Zajímavosti o ještěrkách. Věděli jste, že se nechají ochočit?

0

Ještěrky jsou pozoruhodní tvorové, které se vyskytují ve volné přírodě. V současné době doslova fascinují především děti, které na ně narazí při procházce s rodiči. O ještěrkách lze říct mnoho věcí, tím nejznámějším faktem však je to, že ještěrky ztrácí svůj ocas, a to v případě, kdy se cítí v nebezpečí a kdy chtějí odlákat pozornost svého útočníka. Ještěrky svůj ocas obětují v případě, kdy je útočník honí, nebo tehdy, kdy jsou chyceny právě za něj.  

To však není ani zdaleka jediná zajímavost, která se ještěrek týká. Podívejme se na další, nad kterými se nám bude tajit dech.  

Zajímavosti o ještěrkách 

  • Málokdo ví, že ještěrkách utržené ocasy dorůstají. Nikdy je proto nelitujte, jen je nechte dál žít a za pár dní je můžete opět potkat už v plné kráse.
  • To, že ještěrky svůj ocas ztrácí, je všeobecně známý fakt, který máme zafixovaný v hlavě už od dětství. Málokdo však ví, co se děje s utrženým ještěrčím ocasem. Najít ještěrku bez ocasu není žádná věda, ovšem najít ještěrčin ocas – to se podařilo jen málokomu. Vysvětlení je prosté – ještěrky totiž ve chvíli, kdy pomine nebezpečí, svůj utržený ocas pozřou. Sníží tak svou energetickou ztrátu.
  • Utržený ocas je poměrně velkou obětí. Samičky, které ocas nemají, produkují totiž mnohem méně vajíček než ještěrky, které se svým ocasem pyšní. Důvodem je především to, že živiny v potravě investují raději do svého nového ocasu než do svých potomků.
  • I když v přírodějsou ještěrky nezkrotné, doma v teráriumohou zkrotnout a člověk si je může ochočit. Dokonce až do té míry, že při chycení za ocas ocas neodvrhne. Pokud se toto stane, víte, že ještěrka má ve vás plnou důvěru, proto ji nezklamte.  
  • Ocas je pro ještěrky velice důležitý, což lze díky zmiňovaným faktům lehce vydedukovat. Ukládají si do něj až šedesát procent svých tukových zásob. Jedná se tedy o jakousi zásobárnu, které se však v případě nebezpečí vzdají, aby mohly dál žít.

About Author

Leave A Reply