Pro začátečníky: Obecné informace o chovu ještěrů

0

Psi už dávno nejsou nejoblíbenější domácí mazlíčkové. V současné době jsou daleko oblíbenější ještěři. Pokud i vy toužíte po netradičním domácím mazlíčkovi, ještěři jsou to pravé, jenom musíte vědět, jak je správně chovat. Nejsou to totiž tvorové, které byste milovali pro jejich nenáročnost.

Pokud si pořídíte nějakého ještěra, je třeba se o něm něco dozvědět předem. Jsou to skutečně nároční tvorové, kteří budou exotickou součástí vaší domácnosti. Zamilujete si je hlavně pro jejich nevšednost.

Ve volné přírodě lze ještěry rozdělit do dvou skupin. V jedné skupině najdeme druhy pozemních ještěrů a druhy stromových ještěrů. Dle toho určíme, kde se nejvíce vyskytují. Jelikož žijí v tropických pralesech či v pouštích (každý konkrétní druh potřebuje něco jiného), shodneme se na tom, že u pouštních druhů do terária volte jako substrát písek. U jiných druhů se velice často míchá písek s rašelinou. Jelikož jsou zvyklí na teplo, i v teráriu mu dopřejte teplo. Ideální bude, když se bude teplota v teráriu pohybovat kolem pětadvaceti až třiceti stupňů Celsia, ale opět záleží na druhu, jaký budete chovat. Obecně však platí, že by teplota neměla klesnout pod osmnáct stupňů Celsia.

Čím ještěry krmit, jaká je jejich výživa

Drtivá většina ještěrů je takzvaně hmyzožravá, tudíž požírají hmyz (do této skupiny patří švábi, cvrčci nebo třeba mouční červi). Pokud však chováte velkého ještěra, klidně mu dopřejte i trochu masa, tudíž například novorozené myši nebo jednodenní kuřátka. Existují i takové druhy, které nepohrdnou ani syrovým masem.

Ať už krmíte svého ještěra čímkoliv, nikdy by jeho strava neměla být monotónní, tedy stereotypní.

Co je důležité u rozmnožování

Velká většina chovatelů se snaží své ještěry rozmnožit. Není to však nic lehkého, ne každý ještěr si sedne. Výběr správných jedinců je skutečně důležitý, mnoho ještěrů se nemusí snášet. Třeba se vám však poštěstí a už na první dobrou najdete ideální pár.

About Author

Leave A Reply