Vše, co je potřeba vědět o agamě pustinné

0

Ještěři jsou oblíbenými domácími mazlíčky, ovšem nejsou to domácí mazlíčkové, kteří jsou zcela nenároční. Existují sice druhy, které nevyžadují vaši pozornost čtyřiadvacet hodin denně, ovšem potřebují mít jisté zázemí, jisté prostředí, v němž se budou cítit příjemně a kde se jim bude dobře žít. Jedním takovým druhem je i agama pustinná, jejíž chov je poměrně snadný, ovšem jak jsme zmínili – musíte jí připravit prostředí, v němž se bude cítit dobře a příjemně.

Agamu pustinnou v dnešní době můžete najít například v Egyptě, konkrétně na východě u Nilu, či například v Negevské poušti. Poznáte ji díky její velikosti. Není příliš velká, je to spíše malá pouštní ještěrka, která je poměrně mírumilovná. Je písčitá, žlutohnědá, lehce splyne se svým okolím. Jediné, co ji od okolí odlišuje, jsou její hnědé skvrnky po těle, které jsou pravidelně rozmístěny.

Samečka od samičky poznáte tak, že je o něco větší. Navíc je i takzvaně robustnější. Dokonce se mnohdy stává, že má namodralé boky, což samička nemá. Bříško však mají obě pohlaví světlé.

Čím se živí?

Pokud byste si agamu pustinnou zamilovali natolik, že byste se ji rozhodli chovat ve svém domově, je třeba vědět, čím se vlastně živí. Agama pustinná není vybíravá, miluje především hmyz, a to konkrétně cvrčky. Spokojí se i s listovou potravou, jakou jsou například pampelišky nebo zelenina. Pozor však na rostliny, které obsahují kyselinu šťavelovou. Právě takové rostlin agamu odvápňují a navíc jí mohou způsobit nadýmání, což není takové malé ještěrce příjemné.

Rozmnožování agamy pustinné

Každý chovatel se pokusí o rozmnožování. Jestliže budete chovat agamu pustinnou i vy, taky se o rozmnožování pokusíte. Zpravidla dochází k rozmnožování hned po ukončení zimního spínku. Samička je v březí zhruba čtyři týdny, poté klade vajíčka, kterých obvykle bývá kolem deseti. Po vykladení vajíček musíte počkat zhruba dva měsíce. To je doba, za kterou se z vajíček vylíhnou mláďátka, která obvykle měří necelých osm centimetrů.

About Author

Leave A Reply