Všestranný dobrman – největší z pinčů

2

Skvěle pohybliví, elegantní psi šlechtění jako pracovní plemeno ovšem bez jednoznačného původu. Dobrmani – nebojácní specialisté na obranu, jsou krásným příkladem síly a inteligence v jednom. Jejich chovatelé však musí být důslední, aby se jejich psi stali odvážnými a přitom klidnými jedinci, kteří mají rádi lidi a v nových rodinách se stanou dobrými společníky.

Z historie plemene

Srovnáme-li toto plemeno s ostatními psími plemeny, je dobrman dosti mladý. Jako tvůrce plemene je celosvětově uznáván Karl Friedrich Louis Dobermann. Ten se narodil v Apoldě v Durynsku v Německu v roce 1834. V sedmdesátých letech 19. století tento výběrčí daní použil k vytvoření tohoto plemene německého pinče, rotvajlera, výmarského ohaře, anglického greyhounda a manchesterského teriéra. Dobermannovi psi byli zpočátku nazýváni velmi různě. Nejdříve se jim říkalo baruchové. Toto označení vzniklo z francouzského bas-rouge, a to je varianta baucerona. Další označení, která nesli: durynští pinčové, velcí pinčové a nakonec i dobrmanští pinčové. Poslední z názvů byl používán velmi dlouho, až roku 1949 byl změněn na dobrman. Záměrem Louise Dobermana bylo vyšlechtit pracovního psa střední velikosti, který by ho chránil při jeho pracovních pochůzkách. Někdo je však dodnes přesvědčen, že dobrman je rovněž potomkem německé dogy, německého hladkosrstého ohaře, nebo dokonce durynského ovčáka. Standard plemene pochází z roku 1990.

Dobrman ve skvělé kondici

Dobrman ve skvělé kondici

Pozitiva plemene

Dobrman, vyšlechtěný jako pracovní pes, vyniká ve velkém množství činností. Dá se využívat jako lovecký či pastevecký pes, jako společník a obranář, ovšem vyniká jako pes hlídací. Patří tedy k nemnoha plemenům, která jsou takto všestranná. Z dobrmanů se stávají také vynikající stopaři, psi vyhledávající zasypané osoby nebo sportovci nadaní například na flyball nebo agility. Výjimkou nejsou ani dobrmani cvičení jako vyhledávači drog. Nejvyšším zájmem těchto krásných psů je chránit osoby i majetek, které se se psem dělí o domov a místo. S dětmi v rodině si dokážou vytvořit takřka otcovské ochranitelské pouto.

Negativa plemene

K nejnebezpečnějším negativům tohoto plemene řadíme jeho náchylnost k častým nemocem srdce. V 60. letech 20. století tomuto plemeni velmi ublížilo několik ojedinělých případů, kdy byly dobrmany napadeny a zabity malé děti. Následovalo poté pro dobrmany velmi nemilosrdné období, kdy na ně většina lidí pohlížela doslova jako na lidožrouty. Soužití těchto psů s dětmi je nutné budovat již od jejich štěněcího věku. Díky takto rané výchově k lásce k dětem pak dobrmani přijmou děti ochotně za své vlastní.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Německo
Hmotnost: feny 30 – 35 kg, psi 40 – 45 kg
Výška: u fen 63 – 68 cm, u psů 68 – 72 cm
Barva: uznávané je pouze černé a tmavohnědé zbarvení vždy s tříslovými odznaky na určených místech, nejběžnější je černotříslové zbarvení. Dobrmani v Anglii a USA mohou být i plaví, nebo modří s tříslovými odznaky.
Klasifikace podle FCI: 143
Postava: středně veliká, silná a svalnatá se vzpřímeným držením těla.
Srst: tvrdá krátká srst, hustá a pevně přiléhající s podsadou, která nesmí přečnívat.
Povaha: oddaný, přátelský a mírumilovný pes, projevující radost z práce. Výkonný, odvážný, se středním temperamentem, sebejistý a neohrožený.

Dobrman a jeho  vztahy s ostatními zvířaty

Dobrman a jeho vztahy s ostatními zvířaty

 

Myslíte, že dobrman je psem pro vás?

Pokud jste byli i v minulosti odpovědnými majiteli psa, pravděpodobně nebudete vůbec uvažovat nad tím, že byste dalšího DB nezvládli. Hlavním předpokladem je dostatek času na výchovu a výcvik malého štěněte, které potřebuje venčit třeba i 10 x denně než si osvojí vyprazdňování v pravidelnou dobu. Později mu už postačí mu 4 vycházky za den. Důležité je taky umět štěně dobře socializovat, to znamená pomoci mu při získávání zkušeností. Čím pozitivnější zkušenosti to jsou, tím méně ho bude děsit setkání s neznámými předměty, lidmi i situacemi. V době socializace musíte rovněž zabránit tomu, aby váš pes vlivem špatných zkušeností s dětmi nevyrostl v útočného nebo bázlivého psa. Nutné je také zvážit, zda máte doma a v jeho okolí dostatek prostoru pro toto fyzicky zdatné a pohybově náročné zvíře. DB se hodí jak do města, tak na vesnici, vždy však bude vyžadovat odpovídající prostor, který dovolí udržovat ho v co nejlepší fyzické kondici. Pochopíte-li dobrmanův temperament, dá se říci, že jste pochopili toho plemeno.

Zvláštnosti plemene

Vždy mějte na paměti, že máte-li doma další zvířata, váš pes se k nim bude chovat velmi podobně jako vy. Jestliže vy se k nim chováte bázlivě, odkouká vaše chování a naučí se ho velmi rychle od vás. Psi dělají rádi cokoli, co upoutá vaši pozornost, využijte toho a spojujte dobré chování s podáním odměny. Odměníte-li ho co nejčastěji za poslušnost a klid, vychováte z něj zcela jistě také klidné a dobře se chovající zvíře. Velmi zvláštní je, že u psů plemene dobrman se vytváří často akné, a to na bradě. Je třeba ho léčit mastmi a odpovídajícími šampony s hojivými účinky.

About Author

2 komentáře

  1. Pingback: Které psí plemeno se hodí k dětem? – VISITGUIDE.CZ

  2. Pingback: Pes je radost, ale i závazek na mnoho let | Spravna-zena.cz

Leave A Reply