Vše, co byste měli vědět o psí vzteklině

0

Mnozí majitelé se sice starají o své domácí mazlíčky tak, jak mají, ale zapomínají se zajímat o jejich zdraví. Mnozí majitelé si totiž myslí, že zvířata jen tak snadno onemocnět nemohou, jenže to je samozřejmě mylný domněnka. Zvířata mohou onemocnět stejně tak rychle jako lidé. U psů je nebezpečná především vzteklina, která se může přenést na člověka, a to například kousnutím nebo poškrábáním. Chraňte proto sebe i svého psa tak, že ho budete očkovat před touto velice nebezpečnou chorobou.  

V současné době je vzteklina stále neléčitelné onemocnění, které postihuje nejen zvířata, ale samozřejmě i lidi. Mezi zvířaty se však tato nemoc přenáší, proto své domácí mazlíčky chraňte očkováním, které se většinou opakuje každým rokem. Proti vzteklině je nutné chránit především taková zvířata, která se velice často pohybují venku či v lesích. Nemoc přenáší především nakažené lišky, s nimiž mohou pejsci přijít do kontaktu v době, kdy se zatoulají.  

Kromě lišek přenáší vzteklinu i jiná lesní zvěř, a to například srnci. V případě nákazy se nemoc šíří i světem koček, psů či případně lidí.  

Jak pejska chránit? 

Jak jsme zmínili, to nejlepší, co pro pejska můžete udělat, je ho očkovat. Pokud pejska naočkovat zapomenete, nepouštějte ho do lesů a nechoďte s ním na dlouhé procházky, spíše mu vymezte prostor na zahradě, na které se vyřádí a na které nemá šanci se dostat do styku s nakaženými zvířaty.  

Jaké jsou příznaky choroby? 

I když svého pejska budete chránit, může se stát, že bude nakažen. Proto byste měli poznat příznaky této smrtelné choroby. Příznaky lze rozdělit na dvě skupiny, a sice na zuřivou formu a na tichou formu. Zuřivá forma se pozná tak, že pejsek má neobvyklé chutě, požírá nestravitelné předměty, má zvýšenou teplotu a obtížně dýchá. Co se týče tiché formy, u té se neobjevuje zuřivost, což je příznak spíše první zmiňované formy. Tichá forma je mnohem nebezpečnější, protože je těžce rozeznatelné a obvykle přeskočí první dvě stádia a skočí rovnou do třetího stádia.  

About Author

Leave A Reply