10 psích plemen, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli

0

Kai Ken

Kai Ken (také nazývaný Tiger Dog pro své zřetelné žíhání na srsti) se považuje za nejstarší a vzácné plemeno psů v Japonsku. Tito psi pocházejí z divokých horských oblastí Japonska ze vzdáleného území Kai. Po většinu své minulosti se používali k lovu. Toto plemeno bylo v Japonsku uznáno až v roce 1931 a například v USA bylo neznámé až do počátku 90. let 20. století. V roce 1934 získal Kai Ken v Japonsku status národního pokladu a nyní je zde chráněn zákonem.
Jako lovecké plemeno jsou Kai Keni velmi inteligentní, sportovně založení, zdraví a nezávislí. Přestože vyžadují pevnou ruku a dobrou socializaci již od narození, jejich výcvik je poměrně snadný. Bývají z nich dobří domácí psi, rádi žijí společně se svým člověkem v bytě. Obvykle jsou pro ně naprosto dostačující procházky v parku. Kai Ken však musí být držen na vodítku – jinak nad ním jeho silné lovecké instinkty převezmou vládu a pes se vrhne na nějakou kořist.

Kooikerhondje – štěně

Kooikerhondje

Tito malí španělští psi, kteří pocházejí z Nizozemí, bývali populární v 17. a 18. století (o čemž svědčí jejich přítomnost na obrazech Rembrandta a jiných mistrů), ale po druhé světové válce se dostali na pokraj vyhynutí. Díky snahám nadšenců byla Kooikerhondje zachráněna a opět získává uznání, i když plemeno nebylo dosud uznáno ani v USA, ani Kanadě.
Kooikerhondje mají pověst tichých a věrných psů, které je snadné chovat. Mají tendenci být odtažití k cizím lidem, ale k vlastním lidem jsou přátelští a láskyplní. Jedná se o poměrně energické psy, takže je lepší, když mají dostatek místa na to, aby se mohli dobře proběhnout. Upozornění: Vzhledem k tomu, že plemeno má poměrně malou genetickou databázi, je náchylné k určitým dědičným poruchám, zvláště von Willebrandově nemoci, dědičné nekrotizující myelopatii (ENM) a očním chorobám.

Lvíček

Lvíček

Löwchen nebo Little Lion Dog čili Lvíček nese název nejvzácnějšího plemene na světě: v roce 1971 bylo pouhých 65 registrovaných jedinců. Nicméně historie plemene byla vystopována až do 15. století. Malí lví psi, společníci bohatých a členů elity, se objevují v mnoha renesančních malbách a dílech literatury.
Löwchen čili Lvíček je skvělý domácí mazlíček: přátelský, hravý a inteligentní a na rozdíl od mnoha jiných toy plemen o něm není známo, že by nějak extrémně štěkal. Lvíčci potřebují náklonnost svých lidí a mohou trpět separační úzkostí, pokud zůstanou dlouhou dobu sami. Dobře vycházejí i s dětmi a jsou vynikajícími rodinnými mazlíčky. Proto je skutečně škoda, že plemeno je prakticky neznámé.

Norský Lundehund

Norský Lundehund nebo také norský papuchalčí pes je malý pes typu špic, který pochází z Norska. Je to nejstarší psí plemeno Norska. Již v 16. století byli tito psi zvyklí lovit přímořské ptáky papuchalky podél norského pobřeží. Zájem o plemeno však zanikl zaváděním nových metod lovu. V určitém okamžiku zůstalo pouze šest Lundehundů, ale díky pečlivému chovu počet jedinců postupně vzrostl na 1400 psů (v roce 2010).
Dva charakteristické rysy, které odlišují Lundehundy od ostatních psů: používají 6 prstů místo 4 a mají dvojité paspárky, obojí je skvělým vybavením pro pohyb po útesech. Ve skutečnosti jsou jejich klouby tak flexibilní, že tito psi mají až děsivou schopnost natáčet hlavu dozadu, dokud se nedotkne páteře. Jsou odvážní, energičtí a tvrdohlaví, zároveň zdraví a moudří. Mají málo zdravotních problémů, ale někteří trpí trávícími poruchami.

Skye teriér

Tato rozkošná koule chlupů pochází ze Skotska (konkrétně z ostrova Skye). Bylo období, kdy bylo toto plemeno nesmírně oblíbené u britské šlechty, zejména královna Viktorie jimi byla nadšena. Odtud se popularita Skye teriérů rozšířila přes moře a koncem 19. – začátkem 20. století to vypadalo, že plemeno mělo namířeno stát se univerzálním favoritem. Nicméně to se nikdy nestalo a zájem o Skye teriéry postupně vymizel. V současné době se Skye teriér považuje za ohrožené plemeno, které by mohlo do čtyřiceti let dokonce vyhynout.
Veselí, věrní a zvědaví, Skye teriéři jsou skvělí pro dospělé majitele, jsou to psi jednoho pána. Jejich hedvábný kabát potřebuje pravidelné česání, ale jinak jsou to relativně nízkoúdržboví psi. Stejně jako mnoho psů s krátkými nohami mohou trpět degenerativním onemocněním kloubů. Během prvních 8 měsíců života je třeba se vyvarovat skákání, lezení a dokonce se vyhýbat i dlouhým procházkám, protože aktivní cvičení může poškodit růst kostí a vést později k problémům.

Picardský ovčák

Tito pěkně vypadající psi jsou velmi vzácní i ve Francii – zemi, kde žijí od 9. století. V důsledku dvou světových válek došlo takřka k zániku tohoto plemene. V současné době existuje ve Francii pouze cca 3 500 těchto psů (a 400 jedinců v Severní Americe.)
Berger Picard čili Picardský ovčák je živý a inteligentní pes se sklony k tvrdohlavosti. Plemeno nutně vyžaduje formální poslušnost. Jedná se o stáda psů z přírody a dobré strážní psi, a to právě kvůli jejich vyvinutým ochranným instinktům. Pokud nebudou pravidelně zaměstnáváni, mohou štěňata z čisté nudy dojít k destruktivnímu chování, ale obecně jsou tichá a sladká. Picardský ovčák je zdravé plemeno, ačkoli dysplazie kyčelního kloubu může být problémem.

Kuvasz čili maďarský pastevecký pes

Existuje jen několik známých plemen psů, jejichž historie může být spolehlivě vysledována zpět, a to až do 9. století; Kuvasz je jedním z nich. Příběh plemene sahá až k maďarským kmenům, které v roce 896 dobyly území dnešního Maďarska a přivezly s sebou své chovné psy. Kuvasz byl vysoce ceněným plemenem ve středověkém Maďarsku a zůstal populární po celou dobu historie této země. Nicméně, během 2. světové války bylo plemeno téměř vyhubeno, a to kvůli jejich pověsti divokých ochránců. Podle různých zdrojů přežilo válku pouze dvanáct až třicet psů v celé zemi. To značně omezilo chovné možnosti, takže moderní Kuvasz má pravděpodobně některé geny jiných plemen, které se postaraly o obnovu tohoto plemene.
Kuvasz je inteligentní a nezávislý pes. To je důvod, proč je vhodný pouze pro zkušené majitele. Výcvik poslušnosti je pro toto plemeno naprosto nezbytný.

Romaňolský vodní pes

Romaňolský vodní pes aneb Lagotto Romagnolo – Lagoťáček

Další starobylé a vzácné psí plemeno, tentokrát pocházející z Itálie. Jeho jméno znamená v doslovném překladu „jezerní pes z Romagny“ (Romagna je okres v Itálii) a jeho tradiční úkol je stejný jako u vodního retrievera. Předpokládá se, že řada moderních plemenných retrívrů pochází částečně právě z Lagotto Romagnolo. V současné době se však plemeno používá hlavně pro vyhledávání lanýžů.
Lagoťáčci jsou aktivní a věrní psi, ačkoli ne všichni, jsou dobrými domácími společníky. Dožívají se poměrně vysokého věku – asi 16 let, ale mohou trpět dysplazií kyčlí a epilepsií.

Eurasier – štěně

Eurasier

Na rozdíl od většiny ostatních v tomto seznamu je toto nové plemeno. Vznikla v Německu v roce 1960, kdy se skupina nadšenců rozhodla vytvořit plemeno s nejlepšími vlastnostmi Čau-čau a Vlčí špic. Výsledný „Wolf-Chow“ byl později zkřížený se Samojedem a přejmenován na Eurasier.
Eurasieři jsou klidní psi, důstojní a velmi věrní. Mají výhrady vůči cizím lidem a jsou závislí své rodině, a proto musí být výcvik prováděn členem rodiny a nikoli externím psovodem. Důležité je mít na paměti, že se jedná o společenské psy. Potřebují zůstat blízko svého člověka a rozhodně nebudou šťastni, žijí-li v chovatelské stanici, nebo budou využíváni pouze jako strážní psi.

Glen of Imaal Terrier

Glen of Imaal Terrier

Glen of Imaal Terrier je velmi vzácné psí plemeno: v současné době je v USA registrováno jen několik stovek jedinců. Údajně pocházejí z dob královny Alžběty a jsou nejméně známí ze všech irských teriérů. Zajímavostí je, že podle analýzy DNA je Glen of Imaal Terrier blízký příbuzný Molossů (psů typu buldok / mastiff / boxer) více než jiných teriérů.
Stejně jako všichni teriéři, Glenové jsou energičtí, tvrdohlaví a nebojácní. Na rozdíl od většiny teriérů to nejsou žádní uštěkanci. Jsou inteligentní a učí se rychle, zvláště pokud jsou vedeni pevnou rukou. Glenové vycházejí dobře s lidmi, ale mohou být agresivní vůči ostatním psům. Známým zdravotním problémem je progresivní retinální atrofie, což je stav, který postupně vede k oslepnutí.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply