Co říkáte na krmení psů z ruky?

0

Poměrně diskutovaným tématem mezi chovateli čtyřnohých mazlíčků je krmení z ruky. Jedni nad ním vůbec neuvažují, jiní ho běžně praktikují a pro další je známkou doslova nemístného rozmazlování psa. Za jakých okolností krmíme z ruky? A je to vůbec praktické a trvale možné?

Co říkají ti, kteří souhlasí

Při podávání odměn a pamlsků svým psům ani nijak neřešíme, že je od nás psi dostávají rovnou z ruky. Původně se označovalo krmení z ruky za naprosté rozmazlování, které praktikovali nejčastěji majitelé malých a toy plemen. Ovšem dnes se stále častěji stává krmení z ruky doporučovanou výcvikovou metodou. Mnoho majitelů psů je přesvědčeno, že se při tomto způsobu krmení výrazně prohlubuje vazba mezi psem a jeho člověkem. Navíc takto krmení psi výrazně ve svém chování omezí dominanci a snáze pochopí, kde je jejich místo ve smečce. Dále je toto chování řazeno mezi výchovné z hlediska toho, že si pes svou potravu musí zasloužit.

Jaké jsou protiargumenty

Chovatelé, kteří patří k odpůrcům této metody krmení, tvrdí, že tento způsob pro psa rozhodně přirozený není a navíc, že psa trvale stresuje. Pes je prý trvale ve stresu, protože dostává krmení po malých dávkách a navíc neví, kdy přijde a zda vůbec přijde další krmná dávka. Nahlíží-li se na tuto problematiku z hlediska potravy vlků, kteří ulovili svou kořist a spořádali ji celou, je přirozené nekrmit ani psy několikrát denně a trávit tím většinu dne.

BARF - kuřecí kousky se zeleninou a bylinkami

BARF – kuřecí kousky se zeleninou a bylinkami

Jídlo z ruky za práci, nebo jako výchovná metoda

Pokud by psi dostávali jídlo jen za práci, byli by mnohem více orientováni na člověka a byli by mnohem pozornější. Navíc pokud by si museli jídlo sami vyčenichat, najít anebo odněkud vydobýt, více by se zabavili. Velkou výhodou může být krmení z ruky pro psa, který hltá a nejí pomalu. Jako výchovnou metodu lze toto krmení uplatnit v případech, že pes se chová ke svému žrádlu majetnicky a dominantně. Při krmení z ruky se pes zkrátka musí podřídit, a tak se stává povolnějším. Není však třeba tuto metodu uplatňovat plošně na všechny psy. Na některé takto krmené zabírá jako výchovný moment krmení z ruky už po dvou, třech týdnech, a pak může nastoupit opět běžný způsob krmení psů z misky. Rovněž plaší psi se díky metodě krmení z ruky naučí důvěřovat člověku. Nejdůležitější je, že se plachý pes naučí překonávat strach a zároveň si k člověku, který ho krmí, buduje pozitivní vztah.

Většina z nás se shodne na zlaté střední cestě

Jako v mnoha jiných věcech, je to asi i s krmením z ruky. Většina z nás by tedy spíše uvítala, pokud jednou denně pes dostane krmení z misky. Může to být třeba ranní dávka, kdy spěcháme do práce, a není čas na nic jiného. Druhou dávku krmení pak pes může dostávat z naší ruky, třeba jako dočasný výchovný prostředek.

About Author

Leave A Reply