jako obvykle.

Co když za zápach nemohou kvasinky

Pomineme-li možnost, že na vycházce pozřel cokoli nevhodného, jsou tu další možnosti. Někteří psi začnou výrazně zapáchat při dlouhodobější konzumaci nepříliš kvalitního granulovaného krmiva. Jiní jsou více cítit v době, kdy berou léky, nejčastěji antibiotika. V neposlední řadě je možné, že váš pes má někde na těle hnisavou ránu, a ta vydává nepříjemný zápach. Všechny tyto případy si vyžadují vaši zvýšenou pozornost a případně i zásah veterinárního lékaře.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply