Jak vybírat ryby pro společný chov v jedné nádrži

0

Patříte-li k těm akvaristům, kteří mají v oblibě akvárium nabité životem a barvami, pak dáte pravděpodobně přednost pestrému druhovému zastoupení akvarijních ryb.

Většina akvaristů chce plně využít kapacitu svého akvária a osadit jej tedy takovými druhy ryb, které nejen, že se spolu vzájemně dobře snesou, ale navíc také obsadí všechny úrovně vody v nádrži. To v praxi znamená seznámit se s třemi kategoriemi ryb: hladinovými rybami, s druhy střední vrstvy vody a rybami žijícími u dna.

60 druhů ryb pro společný chov

Pro výběr do společného akvária můžeme zařadit až šedesát druhů ryb. Toto spektrum je dostatečně široké na to, aby si z něj pro své akvárium vybral každý. Vybírat můžete podle vlastní záliby i podle možností nákupu.
Nelze pochopitelně chtít, aby se druhy, které jsme si vybrali pro určité vrstvy vody, držely jen a pouze v nich. Vždyť i pancéřníčci z rodu Corydoras sem tam připlují k hladině, nebo naopak živorodky, dobře přizpůsobené ke sběru potravy z vodní hladiny budou klidně sbírat i potravu ze dna.

Vzájemná snášenlivost ryb může být ovlivněně pochopitelně i velikostními rozdíly mezi rybami. Je tedy ideální přizpůsobit svůj výběr ryb také velikosti jejich jednotlivých druhů.

Akvárium se svým osazenstvem představuje úžasný živý organismus

Hladinové druhy ryb

Do určité míry se dá říct o většině hladinových ryb, že jsou to dravci. Jejich objekty zájmu jsou sice velikostně rozdílné, a to od miniaturního hmyzu až po rybky jiných druhů, ale to nebrání jejich společnému soužití. Za to že se mohou držet bezprostředně pod hladinou nebo číhat na svou potravu těsně pod listy rostlin jim umožňují jejich rovné hřbety. Pro chov ve společné nádrži je dobré předkládat jim různorodou stravu. Chované ve společné nádrži tak nepomyslí na další druhy ryb žijících pod nimi jako na svou kořist.
Příklady hladinových ryb: bojovnice pestrá, dánio pruhované nebo duhové, kardinálka čínská, medaka černoskvrnná, motýlkovec africký, rasbora očkatá, štíkovec ozdobný, sekernatka černoploutvá nebo stříbřitá, sumeček průsvitný, tetra stříkavá.

Ryby střední vodní vrstvy

Ryby pohybující se ve střední vrstvě vody mají obvykle vyšší tělo a symetrický profil. Nemají zploštělé ani břišní, ani hřbetní linie. Vyšší tělo jim dává výhodu pro život v pomaleji tekoucích vodách, neboť zde tlak proudící vody na boky těla ryby není taky vysoký, jak je tomu v rychle tekoucích vodách. Mnohé druhy ryb ze střední vodní vrstvy jsou rovněž dravci vybavení do života ostrými zuby. Co se týče forem rozmnožování, mají mezi sebou jak druhy, které kladou jikry volně, tak druhy stavějící hnízda nebo ryby živorodé.
Příklady ryb střední vodní vrstvy: čichavec medový, zakrslý nebo perleťový, pancéřníček pruhoocasý, neonka červená, skalára amazonská, tetra černá, žhavá nebo svítivá, citronová, fantomová, diamantová, konžská, akara tečkovaná, patetra jednopruhá, parmička nádherná, cejlonská, purpurová, rasbora klínoskvrnná, drobnoústka pruhovaná, živorodky duhová a ostrotlamá, mečovka mexická, plata skvrnitá.

Ryby žijící u dna

Těmto rybám by se také dalo přezdívat uklízeči. Likvidují totiž odpadky u dna akvária. Jejich nápadné ploché břicho jim pomáhá udržet se u dna a nebýt v proudu splaven. Vousy u úst jim pomáhají s vyhledáváním potravy, oči mají poměrně velké, což jim ulehčuje život ve zkalené a tmavé vodě u dna. Většinou se jedná o ryby aktivní v noci.
Přiklad ryb dna: akara hnědá, cichlidka Agassizova, cichlidka rvavá, pancéřníček zelený, leopardí, mřížkovaný, kančík červenohrdlý, peřovec černobřichý, pestřenec červený, sekavec příčnopásý, mřenka pákistánská, krunýřovec hnědoskvrnný.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply