Co vyjadřuje pes náklonem hlavy na stranu

0

Řeč psího těla má bohatou škálu vyjadřovacích prostředků. Stejně tak, jako existují určité vzorce jejich chování, existují i vzorce ve vyjadřování. Jakmile se budeme nějakou dobu věnovat jejich pozorování, budeme schopni rozeznat, co náš pes sleduje prohnutím hřbetu, rychlým máváním ocasu, nebo odvráceným pohledem. Dnes jsme se rozhodli dešifrovat různé významy psího vyjadřování provedené pomocí náklonu hlavy do stran.

Vyjádření nejistoty

Postoj s nakloněnou hlavou je součástí slovníku takřka každého psa. Pes jako by se nás ptal: Co se děje? nebo Co to má znamenat? Pes se zvědavýma očima a pozorným výrazem se lehkým náklonem hlavy na stranu snaží dozvědět víc. Není mu zcela jasné naše chování, nebo zvuk, který slyší. A tak se snaží náklonem hlavy směrem ke zdroji zvuku či hluku jej lépe zachytit.

Čivava

Co říkají odborníci

Odborníci na psí chování se shodují v tom, že náklon hlavy má svůj původ v chování psů při lovu. Někteří psi se natáčejí směrem ke zdroji hluku, jiní navíc ještě pohybují ušima. U pracovních psů tomu tak opravdu může být.

Obvykle jde o vyjádření zvědavosti

Protože nakloněnou hlavu často vídáme i u nelovících či společenských psů, je tento výraz, kdy má pes uvolněnou tlamu, zájem v očích a celkově pozorný pohled spojován se zvědavostí. Někdy se přidá ještě pokrčená tlapka, nebo nehybný vztyčený ocásek, ale i tento posunek značí jisté zaujetí anebo nejistotu.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply