5 Díl – Učíme štěně na vodítko

0

Štěně je malinké nejen svým vzrůstem, ale i svou dušičkou. Předem zapuďte myšlenky na výcvik trhače, byť se jedná o větší plemeno. Možná se zarazíte a řeknete si, že vaše štěně zase tak malé není a jedná se o medvídě. I tak v porovnání s tím, co z něj teprve vyroste, je malé a nemotorné. Se zvykáním na vodítko je vhodné začít postupně.

Nejprve ho naučte přivyknout na obojek, který mu nasadíte během hry. Pravděpodobně se bude snažit obojek sundat. Na vás je nyní, abyste zkusili odvrátit jeho pozornost od obojku a nabídněte mu hračku, házejte balónek a zabavte různými způsoby. Obojek mu sundejte až v momentě, kdy se usilovně přestane snažit se ho zbavit. Takto to zkoušejte několikrát, než si pozvolna přivykne na to, že má něco na krku. Podobné je to s kšandami. Jako další krok bude vodítko.

První obojek a pak až vodítko

Štěně to bude považovat za hru a bude ho nejspíš kousat. Absolutně nemůže chápat jeho význam a tak si ho logicky přiřadí mezi hru. Nenechávejte štěně připnuté na vodítku pobíhat po bytě a už vůbec ne bez dozoru. Snažte se opět odvrátit pozornost od vodítka tím, že si do jedné ruky vezmete vodítko a do druhé hračku. Ze začátku se projděte třeba po chodbě a zpátky tak, aby šel pejsek vedle vás a odměňte ho pamlskem.

Pokud štěně nebude chtít jít za vámi, neškubejte vodítkem ani ho netahejte násilím. Pokud vás začne tahat ve směru, kam chce jít ono, zastavte. Dáte mu tím najevo, že je to k ničemu a směr určujete zásadně vy. Štěně to musí spíš pojmout jako hru „pojď za mnou“. Jak bylo uvedeno, pomoci vám může jeho oblíbená hračka. Nezkoušejte přetahovat dobu, protože si štěně může vodítko zhnusit nebo se jej začne bát. Až si po troškách přivykne a seznámí se s ním, můžete vzít štěně na vodítku ven a ono si ho takto spojí s nezbytným prvkem vašich procházek.

Důležitost a praktičnost vodítka

Nepodceňujte význam a důležitost vodítka. Mnohdy se může jevit, že je zbytečné a pes nemá dostatek volnosti. Vodítko nechrání jen ostatní lidi a zvířata, ale i psa samotného před vběhnutím na silnici nebo ve stresové situaci, kdy by mohl utéci. Navíjecí vodítka dávají psovi dostatek volnosti, podle situace a na volném prostranství, si pak může poběhat aniž by musel být připnutý.

Obojky lze u malých plemen nahradit kšíry, protože pejska netahají za krček, ale záda a předejdete tak škrcení. Mnohdy se dá obojek s kšíry střídat, podle situace. Obojky se během života pejska prostřídají, protože jak roste, bude potřebovat větší velikost. Dále mohou být vodítka vyrobena z různých materiálů: kožená, nylonová, reflexní, textilní a další.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply