Zelený zákal trápí mnohé majitele akvárií. Jak se ho zbavit?

0

Pokud zanedbáváte údržbu svého akvária, může se stát, že se v akváriu ukáže takzvaný zelený zákal, tedy jakási jednobuněčná řasa, která z akvária udělá nehezký doplněk do domácnosti. Samozřejmě zelený zákal není jediný zákal, se kterým se můžete setkat. Akvárium může napadnout i mnoho jiných zákalů. Nehezký je zejména bílý zákal, který se velice často přirovnává k vylitému mléku, také se mu říká nálevník. Mnozí se také potýkají s takzvaným hnědým zákalem, ovšem zde je to otázka vkusu – najdou se ti, kteří hnědý zákal bojkotují a chtějí se ho co nejdříve zbavit, ale také se najdou ti, kteří hnědý zákal chtěli mít ve svém akváriu. Nyní se však zaměřme na zmiňovaný zelený zákal, kterému se také jinak říká jednobuněčná řasa, jak již bylo zmíněno.  

Zelený zákal je nejčastěji způsoben především přehnojením nebo také špatnou biologickou rovnováhou v akváriu. Najít správnou rovnováhu je právě to, co je úkolem každého majitele akvárií. Pokud se to nepovede, musí se počítat s bojem proti zelenému zákalu. Naštěstí prozradíme, jak se ho nejrychleji a nejefektivněji zbavit.  

Funguje vám správně filtr? 

Velice důležité je zjistit, jak funguje váš filtr či jestli vůbec funguje. Jeho správná funkčnost a účinnost totiž zajišťuje, že se zeleného zákalu zbavíte takřka ihned.  

Dalším pomocníkem je také kvalitní UV lampa, která se se zeleným zákalem popere se stoprocentní úspěšností.  

Odstraňte původce zeleného zákalu 

Jedna věc je poprat se se zeleným zákalem v akváriu, druhá věc je vypořádat se s původcem této jednobuněčné řasy. Nejdříve doporučujeme akvárium zbavit původce, poté se pusťte do čištění vody pomocí UV lampy či filtru. Jelikož je původcem často přehnojení, omezte dávku hnojiva a následně také snižte intenzitu osvětlení. Tím odstraníte původce a můžete se pustit už do snadného čištění vody.  

About Author

Leave A Reply