Víte, proč psi žerou kamení, hlínu a jiné „dobroty“?

0

Ví se všeobecně o tom, že psi rádi a často požírají trávu. Potřebují si vyčistit žaludek, zkrátka cítí, že jejich zažívání není zcela v pořádku. Vyhledají konkrétní oblíbený druh trávy a s chutí jej sežerou. Proč ale požírají kamení, hlínu anebo jiné materiály, které nemají žádnou výživovou hodnotu, spíše naopak, mohou jim ublížit?

Forma samoléčby psů nebo zvrácená chuť

Kromě požírání trávy se psi mohou pustit také do olizování omítky, zdí, trusu jiných zvířat (i lidí) nejrůznějších jiných nečistot anebo dokonce kamení. Veterináři tento jev označují jako fenomén zvrácené či perverzní chutě. V případě častého požírání hlíny nebo nečistot se jedná o geofagii. Jestliže pes konzumuje výkaly, trpí koprofagií a v případě konzumace kamenů je jeho chuť označována jako lithofagie.

Čištění střev jílem

Nemocná či zraněná zvířata konzumovala hlínu již odpradávna. Geofagie byla zdokumentována u papoušků, motýlů, plazů, netopýrů a také dalších savců včetně člověka. Jejich organismus touto cestou dostává látky, kterým se tělu nedostává. Analýza nejčastěji pojídané půdy prokázala, že obsahuje velké množství vápníku a sodíku. Důležitou úlohu ale sehrává i obsah kaolínu. Ten dokáže v trávicím traktu živočichů spustit ochranné procesy, které pomáhají z těla vyloučit škodlivé nebo jedovaté látky. U člověka může být pojídání kaolínu nahrazeno čištěním střev pomocí živočišného uhlí nebo užívání přípravku Smecta, který zastavuje průjem a pročišťuje organismus jílem.

Další důvody k pojídání hlíny

Pro některé psy je ale požírání hlíny, kamení a dalších věcí dobrou zábavou nebo vítaným občerstvením, kromě již zmíněného tišení žaludečních obtíží. Psa může trápit kromě bolestí žaludku také průjem, zvracení anebo parazité ve střevech. U některých psů je to také doplňování chybějících látek, jako jsou železo, sodík, vápník. A pak je tu také možnost, že pes má jednoduše hlad a hlína ke konzumaci se na rozdíl od plné misky žrádla nabízí takřka na každém rohu.

Výjimečná není ani nuda

Při zkoumání jevu, kdy psi s oblibou konzumují hlínu, přišli výzkumníci i na to, že psi tímto způsobem mohou zahánět nudu, nedostatek péče ze strany páníčka, stres, separační úzkost anebo nemají dostatek podnětů, které by mohli zkoumat a činností, které by mohli vykonávat. Pes jako velmi zvídavý tvor chce nové věci poznat, a to dělá nejčastěji právě tím, že je olízne anebo rovnou zkonzumuje. V případě konzumace hlíny není třeba se příliš obávat. Pokud to nebyla hlína někde na smetišti či skládce případně na pohnojeném poli, nepředstavuje pro psa velké riziko.

Kdy je třeba zvýšené opatrnosti

Velké množství kamenů, které pes požírá rád a s chutí mu může doslova naplnit žaludek tak, že už se do něj nic jiného nevleze. Potom musí přijít na řadu chirurgické řešení problému a vyjmutí kamenů při operaci. Stejně nebezpečné může být i požírání plastů, ostrých předmětů, skla, nebo barev obsahujících olovo. Takovou perverzní chuť u psa rozhodně nepodporujte a snažte se mu v jeho chutích bránit. Zbytečně jej těmto lákadlům nevystavujte. Pokud máte podezření, že pes pozřel něco nebezpečného či jedovatého, vyhledejte bez odkladu veterinárního lékaře, který vás bude informovat o dalším postupu léčby.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply