5 způsobů, jak svým psům psychicky ubližujeme

0

Harvardští psychologové nedávno prohlásili, že když psi sní, pravděpodobně znovu prožívají své zážitky s jim blízkými lidmi. Všechny ty kopy a záškuby, co můžeme pozorovat, jsou jejich reakce na to, jestli nám dělají radost nebo nás spíše obtěžují.
Ať v dobrém, či ve zlém, život nás pejskařů se točí kolem našich psů. A pokud nemáme na své čtyřnohé přátele dostatek času anebo je neoprávněně trestáme, můžeme svým chováním způsobit svým mazlíčkům doslova trvalé emocionální jizvy. Majitelé psů obvykle dělají jednu z následujících 5 chyb, protože prostě nechápou psí chování. Proto je důležité vědět, proč psi dělají to, co dělají, aby nedošlo k nechtěnému poškození vzájemného drahocenného vztahu.

1. Namáčení nosu do loužičky

Popřemýšlejte o tom, kolikrát denně musíte použít toaletu, když jste v práci. Je dost pravděpodobné, že váš pes má potřebu přibližně stejnou. Za jistých okolností však nemusí být schopen to vydržet po celou dobu, co jste v práci. Pokud je však váš pes na dlouhé přestávky ve venčení trénovaný, a přesto se nějaká nehoda přihodí, může se za tím skrývat nějaká úzkost, nemoc anebo už pes prostě není schopen to tak dlouho vydržet. Pokud svému psu po takové nehodě strčíte nos do loužičky, naučíte ho tak jedině to, že z vás bude mít strach. A vy tak zbytečně zraníte jeho city.

2. Nehrajeme si dostatečně se svým psem

Bez ohledu na to, jak vytížení jste, je velmi důležité, abyste si stanovili žebříček svých životních priorit a pro svého psa udělali občas něco, co ho opravdu potěší. Ať už je to 10 minut běhu, hezká večerní procházka, nebo jen hýčkání a mazlení vašeho psa na gauči u televize, psa to potěší stejně, protože mu tím dáváte najevo svou pozornost a lásku, po které on tolik touží.

 

Chvilka společných her denně ujistí psa o vaší lásce k němu

3. Trestání nevhodného chování

Hrůza v očích, naježená srst, sklopené uši, ocas zastrčený mezi zadní nohy a vrčení, to jsou znaky toho, že se váš pes v konkrétní situaci necítí příjemně. To, co v takových okamžicích psi potřebují, je klidné chování a odstranění příčiny jejich neklidu, a to bez zbytečného povyku. Pokud budete jednat neadekvátně a neasertivně, jedině celou situaci zhoršíte. Toto chování bývá často mylně považováno za známku agrese ze strany psa. Pokud se váš pes chová takto často, může mít se strachem anebo s agresí velký problém. A vy byste měli vyhledat pomoc profesionála.

4. Být v rozporu s pravidly

Tohoto prohřešku se čas od času dopouštíme pravděpodobně všichni. Nezáleží na tom, zda máte pro pobyt vašeho psa doma jedno pravidlo anebo je těch pravidel padesát. Důležité je, abyste byli v dodržování těchto pravidel důslední. Pokud má váš pes zakázáno ležet na gauči, není možné, abyste mu to jednou, dvakrát povolili a třetí den ho za tutéž věc potrestali, když se chtěl k vám jenom na chvíli přitulit. To samé platí i pro tahání na vodítku, žebrání jídla a vyskakování na lidi.

 

Pes očekává od svého majitele asertivní chování

5. Obavy ze separace od své rodiny

Jediná věc na světě, která bude bolet vašeho pes více než cokoli jiného, je držet ho mimo svou rodinu. Nezapomeňte, že jste celý jeho svět! Někteří majitelé nejsou schopni, nebo ochotni poskytnout svému psovi potřebný výcvik, který je nutný, aby pes pochopil, co se od něj očekává. Tato nedostatečně socializovaná a nevycvičená štěňata pak označí za nevychovatelná nebo dokonce zlá a izolují je na dvorku, či v kotci. Někteří majitelé se jich dokonce natrvalo zbaví.
Psi nám chtějí dělat radost. Více než pamlsky, nebo hračky je potěší, když nám mohou dát svou lásku a přízeň. Pokud máte potíže s chováním svého psa, vyhledejte odbornou pomoc specialisty na psí chování, veterináře nebo zkušeného cvičitele psů.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply