West Highland White Terier – WHWT – temperamnetní a odvážný společník

0

Otevřená společenská povaha, milý vzhled, dobrá velikost, inteligence i odvaha, to jsou typické vlastnosti westíka, které mu přinesly velkou oblibu mezi chovateli. Pes původem z West Highlandu díky této britské Západní vrchovině získal své jméno. Každý majitel v něm získá temperamentního, odvážného a také oddaného společníka a dalšího člena rodiny.

Z historie plemene

Skotští předkové WHWT byli původně silní, také bíle zbarvení kern teriéři. V dějinách toho plemene nevedou záznamy zrovna do daleké historie. Všichni teriéři, tedy i WHWT byli vycvičeni k norování a pronásledování škodné. Oficiální původ tohoto plemene sahá do začátku minulého století. Patří k nejstarším plemenům uznaným Kennel klubem. Teriéři byli chováni k práci pod zemí, odkud mají vyhánět škodnou a malé hlodavce. S výjimkou trpasličího knírače pocházejí všichni teriéři z britských ostrovů. V polovině 19. století se dělili teriéři do dvou skupin: Skotské teriéry s hrubou srstí a krátkými nohami a druzí měli končetiny delší a srst jemnější. Skotské teriéry dále dělíme na west highland white teriéry, skye teriéry a kern teriéry. V roce 1904 byl založen první Skotský klub WHWT. V roce 1907 již bylo ve Skotsku zaregistrováno 141 westíků. V témže roce byl založen první britský klub WHWT. Na začátku 20. století byli westíci dovezeni do USA. V roce 1909 bylo toto plemeno uznáno americkým Kennel klubem.

Pozitiva plemene

Bystrý, sebevědomý, činorodý, temperamentní pes s otevřeným pohledem. Skvěle vychází s dětmi, ale zvládne dobře i kontakt s cizími osobami. Jsou to čilí psi, neustále se něčím zaměstnávají. Jejich smysly jsou velmi bystré. Jedná se o plemeno vhodné do města i na venkov. Jeho vyrovnaná povaha je vhodná pro rodinný život. Sám navíc velmi rád sdílí společně se svými členy smečky rodinný život. Spíše miniaturní velikost jim dovoluje užívat si veselého života v plné míře. Velmi rád se svým majitelům zavděčí a dělá jim radost. Navíc westíci milují mazlení a také rádi pozorují své okolí.

WHWT - westík

WHWT – westík

Negativa plemene

Bílá srst tohoto plemene musí být neustále udržována. Kartáčování je každodenní povinností majitele. Je-li venku blátivo a westík se pěkně vyřádil na zahradě, vyhrabal si pár děr, nadělá doma pěknou spoušť. Pokud si chcete pořídit milého mazlivého psíčka, který vám bude sedět neustále na klíně a nehne se od vás, pak westík není psem pro vás. Porovnáme-li velikost psa s velikostí zubů, jsou jeho zuby poměrně velké a silné. Přesto, že již po několik desetiletí jsou těmi skvělými domácími mazlíčky, jaké si všichni přejeme, potřeba lovu v nich zůstává, jako ve všech teriérech. Bez výuky alespoň základních výcvikových prvků poslušnosti se u WHWT neobejdete. Mohl by se stát destruktivním prvkem ve vaší domácnosti a příliš rychlým lovcem veverek v parcích. Aby neproháněl domácí zvířata, musí s nimi být seznámen již jako malé štěně. Někdy dokáže být i dosti paličatý.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Skotsko.
Hmotnost: pes 7 – 10 kg, fena 6 – 7 kg.
Výška: pes 25 – 30 cm, fena 23 – 28cm.
Barva: bílá.
Klasifikace podle FCI: teriér – norník.
Postava: kompaktní, rovný hřbet, silná a široká bedra, s rovným svalnatým krkem.
Srst: horní vrstva má rovné drátovité pesíky, podsada je měkká jako samet.
Povaha: nebojácná, nezávislá, přátelská, sebevědomá, extrovertní, hravá veselá.

Westíci potřebují výcvik jako každý jiný pes

Westíci potřebují výcvik jako každý jiný pes

Zdravotní stav

WHWT někdy trpí kožními chorobami, u nichž je léčba tím úspěšnější, čím dříve je zahájena. Trpět mohou epidermální dysplazií nebo akrodermatitidou, což je dědičná choroba. Nebezpečné pro ně může být i kousnutí hmyzu, například blech, komárů, klíšťat anebo roztočů. Autoimunní kožní choroby, jako například lupus, se léčí kortikosteroidy. Občas se objeví alergie na jídlo, na pyl, na kousnutí hmyzem. Podle statistiky chorob trpí WHW nejčastěji stenózou aorty, zákalem oční čočky, dysplazií lokte, rozšířením žaludku, dysplazií kyčlí, suchým okem, jaterními a dýchacími nemocemi, luxací čéšky nebo zeleným očním zákalem.

About Author

Leave A Reply