Vlastní pach slouží psům jako jejich vizitka

0

Pro každého psa je nesmírně důležité zachytávat pachy ostatních psů a “číst” z nich důležité informace. Ovšem neméně důležité je pro psy i očichávání své vlastní srsti. To, co pro nás lidi znamená slovo hygiena, totéž pro psa znamená očichávání se. U psů se jedná o takzvanou vlastní olfaktorickou kontrolu. Očichávají nejen své tělo, ale i své výkaly. A my majitelé psů bychom toto chování rozhodně neměli nechávat bez povšimnutí, neboť je nám schopné prozradit mnohé z toho, jak se našemu psu daří, jak se cítí, případně, zda ho netrápí nějaké obtíže, v horších případech i nemoci.

Instinkty psu velí očichávat se

Pes, který má dobře vyvinuté instinkty, dokáže o svou srst pečovat velice dobře a starostlivě. Skvělou službu mu přitom prokazuje jeho vlastní nos. Hned při očichávání pes zjišťuje, které části jeho srsti jsou nečisté. Svým nosem dokáže vyhledat ve svém kožíšku dokonce i blechu, ale my nesmíme dopustit, aby jeho srst zplstnatěla a blechy se mu v ní začaly nekontrolovatelně množit. Je tedy zcela nelogické z pohledu psa, když je člověkem okřikován, aby to nedělal. Každý normální pes se totiž očichává a ví přesně, proč to dělá.

Štěně se seznamuje s vlastním pachem

Psí nos plní důležitou funkci při očichávání i v případech, kdy se pes zraní. Poraněné místo si nejprve důkladně očichá, a pak začne s jeho léčivým olizováním. Nejčastějším terčem psího očichávání pochopitelně zůstávají psí genitálie a anální oblast. Štěně se musí seznámit s vlastním specifickým pachem a dospělý pes musí vědět, zda je na jeho druhém konci vše v pořádku. Neobvykle časté očichávání v této oblasti je známkou určitých potíží a neměl by ho ani majitel psa nechat bez povšimnutí.

Specifické pachy jsou jistým sociálním prvkem

Co vše se může skrývat za častým očicháváním se

Očichávání se, je u psů natolik důležité, že nás může upozornit například na  poruchy trávení našeho psa, na napadení červy nebo hlísticemi, výjimečně jde o ulpívající nečistoty v okolí konečníku. Feny se v oblasti genitálií očichávají nadměrně často, jakmile se jim přiblíží doba hárání.

Psí vizitka

Ať tekuté, nebo tuhé výkaly psů představují vizitku, oznámení typu: tady je to moje, tudy jsem v určitou dobu prošel, tohle území si zabírám. A vzhledem k tomu, že každý pes má zcela specifický pach, i jeho výkaly vykazují naprosto jednoznačné oznámení o tom, kdo je na místě zanechal. Výkaly, se kterými je spojen specifický pach jsou tedy jakýmsi sociálním prvkem majícím svůj určitý úkol.

Kdy je třeba mít se na pozoru

Existuje však i jistý typ chování, které je proti psí přirozenosti. Pes, který svůj pach neumisťuje na tom území, kde se pohybuje, kam může dojít, či doběhnout, ale zanechává své výkaly výhradně doma, takový pes se bojí sociálních kontaktů. Má uvnitř sebe nějaké nevyřešené problémy, které mu nedovolují plést se svými vizitkami mezi další psy. Anebo tu může být klasický příklad protest songu, kdy pes například ztratil část pozornosti svých majitelů.

About Author

Leave A Reply