5 chyb, kterých se nejčastěji dopouštíme při komunikaci se psy

1

Zkoušeli jste si někdy obrátit role a vcítit se do svého psa? Že je to těžké? To jistě ano, ale není to nemožné. My se vám ale pokusíme situaci usnadnit objasnit vám některé zásadní chyby, kterých se jako majitelé psů dopouštíme.
Pokud byste si vyměnili svou roli a ocitli se na místě svého psa, pravděpodobně byste měli v mnoha otázkách ihned jasno. Ulehčete situaci sobě i svému psovi a zamyslete se nad tím, zda neděláte i vy některou z následujících chyb.

1. Řeč vašeho těla nesouhlasí s vydaným povelem

K nejčastějším chybám, ke kterým dochází v případech naší komunikace se psem, je to, že naše tělo sděluje našemu psovi něco odlišného než povel, který jsme vydali. Každý pes doslova zbožňuje hlas svého pána. Na druhou stranu rozumí jen několika konkrétním povelům. Vždy tedy musí postoj vašeho těla korespondovat s vámi vydaným povelem, jinak psa zmatete a on nebude vědět, jak se zachovat. Jako příklad můžeme uvést, že i když svému psu budete třeba nadávat a častovat ho nevybíravými slovy, ale uplatníte přitom měkkou a jemnou řeč s příjemnou melodií hlasu, váš pes si bude myslet, že ho chválíte, ne, že mu nadáváte.

Nezapomínejte svého psa chválit

2. Psovi dáváte povel nesrozumitelným způsobem

Mnohonásobné opakování povelu je chyba, stejně tak jako zdlouhavé popisování toho, co má pes udělat. Pes potřebuje jasné a srozumitelné, ideálně jednoslovné povely. Měl by být navyklý na stručně formulované a vždy stejné povely, které se nebudou v různých situacích odlišovat. Mějte vždy na mysli, že pokud vás pes neposlouchá, nerozumí vašim povelům, nesnaží se vám dělat žádné naschvály.

3. Nesdělujeme psovi pozitivní hodnocení

Jakmile pes splní dobře daný úkol, měla by od vás směrem k němu zaznít pochvala. Psa můžete také odměnit, slovně nebo pamlskem, přičemž u štěňat se preferuje pamlsek, u dospělých psů spíš slovní pochvala. Již od útlého věku psa je důležité poskytnout mu vždy zpětnou vazbu na jeho chování. Dáme-li psovi co nejvíce možností samostatného řešení různých situací a poskytneme-li mu k nim adekvátní hodnocení, poskytneme svému psu nejen dobrou výchovu, ale také vynikající socializaci.

4. Negativní hodnocení od nás přichází ve špatnou chvíli

Naučte se chyby v chování svého psa předvídat. Jen tak docílíte toho, že jeho špatné nebo nevhodné chování dokážete ohodnotit včas a srozumitelně. Na chyby psa je třeba v různých situacích reagovat různě. Je tedy dobré jeho chybu předpokládat a svého psa negativně ohodnotit spíše tak, že se pes lekne, než abyste jej až posléze nepřiměřeně intenzivně potrestali. Jestliže nestihnete vyslat k svému psovi negativní ohodnocení ve správnou chvíli, raději to nedělejte vůbec. Vaše pozdní negativní hodnocení by si pes mohl spojit s jinou činností a příště by byl zmaten, pokud by se dopustil stejné chyby.

Nepolidšťujme své psy

5. Polidšťujeme své psy

Řídíte se tímto faktem při komunikaci se svým psem? Pes pochopitelně cítí naše emoce, vnímá tón našeho hlasu, často nám bedlivě naslouchá, pokud k němu promlouváme, ale lidskou řeč zkrátka neumí. Zapomeňte tedy na povely v celých větách, zapomeňte na sáhodlouhé vysvětlování toho, co pes udělal špatně. Striktně rozlišujte, kdy na psa zkrátka jen mluvíte, jako na svého čtyřnohého parťáka a kdy psovi dáváte povely. Pochopitelně psy chováme a vlastníme proto, abychom se s nimi dělili o naše emoce, což mezi námi a psem vytváří skvělé pouto. Pes se bude pochopitelně snažit udělat vše, co nám na očích vidí. Jakmile se ale bude jednat o povely a jejich plnění, musíme je od něj důsledně vyžadovat a na jejich provedení reagovat včas a odpovídajícím způsobem.

Vždy sklidíte větší výchovné úspěchy, pokud budete důslední nikoli přehnaně přísní. Na to myslete, až budete svého psa hodnotit za splnění nebo nesplnění vydaného povelu. Pamatujte také na to, že negativní hodnocení psa můžete občas vynechat, ale pochvalu, s tou byste neměli šetřit a hlavně na ni nikdy nezapomeňte.

Foto: Pixabay.com

About Author

1 komentář

  1. Vernypes on

    S výcvikem psích miláčků vám také pomohou odborní výcvikáři, pokud máte specifický problém nebo chcete základní výcvik, vyberte si ze cvičáků ve svém okolí. Připravili jsme seznam psích cvičáků podle krajů na https://vernypes.cz/psi-cvicaky/

Leave A Reply