Jak vzniká vláknitá řasa a jak se jí zbavit

0

I akvárium může okupovat nečistota, bakterie nebo řasy, které znepříjemňují akvarijním rybičkám život. Úkolem každého majitele akvária by měla být zejména pravidelná údržba, díky které se vyvaruje všem nečistotám. Mnohdy však samotná údržba nestačí. Takzvaná vláknitá řasa se může objevit v akváriu i tehdy, kdy je akvárium krásně čisté. Co je její příčinou? 

Jak či proč vzniká vláknitá řasa? 

Důvodem vzniku vláknité řasy je zejména mnoho světla. Ovšem také může za vznik této nepříjemnosti nedostatek CO2. Vláknitá řasa, kterou poznáte díky jejím specifickým zeleným vláknům, často bývá zaměňována s takzvanou Cladophorou, ovšem jedná se o dvě rozdílné řasy. Pojí je jen to, že jejich odstraňování stojí majitele akvárií jenom hromadu nervů.  

Vláknitá řasa vypadá jako zelené řasy, ve skutečnosti se však jedná o zmiňovaná zelená vlákna, která se zamotávají do kořenů rostlin, tudíž je nemožné ji stoprocentně odstranit. Když objevíte tuto řasu ve svém akváriu, musíte ihned jednat. Pokud se totiž rozmnoží a dojde k doslovné invazi, je mnohem složitější se jí zbavit.  

Jak ji odstranit? 

Vláknitou řasu je možné odstranit několika způsoby. Mnozí ji odstraňují ručně za pomocí zubního kartáčku, ovšem tímto způsobem nedojde k úplnému odstranění řasy. Je možné zkusit to s chemií, která je krapet účinnější a v boji proti vláknité řase úspěšnější. Vhodný je například přípravek Flourish Excel, který se aplikuje přímo na postižená místa. Po aplikaci dojde ke zbarvení řasy. Pokud je řasa bílá, jde odstranit snadno, rychle a úplně.  

Pomoct také může zajištění dostatečného množství CO2, jehož nedostatek může za vznik vláknité řasy. Vhodné je přidat čerpadlo a zajistit tak lepší cirkulaci vody. Pokud použijete i tekutý uhllík, neuděláte krok vedle a můžete se tak rychleji zbavit potíže zvané vláknitá řasa.  

About Author

Leave A Reply