Zánět průdušnice u hadů: jaké jsou příznaky?

0

Chovat exotický druh zvířat, to je v současné době velice populární. Lidé milují nebezpečí a milují adrenalin, a to v sobě chování třeba jedovatých hadů obnáší. Chovat hady je obecně dnes velice populární. Lidé se nechtějí na hady dívat jen přes sklo terária v zoologické zahradě, raději chtějí mít svého plaza vždy po ruce. Majitelé hadů si však neuvědomují, že hadi nejsou jen nenároční společníci, o kterých se ani neví, ale jsou to také tvorové, kteří mohou trpět nějakou nemocí nebo chorobou. Ano, i hady může postihnout nemoc, která pro něj může mít tragické následky. Věnujte proto svému hadovi dostatek pozornosti, ať v případě nemoci nemoc rychle objevíte.  

Mezi velice časté nemoci hadů patří zánět průdušnice. Jedná se o infekci dutiny ústní, která může být součástí většího septického onemocnění nebo se může jednat o důsledek traumatu. Zánět není dobré podceňovat, může se totiž rychle rozvíjet. Na rozvoji se například podílí podchlazení organismu, nevhodné podmínky k životu nebo se také na rozvíjení zánětu může podílet stres.  

Původcem nemoci jsou viry, konkrétně herpetické viry.  

Jak se zánět průdušnice pozná? 

Jaké jsou hlavní příznaky zánětu průdušnice? Mezi hlavní příznaky patří zejména namáhavé dýchaní, které je spojeno s častým otevíráním dutiny ústní. Typickým příznakem je také výtok z nozder nebo sípání. Nechutenství a nezájem o potravu je další na seznamu příznaků.  

Jak se diagnostikuje zánět průdušnice? 

Pokud se u hada vyskytuje byť jeden jediný příznak, je třeba zamířit k veterináři. Ten provede klinické vyšetření, na základě kterého se určí, zda se jedná nebo nejedná o zánět průdušnice.  

Jak se zánět průdušnice léčí? 

Zánět průdušnice se neléčí často. Pacienta v podobě hada je nutné umístit do izolovaného prostředí, které je čisté. V teráriu se  musí udržovat teplota pohybující se kolem třiceti stupňů Celsia, zároveň se podávají hadovi roztoky jícnovou sondou.

About Author

Leave A Reply