4 Díl – Pes a kolektiv

0

Mezi třetím až dvanáctým týdnem života vašeho štěněte je vhodné absolvovat seznamovací kolo. To si však vyžaduje svá pevná pravidla. Je vhodné seznámit štěně s dalšími lidmi různého věku a také dětmi. Samozřejmě pod vaším dohledem, aby štěněti malé děti neublížili a naopak. Je vhodné, aby vidělo například brýle, klobouky, hole, široké rukávy a třeba i dlouhý plášť, aby se naučilo chovat kultivovaně a nelákalo ho to později buď utíkat ze strachu do bezpečí či útočit. Když si štěně zvykne na přítomnost různých cizích lidí, pachů a zvuky, nebude je v budoucnu považovat za hrozbu. Určitě jste již zaznamenali psy, kteří štěkají a mohou se zbláznit, jsou bázliví nebo naopak agresívní. Naproti tomu jsou i takoví, kteří se jeví, jako flegmatici. Hlavní roli v tomto hraje jejich rozvoj ve štěněčím věku. A co seznámení s jinými pejsky?

Kamarádství s jinými pejsky

Přesto, že panuje mýtus, abyste své štěně neseznamovali, dokud není očkované, nemusíte se bát, pokud dodržíte určité zásady. Naopak seznámení s jinými zvířaty je velmi prospěšné. Je však potřeba vybírat pouze zdravé a očkované zvířata a seznámení by mělo proběhnout buď na domácí půdě-vaše zahrada, byt nebo u vašich známých. Rozhodně se vyhněte místům s vysokou koncentrací cizích psů do doby, než bude štěně řádně naočkováno. Potom vám již nebude bránit nic v tom, abyste ho vzali do parku na první průzkum. Pes je sociální tvor, který je nerad sám. Období do třech měsíců je právě prioritní ve výchově socializace štěněte k lidem i ostatním psům. V tomto období na vás padá úkol seznámit štěně s různými situacemi, cizími lidmi a dalšími zvířaty. Pokud se budete obávat, že se štěně nakazí a budete ho izolovat, riskujete, že nesocializovaný a nepřizpůsobivý pes bude obtěžovat své okolí po zbytek svého života. Proto je vhodné psa seznámit, ale dodržet přitom co možná nejvíce bezpečnostní pravidla, která jsme si popsali výše.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply