Jak začít s akvaristikou?

2

Akvaristika patří mezi domácí koníčky, její popularita a četnost stále narůstá. Není divu, oproti domácím mazlíčkům má mnoho výhod – jako např. nepouští chlupy ( což mají na paměti především alergici ) , není vyžadována každodenní péče, v případě dovolených se nemusíme zatěžovat dalšími problémy a spousty dalších výhod. I pro tyto vlastnosti se akvaristika stále rozrůstá.

Co je potřeba při zakládání akvária?

Samozřejmostí je samotné akvárium, mnozí akvaristé začínali s malými nádržemi do 50l, ovšem s postupem času a znalostmi každý akvarista dospěje k heslu, čím větší tím lepší. Samozřejmě to neznamená, že si začínající akvarista musí hned koupit 400l nádrž, ale taková střední cesta je akvárium o objemu kolem 110l.

Další výbava bez které se neobejdeme je filtr, ten se nám postará o průběžné čištění akvária. Jsou různé typy filtrů, ale nejčastěji se používají vnitřní ponorné filtry, které si vybíráme dle velikosti nádrže.

Pokud se rozhodneme pro akvárium sladkovodní tropické – naprostá většina akvárií u nás, budeme také potřebovat topítko, to nám usnadní udržování ideální teploty v akvárium. Doporučil bych topítko s termostatem ,  u kterého nám stačí pouze nastavit teplota ( nejčastěji okolo 24°C) , a dále už se nemusíme o nic starat. Topítko v případě poklesu námi nastavené teploty ohřeje vodu a udržuje ji na námi nastavené teplotě.

Osvětlení je další nedílnou potřebou akvaristy, jednak nám umožňuje, abychom do akvária krásně viděli a za druhé ji potřebují především rostliny v akváriu pro svůj růst ( akvarijní rostliny vyžadují cca 12 – 14 h světla). Osvětlení bývá i umístěno v akvarijních krytech, které si můžeme také pořídit na míru svého akvária.

Kdo tyto tři prvky výbavy ( filtr, topítko a osvětlení) akvária nechce vypínat jednotlivě pořád dokola a pro udržení stálého denního režimu v akváriu si můžeme pořídit spínací hodiny. Vyrábí se digitální nebo analogové, bohatě nám poslouží ty levnější – analogové, u kterých si snadno nastavíme od kolika do kolika hodin chceme mít tyto prvky sepnuty.
Akvárium vyžaduje také kvalitní pevnou skříň, případně podstavec – pozor musíme si ohlídat stabilitu a nosnost.
A v neposlední řadě si pořídíme akvarijní rybičky – více o nich, ale až v dalším článku.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

2 komentáře

  1. Pingback: Jak na krmení akvarijních rybiček? - Akvaristika Praha

  2. Zdravím. Svítit déle jak 12 hodin nahrává řase. V čerstvě založené nádrži je dobré svítit tak 8 – 9 hodin denně. Potom můžete délku svícení prodlužovat. Ale max. na 12 hodin. Méně je v tomto případě více 🙂

    Filtr a topítko se nevypíná nikdy (mimo údržbu akvária)! Takže je nesmysl jim pořizovat spínací hodiny. Ty jedině pro osvětleny.

Leave A Reply