Skoro všichni psi jsou do jisté míry vybíraví, tj. upřednostňují jednu značku psího krmiva před jinou, odmítají občas jíst, co jim servírujeme do misky a lákavý zbytek dušené růžičkové kapusty jim nestojí ani za pohled. Pokud to váš pes ale už opravdu přehání a jeho věčná nespokojenost už vám leze krkem, doporučujeme provést následující kroky:
- Zakažte mu sledovat televizní reklamy na psí krmení.
- Nikdy ho s sebou neberte do supermarketu.
- Zrušte mu raději předplatné časopisu Pes-labužník.
Ne, ve skutečnosti samozřejmě tyto kroky nepodnikejte, při výběru krmiva pro svého psa se raději nechte inspirovat radami tohoto článku, než kroky, navrženými výše. Jen snad jediného faktu z uvedených kroků se držte, při výběru krmiva pro svého psa buďte vybíraví, a to ještě více než je váš mazlíček. Láska prochází žaludkem, a pro říši psí to neplatí o nic méně než pro říši lidí. Pro psy je potrava tím největším lákadlem, nejsilnější motivací a nejzajímavější odměnou.
Prokazujete svému pejskovi lásku nejen tím vším množstvím společně stráveného času, pohlazením a milými slovy, ale také přípravou ideální potravy pro něj. Protože pokud chcete mít doma radostného, zdravého a ve všech ohledech spokojeného psa, výživa je základ, na kterém můžete stavět.
Vybírat, vybírat, vybírat!
Stejně tak, jako je obrovské množství plemen psů, jejich velikosti, stavby těla, druhů jejich srsti a temperamentu, podobně široký je dnes i výběr průmyslově vyráběných krmiv pro psy. Vzhledem k množství druhů suchých psích krmiv je i široké spektrum v oblasti jejich kvality. Trh nabízí výrobky té nejvyšší kvality, většinou nazývané jako super prémiová krmiva, výrobky standardní nebo spíše vyšší střední třídy, nazývané jako prémiová. Samozřejmě najdeme i takové výrobky, které jsou tak nízké kategorie, že sotva stojí za to, je tu zmiňovat. Rozhodnutí držet se ve výživě vašeho psa v oblasti: super prémiových a prémiových krmiv je správná investice do budoucnosti a hlavně pro zdraví vašeho psa.
Správnou výživou vašeho psa se vyvarujete množství zdravotních problémů, které na vašeho domácího mazlíčka číhají, pokud se při jeho stravě dopouštíte některých výrazných chyb. Teoreticky tak hrozí, že finance, které „ušetříte“ při koupi podprůměrného a nekvalitního krmiva, místo mírně dražšího prémiového nebo super prémiového, budete muset investovat někdy i mnohonásobně více, a to za léčbu u veterináře. U stravování nekvalitními krmivy hrozí více vznik alergií, nesprávný vývoj pohybového aparátu, převážně u větších plemen, přerůstání nevhodné mikroflóry v tenkém střevě a mnoho dalších zdravotních potíží. Kvalitní krmivo je základním pilířem imunitního systému. Jak poznat správné krmivo pro vašeho psa a zároveň vybrat to kvalitní?
Kritéria volby
Základní kritéria, kterých byste se měli držet při výběru vhodného krmiva pro vašeho psa:
- Věk psa, neboli životní etapa, ve které se váš pes nachází. První pravidlo je zároveň tím nejdůležitějším, protože požadavky na výživu a obsah základních stavebních látek jako je vápník a fosfor, ale i celková kalorická hodnota a podíl základních živin se v jednotlivých fázích růstu a vývoje liší. Platí ovšem, že čím je plemeno menší ve srovnání s ostatními, tím rychleji dospívá.
o štěně
o adolescent nebo junior (menší psi od 6. měsíce, větší plemena od 9., 10. měsíce, obrovská plemena od 12. měsíce)
o dospělý (od přibližně 2. roku)
o senior (od 6., 7. roku u větších plemen, od 10. roku u malých plemen)
- aktuální hmotnost
- u štěňat: hmotnost, které by měly dosáhnout v dospělosti
- stupeň jeho aktivity
Výrobcem, který nabízí specifické kategorie krmiva pro všechny uvedené fáze vývoje psa je kanadská značka suchých krmiv Acana. Pro štěňata a adolescenty je vhodný druh Acana Dog Puppy & Junior, který zaručí vašemu psovi správný vývoj, je vyroben z volně chovaných kuřat. Existují i kategorie pro malá nebo velká plemena.
Optimální kondice
Snahou každého majitele čtyřnohého domácího mazlíčka je docílit jeho optimální výživné kondice. Vodítkem jak má taková kondice vypadat je standard plemene, který určuje ideální velikost a hmotnost dospělého psa nebo feny. Tabulkových hodnot je samozřejmě obtížnější se držet v momentě, kdy jste majitelem křížence, u kterého si nejste jisti plemeny jeho předků. Zda je pes „akorát“ lze poznat také podle několika znaků. Pes s ideální hmotností nebo v tzv. výstavní kondici má dobře vykreslené svaly, nemá propadlé břicho a vrstva podkožního tuku není přehnaná. Při pohledu na psa z vrchu se jeho tělesná stavba od ramen pomalinku postupně zužuje, tj. tělo nemá podobu válce, ale zároveň také nejsou vidět žebra a kosti pánevní.
Energetická potřeba
Jedním ze základních kvalitativních znaků profesionálně sestaveného krmiva je jeho energetická vydatnost čili kalorická hodnota. Tato hodnota by měla korespondovat s předpokládanou energetickou spotřebou psa za určitý čas. Kalorická vydatnost krmiva se víceméně odvozuje z bílkovin, tuků a cukrů, které jsou v něm obsažené.
Základním údajem o energii v krmivu je výrobcem uváděný údaj o stravitelnosti neboli metabolizovatelné energii. Jde o hodnotu stanovenou laboratorními testy. Je to vyjádření množství energie, která se uvolní z krmiva spálením, tj. okysličením, hořením. Údaj uvedený na obalu krmiv bývá pravdivý, ovšem není kalorie jako kalorie. Velké „ale“ přichází v podobě reálného získání energie, protože ne každou kalorii psí organismus dokáže získat a spotřebovat. Pokud dané krmivo nabylo energetickou hodnotu převážně díky obsahu bílkovin, tuků a cukrů obsažených v kukuřici, obilovinách a sóji, reálná energie získaná psem může být několikanásobně menší, než je uvedená kalorická hodnota na obalu krmiva.
Na obalu je uvedená absolutní kalorická hodnota, nikoliv však ta pro nás důležitější, využitelná nebo vstřebatelná. To znamená, že stěžejní informace na obalu není jen kalorická hodnota, ale také seznam reálných vstupních surovin, ze kterých se granule skládají. Tyto informace jsou na obalu uvedeny sestupně dle procentuálního obsahu v krmivu. Zjistit totiž údaj pro psa vstřebatelné energetické hodnoty je pro výrobce standardních krmiv tak složitý laboratorní úkon, že jej většinou neabsolvují. Náročnost takového měření se nepochybně musí promítnout i do konečné ceny krmiv. Čím méně přijatých živin tělo psa ve výkalech a moči opustí, tím je biologická hodnota potravy vyšší, tím vyšší je procento stravitelnosti. Rozdíly mezi stravitelností jednotlivých krmiv se pohybují až v desítkách procent. Nejlevnější na trhu dostupná krmiva nemusí byt stravitelná ani z poloviny, naopak některá super prémiová krmiva jsou stravitelná až z 90%. Jedním z takových vysoce stravitelných super prémiových krmiv je skotská značka Arden Grange. Arden Grange získalo i mezinárodně uznávanou cenu společnosti Pet Product Retail Association – Výrobce roku 2008.
