Obojky a vodítka – nezbytné pomůcky pro výcvik každého psa

0

Obojky a vodítka patří k nezbytným výcvikovým pomůckám. Dobře cvičený pes může plnit různé úkoly a na určitých místech chodit později i bez vodítka. Na většině míst, ať už na veřejnosti, nebo na cvičištích je vodítko nástrojem, který vám pomůže plnit se psem nejrůznější úkoly. Pomůže také vašeho psa vhodným způsobem usměrňovat. Při výcviku malého štěněte často bez vodítka ani neuspějete. Psi ovšem ve většině případů mají výcvik rádi. Někteří z nich velmi ochotně potěší svého pána plněním zadaných úkolů.

Každý výcvik psa začíná zvykáním si na obojek a vodítko

Štěňata a malí psi si mnohem rychleji zvyknou na měkké a menší obojky. Ať už máte psa jakékoli rasy, či velikosti, zcela jistě vystřídáte za jeho život několik obojků i vodítek. Nejprve je však nutné štěně na obojek a vodítko navyknout. Ideální je jakákoli forma, která se vám osvědčí a zároveň bude nenásilná. Štěně by mělo zvykání si na vodítko považovat za zábavu.

Obojek Hibiscus Red

První krok – nasazení obojku

Prvním krokem k cestě za úspěchem je vždy nasazení obojku. Někteří psi si bez problémů nechají obojek nasadit a nepovažují ho ani za nic obtěžujícího. U jiných může být nasazování obojku doprovázeno velmi nepříjemným pocitem, který vyvolá okamžitou reakci – pes si bude chtít obojek ihned sundat. Pomocí tlapek se bude snažit si jej svléknout. A právě pro tento moment je dobré mít u sebe psův oblíbený pamlsek a nabídnout mu jej. To rozptýlí jeho pozornost a pamlsek mu pomůže zapomenout na nepříjemnou věc na jeho krku. Obojek ponecháme psovi na krku po určitou dobu a potom mu jej opět sejmeme, aby si zvykl na jeho nasazování. Časem si nasazování obojku možná i zamiluje, neboť pro něj bude tato činnost znamenat, že se blíží jeho oblíbená procházka.

Vodítko až po obojku

Práci s vodítkem začínáme se štěnětem trénovat až tehdy, pokud si již přivyklo na nošení obojku. Dalším krokem ve výcviku je připnutí vodítka. Pro začátek by mělo být vodítko co nejlehčí. V první fázi jej nedržte, pouze připněte na obojek a nechte štěně, aby si tahalo vodítko za sebou. Tak si na něj lépe zvykne. Pak teprve vodítko chytněte a navíjejte ho směrem k sobě. To by štěně mělo přimět přijít k vám blíž. Nebude-li se to dařit, použijte opět některý z chutných úplatků.

Obojek Circadelic Blue

Nejpraktičtější jsou nastavitelné obojky i vodítka

Obojky a vodítka patří k nutnému vybavení psa a jeho majitele. I když se jedná o nutnost, může vašeho psa také zdobit. Obzvláště pestrobarevné obojky jsou nyní velice módní. Na e-shopu Můj mazlík můžete vybírat z kategorie Ziggy Reflexní, Circadelic, Cosmos anebo Stars Turquoise a dalších. Co se vodítek týče, můžete vybírat jak malá, určená pro nejmenší rasy psů, nebo pro štěňata, a to v délce 1,8 m, až po vodítka velká. Nejpraktičtější jsou obojky i vodítka nastavitelná, a to je většina typů vodítek. Dají se přepínat a regulovat na délku v rozpětí 1,0 až 1,8 metru. Na výběr jsou zde jednobarevná vodítka všech barev, ale i vodítka zdobená různými typy stuh z velmi odolného materiálu – polyesteru. S takovýmto vodítkem ovládnete svého psa i v případě, že má temperamentu za dva. Zkombinujete-li příslušné vodítko s odpovídajícím vzorem obojku, stane se tato souprava ideálním módním a přitom plně funkčním doplňkem pro vás i vašeho psa.

Kšíry nebo vodítko s obojkem?

Pružná vodítka jsou velmi užitečná pro výcvik. Vodítka musí být vždy dostatečně pevná, aby bylo možné psa v případě nutnosti zastavit, nebo přitáhnout. Pro výcvik jsou zcela nevhodná vodítka navíjecí a vodítka připínaná na kšíry. Při absolvování výcvikových hodin by měl mít váš pes obojek a nastavitelné vodítko, nikoli kšíry.

Foto: http://www.mujmazlik.cz/

About Author

Leave A Reply