Zlatý retrívr – pes, pro něhož je pán jeho hrdinou

0

Zlatí retrívři nejsou zlatí nejen díky barvě své srsti, ale především povahou. Svou oddanost dávají najevo 24 hodin denně a 365 dní v roce. Když se náhodou na vycházce někam zatoulají, vždycky vědí, ke kterým dveřím se mají vrátit. Jsou to věrní společníci lidí, milují děti a děti milují je. Není divu, že je toto plemeno tolik oblíbené a tím pádem i rozšířené. Daň za svou skvělou povahu ale platí mnoha zdravotními problémy, hlavně potížemi s klouby a také často různými kožními chorobami. Bohužel velmi často jejich život zkrátí zhoubná nemoc.

Štěně jako nepopsaný list anebo houba nasávající informace

Stejně jako u jiných psích plemen, bývají i výcvikové nejúspěšnější mladí psi, kteří jako štěňata prošli úspěšným socializačním procesem. Ačkoli jsou jiným živočišným druhem, považují nás lidi za členy svého druhu. Štěňata zlatých retrívrů jsou velmi často přirovnána k mycí houbě, tak jako ona nasaje postupně spousty a spousty vody, stejně tak štěňata tohoto plemene nasají během krátké doby velmi úctyhodné množství nových informací, činností, výcvikových prvků a správného chování, které dokážou spolehlivě odkoukat jak od lidí, tak od jiných starších psů.

Dítě a pes

Dítě a pes

Pes a dítě

Máte-li v rodině malé dítě, ZR se stane jeho ochranitelem a takřka chůvou. Děti jsou štěňaty vnímány zcela jiným způsobem, než dospělí lidé. K o něco větším dětem jsou zlaťoši ochotni zaujmout postavení jako k dalšímu psovi podobného věku, se kterým si rozumí a chtějí si s ním neustále hrát. Odrostlejší dítě je pro ně neustálým zdrojem neutuchající zábavy, kterou mu dospělý člověk nemůže z nejrůznějších důvodů poskytnout. Zvláště štěňata, těm doslova dělá radost, že mohou potěšit všechny lidi, které mají kolem sebe a děti zvlášť. Váš zlatý retrívr udělá doslova, co vám na očích vidí. Jestliže se třeba jeho dvounohý společník vřele přivítá se svým kamarádem, udělá přesně totéž i on. Sleduje mimiku vašeho těla a reaguje na vnější kontakty stejně nebo přinejmenším podobně jako vy.

Vodníci a přinašeči

Každý zlatý retrívr, se kterým jsem měla tu báječnou příležitost se v životě potkat, byl neskutečný vodomil. Je sice pravda, že bydlíme u řeky a horké letní dny svádějí nejednoho psa k osvěžující koupeli, ale oni bývali a jsou v té řece takřka pořád naložení. Ovšem váhám, zda bych na první místo v žebříčku jejich hodnot přece jen neumístila aportování. Jsou to totiž psí přinašeči těžkého kalibru. Ruka vám už únavou padá, ale vy jim musíte neustále házet tu jejich mičudku a neustále opakovat totéž, dokud jejich pozornost neupoutá jiný pes, voda anebo něco dobrého na zub.

Vodomil Guli

Vodomil Guli

Canisterapeut pro druhé i pro sebe

Když má některý zlatý retrívr canisterapeutické geny v sobě, dokáže pomáhat nejen druhým, ale snad i sám sobě. nedostává-li se mu dostatek pozornosti z vaší strany, dokáže si o ni říct. Je to jedinečný pocit, když můžete psa hladit celé hodiny a on neucukne, drží a nechá se hladit, dokud vás to nepřestane bavit. A podobné je to i s úpravou srsti. Milujete-li upravování psí srsti, česání a kartáčování, pak bude pro vás zlatý retrívr ideálním psem. Jeho srst česání vyžaduje, pokud se jí nevěnuje dostatek péče, zplstnatí, stane se málo prodyšnou a mohou se pod ní na kůži začít vytvářet nejrůznější projevy kožního onemocnění.

Tréninkové vychytávky

Pochopitelně je možné zaznamenat u jednotlivých retrívrů stejně jako u lidí různý stupeň ochoty ke spolupráci. Najdete mezi nimi jednotlivce tvrdohlavé, bojácné, odolné i průbojné i velmi inteligentní, neposlušné či dotěrné. Každé chování, které z vašeho hlediska majitele není přípustné, odmítejte již od počátku. Při výcviku se vám vždy maximálně vyplatí snažit se co nejvíce porozumět myšlení vašeho psa. Ale i mimo cvičiště se maximálně snažte poznat psovu osobnost a jednat v závislosti na tom, jaké prvky chování jste u něj vypozorovali. Někteří psi jsou například plašší a neustálým okřikováním by k vám mohli získat spíše averzi, než možnost vidět ve vás svého hrdinu.

Nácvik správné hygieny

Snad nejdůležitější věcí, kterou se musí co nejdříve naučit všechna štěňata, je hygiena vykonávaná hlavně na správném místě a ve správný čas. Už od mala štěně voďte venčit ven za pomoci vodítka a nenoste ho v náručí. Velmi snadno by si na to zvyklo a později by to mohl vyžadovat i váš psí puberťák, kterého byste už nemuseli v náručí ani unést. Chtějte, aby vás poslušně štěně následovalo ven a tam pak buďte velmi trpěliví, než vykoná svou potřebu. Někdy se mu to hned nepovede a za okamžik bude zkrátka čůrat znovu, pobuďte s ním chvíli venku a až když máte jistotu, že je vše hotovo, vraťte se s ním v klidu domů. Psům může trvat velmi dlouho, třeba i rok, než se naučí zvedat při venčení nožku, zvláště pak, nemají-li v okolí svého teritoria žádného vyššího psa, než jsou oni sami, nic je pak ke zvedání nohy příliš nenutí. Dokonce některé fenky zlatých retrívrů mohou být natolik dominantní a svéhlavé, že budou běžně značkovat, i s tím je třeba počítat.

I tichým, ale příjemným hlasem můžete svého psa dokonale ovládat

Pravděpodobně tušíte, že pes, ze kterého chcete mít dokonalého společníka, a to nejen na procházky, k vám musí vzhlížet jako k autoritě. Pamatujte, že tu si ale nevybudujete tím, že psa budete neustále okřikovat, něco mu zakazovat nebo mu nadávat. Tím maximálně docílíte toho, že vás bude ignorovat, nebo se vás začne bát. Znám případy, kdy dotyčný člověk dostal rozkošného zlatého retrívra jako dárek k narozeninám. Štěně, jako každé jiné chtělo dovádět, hrát si, bylo čiperné a živé, ale stal se z něj úzkostný jedinec, neboť páníček si přál nějaké to klidné plemeno a ne takového temperamentního divocha. Vždy tedy zvažte, zda dokážete splnit požadavky jakéhokoli psího mláděte, než si ho pořídíte a nechejte si projít hlavou i myšlenku, zda by po vás nebyl vhodnější třeba už nějaký ten čtyřnohý dospělec, byť třeba z útulku. Važte slova nejen při výcviku, ale při běžném životě se svým zlatým retrívrem, jsou to velmi citliví psi, kteří nejen, že vaši náladu hned poznají, ale také se jí přizpůsobí. A než deset vykřiknutí na ně platí víc třeba jen jedno vlídně pronesené slovo.

Kožní problémy zlatých retrívrů

Vzhledem k tomu, že je psí kůže takřka stejně tak citlivá jako naše lidská, trpí také obě většinou velmi podobnými problémy. Alergeny v ovzduší, pokousání hmyzem, přisátí klíštěte, nebo dokonce tak závažné onemocnění, jako je autoimunitní choroba lupus. To všechno vašeho zlatého retrívra může potkat. Léčba lupusu probíhá za pomoci kortikoidů nebo kortikosteroidů, a ty mohou mít bohužel na psa velmi škodlivé vedlejší účinky. Zlatí retrívři, jakož i jiná velká plemena psů trpí také často málo známým syndromem nazývaným lízací granulom. Nejčastěji napadá končetiny. Pes se snaží lízáním si ulevit a může to dojít tak daleko, že si odře nejen srst, ale i kůži, a to až do krve. Taková ošklivá rána se pak velmi těžko hojí a musí být na léčbu nasazeny opět kortikosteroidy, které mohou ublížit zase jinak. Některé kožní problémy u zlatých retrívrů jsou ale způsobeny stravou a tuto potravní alergii může být velmi těžké odhalit a ještě obtížnější napravit. Také blechy dokážou v psí srsti napáchat někdy i nenapravitelné škody.

Bony, když zestárnul

Bony, když zestárnul

Další zdravotní obtíže a choroby

Křížení v rámci plemene zlatý retrívr si vybralo svou velkou, či spíše příliš vysokou daň na pohybovém aparátu těchto psů. Mnoho z nich je postiženo dysplazií kyčelního kloubu. Je to choroba dědičná a její projevy mohou být patrné již na tří až devítiměsíčním štěněti. A když se tato nemoc neodhalí včas, období dospívání třeba psa nijak neovlivní, ale ke stáru takto nemocný pes může trpět obrovskými bolestmi, které se třeba zpočátku projeví pomalým a opatrným vstáváním nebo kulháním, aby odlehčil zátěž bolavé končetiny. Z dalších chorob jsou tu ještě progresivní atrofie sítnice a dysplazie sítnice, které jsou rovněž považovány za dědičné. U postižených psů obvykle způsobí slepotu. Nejhorší chorobou, která může zlaté retrívry postihnout, je zhoubné onemocnění, což byly i případy našich okouzlujících zlatých čtyřnohých přátel a mazlíčků.

Zlatý život se zlatým psem

Rozhodně je však dobré na závěr připomenout, že život prožitý se zlatým retrívrem po boku je nezapomenutelný a fascinující celoživotní zážitek, i když trvá třeba jen desítku let. Žádná z výše uvedených nemocí by vás však neměla odradit od toho, abyste alespoň část svého života měli po svém boku právě tyto okouzlující, milující a milované zlaté retrívry.

About Author

Leave A Reply