Základy péče o psího seniora

0

Ať se nám to líbí, nebo ne, i naši čtyřnozí mazlíčci stárnou. Bohužel, proces stárnutí, zakončený smrtí, čeká na každého živého tvora, včetně nás samotných. S tím se nedá nic dělat. Rozhodně však můžete stárnutí vašemu psovi zpříjemnit. Jak by tedy taková základní péče o psího seniora měla vypadat?

Větší plemena pejsků stárnou dříve

Obecně platí pravidlo, že dříve stárnou psi větších plemen a psi trpící obezitou. Ale i tak je stárnutí individuální proces a záleží na spoustě dalších faktorů. To, že na vašeho psa už pomalu přichází stáří, poznáte zejména podle vzhledu – psi pomalu ztrácejí barvu srsti. Šediny se objevují zejména okolo očí, tlamy a čumáku.

Když pes začíná stárnout, je pomalu čas na menší změny. U starších psů je více než vhodné upravit režim procházek. Psí senioři by měli chodit ven častěji a na menší trasy. Rozhodně je v pohybu ale zásadně neomezujte – pohyb venku je pro psa důležitý v každém věku.

Starším psům by se měla také podávat trochu jiná strava – potřebují více vlákniny, stravitelnější bílkoviny, někteří psi ve stáří trpí různými chorobami a u těch lze více než doporučit dietní krmiva. Ideální je zdravotní stav psího seniora a následnou vhodnou změnu krmiva konzultovat s veterinárním lékařem.

Někteří starší psi mívají problém s hygienou, což se negativně projevuje zejména u plemen s delší srstí, u kterých může v některých místech dojít k plstnatění. Dalším problémem je zhoršená činnost vylučovací soustavy a ochabnutí svěracích svalů. To jinými slovy znamená, že starší psi a feny mívají někdy problém s udržením moči či stolice.

Jaký je život se stárnoucím pejskem

Život se stárnoucím psem není jednoduchý, psi ve stáří více páchnou, smrdí jim z tlamy, jejich srst už nebývá tak hladká a jemná, někdy mohou udělat loužičku, někdy bývají náladoví. Správný majitel však ví, že to všechno k životu se psem patří.

Je třeba také myslet na to, že psi si své stáří nepřipouští. To znamená, že je na majitelích, aby dostatečně korigovali jejich aktivitu. I psí senior totiž dokáže pracovat nebo si hrát s plným nasazením – což pro starší psy není zrovna ideální. Proto je třeba aktivitu starších psů občas trochu brzdit.

Naopak, u některých jedinců se může s příchodem stáří stát, že o spoustu věcí ztratí zájem, stanou se náladoví a pomalu se nechtějí chodit ani venčit. Zde je naopak vhodné, aby majitel stále dokázal svého psa pozitivně motivovat a rozhodně na procházky venku a případné „hry““ nezanevřel. Psi jsou přeci jenom zvířata a všechna jejich rozhodnutí nejsou zrovna správná.

Ať tak, či onak, většina majitelů podzim života svých mazlíčků zvládá jakž takž bez problémů. Pro většinu pejskařů byl jejich pes po spoustu let výtečným parťákem a společníkem a tak jim nějaké stárnutí a s ním spojené negativní jevy nepřijdou jako nic divného.

Tím nejhorším okamžikem, v životě pejskaře je smrt psího společníka. Většina lidí na to nerada myslí, ale vyhnout se tomu nedá. Někdy jsou psí senioři v tak špatném zdravotním stavu, že veterinář doporučí jejich eutanazii a svým způsobem tak zkrátí i utrpení majitele. Věřte, že pro každého je to těžké a ani doktoři to nedělají rádi – někdy ale není zbytí.

Spousta psů má ale to štěstí, že se jim podaří prožít ještě docela aktivní psí důchod a zemřou náhle, většinou ve spánku v klidu a pohodlí domova. Pro majitele to není o nic příjemnější, ztráta bolí vždycky, na druhou stranu ho taková situace ušetří od hrozivého rozhodování o eutanazii.

Ztráta milovaného zvířete bolí každého a na každého chovatele to čeká. Jak se s tím vyrovnáte, je na vás. Většina lidí je schopna ztrátu přebít vzpomínkami na hezké a radostné chvíle strávené společně se svým psem a dříve nebo později si pořídí nové štěňátko.

Doporučujeme přečíst: Co potřebuje psí senior?

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply