Vzácná nožovka – víte, co k životu potřebuje?

0

Jste chovatelem akvarijních ryb, ale druhy ve vašem akváriu vás už nudí? Je načase se pustit do chovu zcela jiného, poměrně vzácného druhu, kterým je nožovka běločelá. Ve Spojených státech amerických se této černé, celkem velké rybě přezdívá „Black Ghost“ a pochází z daleké Jižní Ameriky. Hojně se ve volné přírodě vyskytuje hlavně v Peru, ve Venezuele nebo v Paraguay. Jedná se o rybičku, která se v domácích akváriích pěstuje jenom zřídka, protože ne každý chovatel si na tuto rybu trumfne. Její chov je poměrně obtížný, ale pokud se jí u vás zalíbí, dožije se i patnácti let.

Nožovka je vážně zajímavá – pokud byste se chtěli dozvědět, jestli máte ve svém akváriu samečka nebo samičku, pomocí oka to málokdy poznáte. Pohlaví se u této rybičky velice těžko zjišťuje. Jediný rozdíl je ve velikosti – samička by měla být o něco menší než samec.

Nožovka je jedním z těch druhů ryb, který se nechová v hejnech. Zcela postačí jedna rybka a i s ní se řádně potrápíte.

S malým akváriem u ní nepochodíte

Nejedná se o malou rybu, proto je třeba jí pořídit větší akvárium. Doporučujeme vodní nádrž o velikosti dvou set litrů či větší. Bohužel i v tak velkém akváriu ji budete chovat samotnou či v páru. S jinými rybami si nepadá do noty, většinou je vůči jiným druhům agresivní.

Můžete se ji pokusit chovat s rybami, které jsou stejně velké jako ona sama. Nožovka může menší ryby chápat jako kořist, kterou nepohrdne.

S akváriem se vyhrajte

Tato rybka ocení příjemné prostředí, proto se s prostředím vyhrajte. Kromě rostlin do akvária naaranžujte kameny nebo dřevo. Doporučujeme vytvořit co nejvíce úkrytů, jen tak se bude nožovka cítit ve vašem akváriu v bezpečí.

Sní vše, co jí přijde pod ploutev

Nožovka je všežravec. Nepohrdne ani živou, ani mraženou potravou, nevadí jí ani vločkové krmivo, jež běžně koupíte v obchodech s akvaristikou či v klasických zverimexech.

About Author

Leave A Reply