Stravitelnost krmiva, hlavní ukazatel kvality
Pes patří mezi šelmy psovité, tzn., že není žádný vegetarián, ale má se živit masem. Sacharidy se teoreticky dají získávat i z obilovin, kukuřice a rýže, ale pro psa je přirozenější získávat je v podobě masa. Při výběru krmiva tedy jednoznačně upřednostňujte živočišné tuky nad rostlinnými. Rostlinné tuky jsou pro psa mnohem hůře stravitelné, jeho tělo na to není přizpůsobeno. Jedním z krmiv, které neobsahují žádné obiloviny, ale soustředí se na pro psa přirozenou stravu, je značka krmiv Taste of the Wild. Podle průzkumu nezávislého mezinárodně uznávaného fóra Dog Food Analysis obdrželo americké krmivo Taste of the Wild nejvyšší hodnocení, tj. šest hvězdiček, a to hlavně díky nulovému obsahu obilovin. Také se umístilo na seznamu Top Dry Foods (Top suchá krmiva) v prestižním periodiku The Whole Dog Journal.
Na to, abyste dokázali rozpoznat správnou stravitelnost krmiva, nemusíte být nutně chemik, ani dělat složité analýzy. Při určování stravitelnosti krmiva se řiďte podle jednoduché úměry, čím menší objem exkrementů vašeho psího miláčka, tím kvalitnější vstupní suroviny obsahovalo dané krmivo. Pokud jsou exkrementy vašeho pejska neúměrné jeho velikosti, znamená to vážnou dietní chybu v jeho výživě, pravděpodobně zapříčiněnou nekvalitním obsahem granulí, které dostává. Stravitelnost se obecně odvíjí od kvality vstupních surovin, ale také od způsobu jejich zpracování, tak aby byly zachovány vitamíny a minerály v surovinách a nebyly zničeny během zpracování.
K větším obsahům rostlinných tuků jsme benevolentnější pouze v případě krmiv typu light nebo senior, kdy chceme docílit menší kalorické hodnoty krmiva, jelikož staří pejsci nemají takovou spotřebu energie nebo obézní psi, kteří potřebují svoji váhu snížit. Mezi obiloviny řadíme i sóju, výrobci nekvalitních krmiv mají sóju v oblibě, obsahuje totiž velké množství bílkovin a tuků, což jsou hodnoty, které by mělo krmivo obsahovat díky mase, nikoliv díky sóje, často tomu je ale naopak. Sója je pro psa prakticky nestravitelnou surovinou, bílkoviny z ní pes vůbec nevstřebá. Bývá často na obalech ukryta pod názvem „vedlejší rostlinné produkty“ a v některých případech psovi způsobuje plynatost a průjmy.
Při výběru tedy mějte na paměti, že obsah proteinů a tuků není tak stěžejní, jako že jsou tyto složky živočišného původu, a ne rostlinného. Jedním ze super prémiových krmiv, které neobsahují žádnou sóju, ani vedlejší rostlinné produkty je kanadská značka FirstMate. Často je až nepřekonatelný rozdíl mezi prémiovým a super prémiovým krmivem, rozdíl je právě v poměru složek, které byly popsány výše, ale nejen u těch.
Složení, na kterém záleží
Další možné složky krmiv, které indikují spíše horší kvalitu krmiv je vysoký obsah soli, chemických konzervantů a ochucovadel. Pro psa je dobré, pokud krmivo obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a 6, které mají příznivý vliv na imunitní systém a blahodárně ovlivňuje stav srsti a kůže. V krmivech nižší třídy se pravděpodobně dočtete, že krmivo obsahuje nenasycené mastné kyseliny díky výtažku z lněného semínka. Ovšem jak už jsme se o tom bavili výše, trávicí trakt psa je lépe uzpůsoben k trávení potravy živočišného původu, nikoliv rostlinného. Nenasycené mastné kyseliny se dají získávat i z rybí moučky, což je pro vás dalším indikátorem, jak určit kvalitu krmiva. Krmivu obsah rybí moučky dodá i specifický pach, který bude mít rád váš pes, ale asi už méně vy. Jednou ze značek super prémiových granulí, která obsahuje hned několik typů rybích mouček je kanadské suché krmivo Orijen Regional Red. Rybí moučka, kterou obsahuje je vyrobena z lososa, platýze, halibuta a tresky, volně žijící na severu Tichého oceánu. Krmivo neobsahuje žádné obiloviny a dobytek, z jehož masa je vyrobeno, nebylo krmeno žádnými antibiotiky.
Umělá barviva jsou jednou ze složek, které kvalitní krmiva neobsahují a vystačí si pouze s těmi přírodními. S trochou snahy to poznáme přímo pohledem na granule. Pokud je každá jednotlivá granule zcela totožná, téměř se neliší barevným odstínem, pravděpodobně to bude znak umělých barviv. Jestliže totiž výrobce používá přírodní barviva, nemůže docílit zcela totožné barvy jednotlivých granulí, ta se odvíjí od vstupních přísad.
Při detailním pročtení surovin obsažených ve vašem krmivu se můžete dočíst i složky – popel. Nemusíte se lekat, není to takový popel, jaký si představujete, tedy černá spálenina z vašeho krbu. Popel neboli minerálie určují množství obsahu anorganických látek v krmivu, tzn. pro vašeho psa důležité minerální látky.
Co za granule pro aktivní pejsky?
Pokud kladete na svého psa vysoké nároky, co se týče jeho fyzické zátěže, musíte podle toho pro něj také pořizovat druh krmení. Psi, kteří pravidelně vykonávají kynologické sporty jako agility nebo flyball, psi účastnící se dostihů, psi, kteří se aktivně účastní lovu, a v neposlední řadě také ovčáčtí a saňový psi potřebují pevné zdraví a vynikající kondici. Kanadský výrobce krmiv Acana vyvinul i speciální druh suchých krmiv pro psi věnující se zátěžovým sportům, jakým je agility. Acana Sport & Agility obsahuje i lososa, který dodá vašemu psovi ideální dávku nenasycených mastných kyselin, které aktivní pes natolik potřebuje.
Všechny takové činnosti znamenají zvýšenou spotřebu energie, kterou si musí pravidelně a kvalitně doplňovat. Spotřeba energie záleží na typu činnosti, zda je krátkodobá nebo dlouhodobá a také v jakém prostředí se odehrává. Při velkém výkonu psa v chladném počasí se jeho spotřeba energie může zvýšit až o polovinu. Saňoví psi tak budou mít největší spotřebu energie. Bylo dokázáno, že nejdůležitějšími faktory ve výživě psa, které ovlivňují jeho výkonnost, je koncentrace energie a stravitelnost. Energie se nejúčinněji předává ve formě tuků. Velké vytrvalosti u psa můžeme dosáhnout pomocí krmení vysoce stravitelnou a na energii bohatou stravou. Psa krmíme nejméně ve dvou denních dávkách, kdy ranní je rozdělena na více částí, největší porci dostává pes po tréningu, mezi pohybovou aktivitou a podáváním žrádla je pauza alespoň dvě hodiny a celou dobu má pes přístup k vodě.
Speciální kategorie:
Březí fenky
Pokud jste se rozhodli, že nastal ten pravý čas na nakrytí vaší fenky a chcete jí pomoci přivést na svět zdravá a spokojená štěňátka, z kvalitního chovu a bez geneticky zakódovaných nemocí, můžete toho docílit právě pomocí správné péče o matku, která bude v příjemném prostředí, bude na to mít připraveny podmínky a hlavně jí bude podávána kvalitní výživa. Kvalitní výživou matky dosáhnete dobré životaschopnosti, zdraví a růstu mláďat. Aby fenka vůbec zabřezla, je nutné, aby měla sama ideální váhu, ani podváhu, ani nadváhu. Potřeby březích fenek vyplývají z plemene, velikosti, početnosti vrhů a vývojové fáze plodů.
Březost trvá celkem deset týdnů. V prvních pěti týdnech březosti fenky zachováváme standardní režim, jakoby fenka březí nebyla. V první polovině březosti by fenka na váze přibírat neměla, nebo jen minimálně. Od pátého týdne začíná intenzivní růst plodů, fenka rychleji přibývá na váze. Od pátého týdne březosti bychom měli každý týden zvýšit dávku krmení pro fenku o jednu desetinu. Je dobré krmení dělit do vícero menších dávek, prostor v dutině břišní se totiž zmenšuje. Okolo 24 hodin před a po porodu se objevuje nechutenství feny.
Produkce mléka je velice náročná na spotřebu energie a živin. První týden po porodu by měla mít fenka 1,5 násobek své normální dávky krmení, druhý týden dvounásobek a třetí až šestý týden až trojnásobek. Zhruba ve čtvrtém týdnu by štěňata měla přecházet na tuhou stravu, takže se i fenka pomalu navrací do normálního chodu. V době březosti fenky můžete zůstat u stejné značky krmiva, jakou podáváte normálně, ovšem měli byste přejít na druh, který je určen pro štěňata nebo psy se zvýšenou aktivitou. Takovým druhem krmiva je například Essentialfoods Stamina. Neobsahuje žádné obiloviny, a ze 70% jej tvoří suroviny čistě živočišného původu. Obzvláště v období březosti není vhodné, aby byl metabolismus fenky zatěžován ještě navíc trávením obilí nebo jiných těžko stravitelných surovin.
Alergičtí psi
Alergie na krmivo, respektive některé složky obsažené v krmivu, může být jedním z vážných faktorů, kterým budete muset řídit svůj výběr toho správného krmiva. Pes je alergický na krmivo následkem defektu některého z trávících enzymů. Není schopen určité složky potravy správně zpracovat. Následky konzumace mohou být různorodé. Může následovat zvracení psa, průjmy, hubnutí, bolesti břicha, letargie, ale i záněty (třeba uší), kožní vyrážky, vznik lupů, extrémní línání. Rozlišujeme mezi alergií na potraviny a potravinovou intolerancí. Rozdíl je v tom, že v případě alergie, nastane imunitní reakce, tj. produkce protilátek.
Alergeny lze v současnosti stanovit pomocí laboratorního testu u veterináře. Pokud ani po testu nezjistíme žádnou alergii, pravděpodobně za trávicí potíže nemůže alergie, ale již zmiňovaná intolerance. Obojí ovšem můžeme diagnostikovat pomocí eliminační diety, tj. postupně podáváme psovi krmivo, které měl v posledních třech týdnech, a pokaždé eliminujeme nějakou složku. Mezi nejčastější alergeny nebo příčiny intolerance patří bílkoviny, jako je kravské mléko, dále vejce, hovězí maso nebo obiloviny. Pokud takovým postupem přijdeme na složku krmiva, která zapříčiňuje trávící problémy psa, musíme vybírat nadále krmivo, které danou složku neobsahuje. Přechod na hypoalergenní dietní krmivo vám přinese okamžité a tolik potřebné zlepšení. Jako jedno z krmiv vhodných pro alergické psy uveďme například Taste of the Wild – Pacific Stream, které se kromě nulového obsahu obilovin, vyznačuje obsahem probiotik pro podporu správného trávení, vytváření ideální mikroflóry ve střevech vašeho psa.
Nesuď knihu podle obalu?
Ustupme na závěr od obsahu a koukněme se i na obal suchých krmiv. Není ideální kupovat krmiva tzv. „na váhu“. Tento způsob nákupu omezte pouze na případy, kdy chcete otestovat, co vašemu psu chutná nejlépe, a vy všechny z těchto vzorků považujete za kvalitní. V momentě, kdy zakupujete již rozbalené granule, nemůžete si být nikdy na 100% jisti, že kupujete, co myslíte. Nehledě na to, že granule mohou být otevřené a vyndané z originálního obalu příliš dlouhý čas a mohly mezitím chytit plíseň nebo se do nich mohl dát hmyz. Doporučujeme tedy kupovat jen granule v originálních baleních, hlavně, pokud se týče většího množství.
Vyšší cena ruku v ruce s vyšší kvalitou?
Možná vám vyvstává otázka, proč jste nikdy o většině z uvedených super prémiových krmiv neslyšeli? Často jsou tito výrobci krmiv velice konzervativní a marketingová oblast jejich prodejní strategie se neřadí na vrchol jejich žebříčku. Také jsou si vědomi, že by to úměrně zvedlo cenu jejich produktů, a to jim nestojí za to, jelikož by mohli ztratit své věrné zákazníky. Vstupní suroviny jsou pro ně stěžejnější než reklama v hlavním vysílacím čase. Některá krmiva, o kterých můžeme teoreticky říct, že jsou více komerční, nejsou ani z poloviny tak kvalitní, jako jejich reklamy.
Pokud je vaše motivace kupovat spíše levnější krmiva, než ta super prémiová, z finančních důvodu, je dobré si spočítat skutečné dávkování. U podprůměrných a průměrných krmiv musíte dát psovi třeba dvojnásobné množství granulí, než byste museli dát, pokud byste kupovali prémiová nebo super prémiová. Abyste dodali psovi stejnou energii s běžnými krmivy, anebo se (super) prémiovými. Dost možná vás to vyjde finančně podobně.
Závěrem o psí výživě
Výživa by měla být harmonickou součástí vztahu mezi pánem a psem, neměla by stresovat ani jednoho z nich. Získání kusu žrádla v současnosti už není v životě psa největší vrcholem dne nebo dokonce posláním celého života. Jeho výživa se více stala prostředníkem interakce mezi pánem a psem, stala se určitým pilířem jejich vzájemného vztahu. Přejeme vám při výběru ideálního suchého krmiva pro vašeho psa hodně zdaru, ať jste s výsledkem na nejvyšší míru spokojeni vy, ale i váš pes. A doufáme, že vám k jeho dosažení pomůže i tento článek.
Doporučujeme přečíst také velmi povedený a odborný článek: Jak vybrat kvalitní krmivo pro psy?
18 komentářů
Pingback: Jak rychle poznat kvalitní granule pro psa? Čtěte složení!
Pingback: Jaké krmivo pro starší psy? | infopes.cz
Pingback: Krmivo pro dospělé psy | infopes.cz
Pingback: Správná výživa psa aneb optimální strava pro psího miláčka! |
Pingback: Jak vybrat vhodné kvalitní krmivo pro psa? | iKocarek.cz
Pingback: Čím krmit dospělého psa? | Hobby Planeta
Pingback: Jak vybrat granule pro velká a malá plemena psů | Dětské doupě
Pingback: Vybíráme granule pro malé a velké psy | e-shopy & obchody
Pingback: Odpověď: Proč je důležitý rozdíl mezi krmením pro malé a velké psy?
Hezký den, moc děkuji za článek. Je fajn, že takové existují. Máme doma dost mlsného pejska a už nevíme, co vyzkoušet. Koukala jsem na stránky a objevila jsem tam dost „dobrot“. Zajímalo by mě, co na ně říkáte? Zdají se vám krmiva dobrá? Děkuji moc.
Pingback: Nejlepší potrava pro psí mazlíčky - Studentpoint
Pingback: Nejlepší potrava pro psí mazlíčky - Studentpoint
Pingback: Jak vybrat nejlepší granule pro psa? - Studentpoint
Jo tak nám se osvědčili granule Brit. Dakouš má krásnou srst po těchto granulích – https://www.zooo.cz/brit-premium-puppies-15-kg-P7107/
A nejsou lepší tyhle brit https://www.zooo.cz/brit-care-endurance-12-kg-P7097/ než ty v modrým obale?
Doporučuju podívat se spíš na nějaký porovnávač než konkrétní obchody :). Takhle je to dost subjektivní. Ale Brit je fajn značka obecně.
Já jsem si teda pročítala obchody a jednotlivé složení a vybrala jsem TASTE OF WILD. Myslím, že budou dobré.
Za sebe doporučuji značku Brit Premium Adult, konkrétně balení L 15 kg, které vychází cenově nejlépe. Má hlavně výrazný poměr masa.