Voříšci aneb Od každého něco

0

Ať si každý říká, co chce, já na ně nedám dopustit. Všichni, které mám, byly lásky na první pohled. Jsou to psí osobnosti. Navíc oplývají zdravím, což se u psů s PP často nedá říct. Jsou skvělými společníky, perfektními kámoši a každý je jedinečný originál.

Vestaj

Jakmile se rozhodnete, že si pořídíte psa, vaše volba se může ubírat dvěma směry. Buďto si pořídíte psa s PP anebo vestaje, jak někdo říká psům bez PP, čili „Vesnické tajemství“. Pravda, nemusí to být právě voříšek z vesnice, stejně se můžete zamilovat i do postaršího městského psa, který vás zaujal na dni otevřených dveří městského útulku.

Překvapení z útulku

Vezmete-li si z útulku štěně bez minulosti, které tam někdo v noci hodil přes plot, aby se nemusel zpovídat z toho, proč přivedl štěně do útulku, máte o překvapení postaráno. Prakticky nikdy nevíte přesně, co z té vaší chlupaté kuličky, kterou už teď pevně svíráte v náručí, za pár měsíců vyroste. Pochopitelně mám na mysli fyzickou stránku psa. Ta psychická je na vás. Budete-li svého voříška milovat, zvládnete spolu všechno. Pokud máte o sobě pochybnosti, nechejte raději pejska v útulku, však on si své nové páníčky najde. O psovi pochybovat nemusíte, ten vás zahrne svou bezmeznou láskou, i když na něj nebudete mít moc času, i když si k němu pořídíte ještě dalšího psa, i když mu místo voňavých kostí budete dávat granule ze supermarketu. Zkrátka a dobře bude vás milovat víc, než vy jeho.

Besi tříletá

Vlastnosti, s kterými nelze počítat

I když přesně víte od původních majitelů fenky, jaká je matka vašeho štěněte, otec nemusí být jistý. I když přesně víte, že matkou štěňat je doga a otec je jezevčík ze sousedství, kterému se zachtělo obšťastnit tuhle vysokou dámu na ještě vyšších nohách, a tak si vyskočil na studnu, aby se jí náležitě přiblížil, pořád nebudete vědět, jestli štěně, které jste si vybrali, bude mít nohy po tatínkovi nebo po mamince. To všechno se ukáže až v dospělosti. A tak se můžete zase jen domnívat, jaký tenhle ten rozkošný štěněcí kluk vlastně bude. I když váš pes bude vzhledově celý ovčák, může se z něj vyklubat chováním spíše labrador. A právě v tom je krása voříšků, v té nepředvídatelnosti, osobitosti a tajemnosti.

Překvapení a otázky

Možná se budete každý den ptát sami sebe, jak asi vypadají rodiče vašeho štěněte, a budete si klást otázky, jaký bude váš pes v dospělosti, většinu z toho můžete ovlivnit vy jeho výchovou.

Naše Beky – půlroční

Pevnější zdraví – jasná volba

Setkáváte-li se ve svém okolí i u veterináře se zdravotními problémy čistokrevných psů, jen se ujistíte v tom, že jste udělali dobře, když jste si pořídili toho rozčepýřeného chlupáče, který se podobá tak trochu pudlovi, tak trochu knírači a něco má snad i z ohaře. Zatímco vy se se svým rozkošným křížencem hrajícím barvami objevíte u veterináře pouze jednou za rok na očkování proti vzteklině, vaši sousedé, kteří si pořídili buldoka s PP, budou na veterině v podstatě každý druhý týden. Jednou je tam přivede zánět ledvin jejich papírové fenky, podruhé její hubnutí a zvracení, po měsíci alergie na nasazená antibiotika a za 2 týdny na to budou muset léčit záněty v záhybech kůže dalšími antibiotiky, protože ta první ne a ne nějak zabrat.

Genetická výbava

Pochopitelně se v genetické výbavě, kterou si s sebou nese každý pes, mohou prosadit nějaké ty negativní faktory, ale ve většině případů se dá konstatovat, že i voříšek, kterého jste si vybrali, bude zdravý, bezproblémový, učenlivý a dobře přizpůsobivý pes. A jak pravil již nejeden moudrý majitel voříška přede mnou: „Kvalita psa nemá s příslušností k určité rase nic společného“. Netoužíte-li tedy svého psa vystavovat na soutěžích anebo množit pro svůj zisk, což je pouze opovrženíhodné, vsaďte na voříška. Uvidíte, že neprohloupíte.

Foto a text: Zuzana Bohdalová

About Author

Leave A Reply