Vše, co byste měli vědět o varanovi komodském

0

Pokud hledáte nějakého domácího mazlíčka, o kterého byste se mohli starat, ovšem kterého nemusíte učit žádný povel, ideální jsou plazi. V současné době jsou velice oblíbení, zejména varani se těší velké popularitě. Varanů existuje hned několik druhů, nejvíce rozšířeným a nejčastěji chovaným druhem je však varan komodský, který není nijak náročný.

Varan komodský byl objeven už roku 1912, aktuálně je rozšířen hlavně v Indonésii a taky na mnoha jménem neznámých ostrovech. Je známý především tím, že je to největší žijící ještěr na světě. Může dosáhnout až tří a půl metru, tudíž jemu přizpůsobte i terárium. Varana komodského najdeme buď ve volné přírodě, nebo velice často v zoologických zahradách.

Pokud by vás zajímalo, jak poznat samce od samice, tak samice je podstatně menší. Hlavní rozdíly najdete hlavně v povaze. Samci jsou velice agresivní a při chovu se oddělují.

Hon za potravou

Varani komodští zajímavě loví potravu. Nejdříve potravu pořádně zakousnou a poté vyrvou z těla kus masa. Potrava tak neumírá na zakousnutí, ale na vykrvácení. Dalo by se říct, že i když varani ze zvířete kus masa ukousnou, nikdy je kousnutím neusmrtí. Smrt potravy přichází z důvodu vykrvácení nebo z důvodu slin, které varan v potravě zanechal. Sliny varana totiž obsahují toxiny, které jsou pro lovenou potravu smrtící.

Varani dokážou pozřít i svůj druh. Proto se chovají zásadně odděleně. Dospělý jedinec může s přehledem zakousnout svého mladšího sourozence.

Další zajímavosti o varanovi komodském:

Varan komodský je velice zajímavý druh zvířete. Je zajímavé například to, že dokáže ujít až deset kilometrů jenom proto, aby našel potravu, po které touží a na kterou má chuť. Jeho rychlost se obvykle pohybuje kolem 20 km/h.

Varani jsou dlouho žijící tvorové, mohou se dožít až padesáti let. Jejich předností je čich, který mají skutečně skvěle vyvinutý.

About Author

Leave A Reply