Yorkšírský teriér – malý aristokrat mezi psy

1

Majitelé yorkšírů dobře vědí, že se jedná o psy s poněkud protichůdnými vlastnostmi. Jsou to malé osobnosti, jejichž ozdobou je krásná srst, která vyžaduje každodenní péči. Yorkšíři jsou považováni za malé aristokraty mezi psími plemeny. Někdy mohou být trošku tvrdohlaví a sebevědomí, ale pořád zůstávají okouzlující, milující a také milovaní většinou příznivců malých plemen. V Británii patří toto plemeno k nejpočetnějším čistokrevným psům.

Z historie plemene

Původ nejpopulárnějšího teriéra světa musíme hledat v oblasti West Ridingu v Yorkshiru. Na počátku 19. století tam šlo anglickým horníkům o tom, aby získali nějakého mrštného a zároveň dosti malého lovce krys, který by se jim vešel do kapsy. Za praotce yorkšírských teriérů je považován Huddersfield Ben narozený v roce 1865. Přišel o život již o 6 let později, a to nešťastnou náhodou. Plemeno bylo známé již mnohem dříve, než bylo roku 1886 zaregistrováno do plemenné knihy.

Popis plemene – typické znaky

Země původu:  Velká Británie
Hmotnost:  2 – 3,5 kg
Výška:  22,5 – 23,5 cm
Barva:  zářivě syté pálení světle zlaté barvy na hlavě, u kořenů vždy tmavší než na koncích. Pálení se nesmí táhnout dále po šíji. Neměla by obsahovat tmavé nebo černé chlupy.
Klasifikace dle FCI: teriéři
Postava: malá, pevná, krátká s malou plochou hlavou s úzkým obličejem a sytě černým nosem, uši vzpřímené do tvaru V.
Srst:  dlouhá rovná srst, kterou je nutno sčesávat do boků a denně upravovat. Hladká, lesklá a hustá. Nesmí být zvlněná.
Povaha:  živá, vyrovnaná. Inteligentní odvážný pes.

Yorkshire terrier - srst jako nejdůležitější poznávací znak

Yorkshire terrier – srst jako nejdůležitější poznávací znak

Teriér do paneláku? Proč ne!

I když yorkšírským teriérům stačí méně místa a dají se tak velmi dobře chovat klidně i v panelákovém bytě, nesmíme zapomenout na to, že yorkšírové jsou teriéři. Což znamená, že jsou zvědaví a mají zálibu v tom něco neustále podnikat. Laskavou a důslednou výchovou z nich jejich majitelé vychovají vděčné psy, kteří jim dokážou projevovat náležitou oddanost.

Nemoci, kterými yorkšírští teriéři trpí nejčastěji

Onemocnění dásní, vady průdušnice, nemoci ledvin, ukládání zubního kamene i zápach z tlamičky, tím vším mohou yorkšírští teriéři trpět. Výjimkami nejsou ani nesnášenlivost některých složek potravy anebo nákaza leptospirózou při pití z kaluží infikovaných krysí močí.

Ze zkušeností chovatelky yorkšírských teriérů aneb Jak jsem já měla tu čest poznat yorkšíry

Je pravda, že celý život vypadají jako roztomilá štěňátka a jsou neuvěřitelně chytří, takže spíš než urážet jejich inteligenci nějakým výcvikem se mi osvědčuje dělat prostě věci pořád stejně, velmi rychle vypozorují, že to tak chci a chtějí-li být v pohodě a se mnou zadobře, přizpůsobí se. Tresty? Proboha za co? Ať je to cokoliv JÁ JSEM TO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEUDĚLAL a pokud udělal, NEMYSLEL JSEM TO TAK anebo spíš se to tak nějak SAMO divně

ZAŠMODRCHALO!!! Je pravda, že člověk velmi brzy přijde na to, že vlastně začíná být sám docela slušně vycvičen – po pěkné procházce dá miláček najevo, že si za zapříčinění páníčkovy pohybové aktivity účtuje 1 piškot, že po sprchování tlapek tak nějak automaticky míříte do spíže, ať už si o tom sami myslíte cokoliv.

Není pravda, že jsou yorkšíři ideální pro seniory, pokud to nejsou senioři kamzíci jako v televizní reklamě! S prvním hyperaktivem, kterému se korektně říká yorkšír, jsem se jeho neunavitelnosti divila asi 3,5 roku. Slyšela jsem z různých stran: počkej až začnete chodit ven (dovezli jsme si ho lednovými metrovými závějemi, do toho mrzlo, jen praštělo, nikdy jsem nevyhlížela oblevu nedočkavěji), počkej, až bude mít rok, dva roky a korunu tomu nasadila kamarádka – jestli yorkšíři nejsou jako osli, ti se taky zklidní ve 3 letech… Já vlastně nevím, jestli se zklidnil, je možné, že jsem si prostě zvykla.

Současnému juniorovi jsem raději jako zkušenější (nebo vycvičenější?) preventivně násobně prodloužila trasu. Vždycky se vrací jako miniaturní perpetuum mobile – jasně že nějakou energii vydá na kmitání paciček a vrtění ocáskem, ale sluníčko v kožíšku, vítr ve vláskách, mlha, mraky – z toho všeho nějak ohromné množství energie čerpá zpět. Sama tak nějak cítím, že když bydlíme v Ostravě – Lysá Hora – ano, to je ten pravý cíl, ke kterému se upírají korálky yorkšířích oček! Chce to strašné sebeovládání, nevyslovit větu, která se dere na jazyk – PŘÍŠTÍ PES BUDE BASET! A není většího zklamání, než když paničku trápí nějaké pohybové obtíže a je TAK zoufale POMALÁ! Za nejdůležitější radu já osobně považuju – SLEDUJTE VÁHU! Ne, nejsem zastáncem psích miniatur a normálnímu zdravému jorkšírovi se obezita snad ani nepřiblíží. Ale – když začne váš pejsek hubnout, je čas jít k veterináři.

Jorkšíři jsou odvážní i lekaví, přátelští i povznesení, uštěkaní i mlčenliví, stříbrní i antracitoví, malincí i osmikiloví, herci a primadony i upřímní kamarádi, nepřipomíná vám to něco? Třeba nás mají i oni něčemu naučit – úžasu, když jsou krásní, následování jejich příkladu, když jsou bezvýhradně přátelští. Sebeovládání, když něco provedou. Odpovědnosti, když je uvádíme do života a pokoře při loučení. A mezi tím vším užívání si spousty legrace a smát se nahlas jejich kouskům.
Vlastní názor na chov yorkšírských teriérů poskytla dlouholetá chovatelka paní Martina Havlíčková.

Toy teriér - Yorkšír

Toy teriér – Yorkšír

Yorkšíři v hledáčku množitelů i překupníků

Bohužel stále častěji se dozvídáme z různých stran, že se tito krásní psi stávají objektem, který zajímá stále více množitelů, kteří na jejich popularitě chtějí vydělat a neberou přitom vůbec ohledy na samotná zvířata. Ta se pro ně stávají zdrojem příjmů, stejně jako je tomu u překupníků, kteří odcizí vyhlídnuté zvíře a za velké peníze jej prodají na chov do zahraničí. Stresovaná zvířata držená v hrůzných podmínkách jsou pak doslova stroji na plození dalších a dalších vrhů. Situace se stává natolik vážná a neudržitelná, že je na čase, aby byla uzákoněna pravidla toho, jak takové lidi za jejich nekalé chování trestat a zároveň tak zabránit týrání nevinných zvířat.

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Pes je radost, ale i závazek na mnoho let | Spravna-zena.cz

Leave A Reply