7 nejdůležitějších věcí, které pro štěně musíte mít připravené!

1

Příchod nového pejska domů je jedna z nejkrásnějších chvílí v životě. Existuje však ještě něco krásnějšího, než samotný okamžik, kdy nový pejsek překročí váš práh, a to těšení se na tuto chvíli. Každý, kdo už si pejska někdy pořizoval, to jistě moc dobře zná. Obíhání zverimexů, supermarketů se speciálním oddělením pro domácí mazlíčky, knihkupectví a nekonečné prohlížení internetových stránek se zaměřením na pejsky. A v tomto článku si představíme, co všechno byste měli pro svého čtyřnohého miláčka připravit, než si ho přivedete domů.

Řada lidí vidí v pejscích jen novou hračku. Plyšáčka, se kterým si pohrají, pomazlí se s ním, a pak jej odloží do police s ostatními hračkami. Ve skutečnosti je pejsek však pravý opak. Nebude se přizpůsobovat vám, nýbrž vy jemu. Vy budete ten, který bude muset přeorganizovat nejen celou svou domácnost, ale také práci a volný čas, přehodnotit své priority. Vy budete ten, komu se příchodem pejska změní celý život. A ne jen na chvíli. Je třeba počítat s tím, že váš miláček tady s vámi bude deset, možná i patnáct let. Bude stárnout, chatrnět, nebude moct chodit, bude nemocný, a budete to vy, kdo se o něj bude muset starat, kdo mu bude muset podat pomocnou „packu“ a vy pro něj budete jedinou oporou. Budete pro něj vším. S tím souvisí také další otázka: budete schopni opětovat mu jeho lásku? A budete schopni si kvůli němu ledasco odříci? Omezit styk s přáteli, perfektně uklizenou domácnost či večerní posezení u piva? A v neposlední řadě, opravdu jste schopni fyzicky a finančně schopni zvládnout výchovu takového tvorečka? Pokud jste na všechny otázky odpověděli kladně, pojďme se podívat, co vše si musíte obstarat, než si ten malý uzlíček přivezete domů.

 1) Misky

První věc, kterou byste jistě měli pořídit, jsou dvě mističky. Jedna na jídlo, druhá na vodu. Žádnými speciálními požadavky se při výběru řídit nemusíte, myslete však na to, jaký váš pejsek je. Pokud máte větší plemeno, určitě se nevyplatí kupovat misku plastovou, aby při jídle „neputovala“ po místnosti. Tohle často platí i u menších plemen, kdy pejsci své jídlo konzumují s takovou chutí, že je dřív, než skončí své hodování, najdete na opačném konci bytu. Pokud na plastové misce trváte, zaměřte se spíše na ty druhy, které jsou opatřeny protiskluzovým dnem. Na začátku však není nezbytné investovat velké peníze do drahých misek a nádob na vodu. Často stejně dobře poslouží vysloužilé kuchyňské mističky či použité kastroly.

2) Krmení

Misku už máme, nyní už chybí jen ji něčím naplnit. V dnešní době však existuje tolik druhů krmiv, že je téměř nemožné vybrat to, které bude pro vašeho miláčka absolutně nejlepší. Nezbytné je, abyste kupovali krmivo přizpůsobené věku vašeho pejska. Obecně jsou krmiva pro psy rozdělována na krmiva pro štěňata a mladé psy a krmiva pro dospělé a starší psy. Často na obalech také můžeme najít různá označení, podle kterého bude jednodušší vybírat. Nejčastěji se na obalech vyskytuje popisek puppy (krmivo pro štěňata), junior (krmivo pro mladé psy), adult (krmivo pro dospělé psy) a senior nebo též mature (krmivo pro starší psy). Toto rozdělení vám výběr značně ulehčí. Pak už stačí jen vybírat podle toho, jak je strava kvalitní a podle toho, co vašemu pejskovi chutná (pokud jej ještě nemáte doma, tak podle toho, na co je pejsek zvyklý). Podstatné také je, abyste dbali na správné složení stravy, která vždy musí obsahovat šest základních látek. První z nich je bezesporu voda. Tělo zvířat je ze 70% tvořeno právě vodou a je potřeba ji neustále doplňovat, jelikož voda nejen slouží jako transportní medium, ale ovlivňuje také trávení živin a vylučování metabolických zplodin. Nezbytné jsou také bílkoviny a tuky. Bílkoviny dodávají tělu energii a jsou základním stavebním materiálem tkání a rovněž tuky jsou skvělým zdrojem energie. Jeden gram tuku dokonce dodá tělu dvakrát více energie, než jeden gram bílkovin. V neposlední řadě je třeba dbát také na to, aby váš pejsek konzumoval dostatek uhlohydrátů, vitamínů a minerálních látek. Co se vody týče, je nezbytné, aby měl váš pejsek celodenní přístup k čisté a pitné vodě. Pravidelně tedy kontrolujte, zda ji váš malá nezbeda někde „nerozbryndal“, zda voda není zakalená nebo zda už ji váš žíznivec celou nevypil.

3) Pelíšek

Pejska už máme nakrmeného, nyní už chybí jen ho někde uložit. A k tomu je potřeba mít pohodlný pelíšek přizpůsobený velikosti vašeho pejska. Na začátku opět stačí připravit pouze provizorní odpočívadlo, kde bude pejsek chodit odpočívat či trucovat, když ho za něco pokáráte, vytvořené ze staré deky, prostěradla či čehokoliv jiného. Časem se však vyplatí investovat do něčeho kvalitnějšího, kde se váš pejsek bude cítit pohodlně a bezpečně. Přece jen zde bude trávit podstatnou část svého života. Jaký pelíšek vybere, už je tedy jen na vás. Obecně však platí pravidlo, že větší pejsci preferují klasické pelíšky, kde se mohou schoulit, a menší pejsci naopak kryté „kukaně“, kde se budou schovávat před vnějším světem či průvanem.

4) Vodítko, obojek, náhubek

Pejska máme nakrmeného, odpočatého, nyní už můžete vyrazit do ulic. K tomu jsou však zapotřebí tři nezbytnosti – vodítko, obojek a náhubek. Pečlivě určitě vybírejte obojek. Pro štěňátka je nezbytný měkký, vypolstrovaný obojek, aby nikde netlačil a nepřekážel. Pro rychle rostoucí pejsky zase vybírejte takový obojek, který lze zvětšovat – ušetříte tak nemalé peníze za neustálou obměnu. Pro všechny rasy však platí jediné. Obojek vašemu mazlíčkovi nasaďte, co možná nejdřív to bude možné, aby si na obojek zvykl. Pokud mu obojek nasadíte až při první procházce, je velmi pravděpodobné, že se bude z obojku smýkat, trhat sebou a snažit se ho zbavit. Druhou věcí, kterou musíme pořídit, je vodítko. Výběr je opět třeba přizpůsobovat velikosti pejska. Pro malého krysaříka budou ideální kšíry, pro vlkodava nějaký druh řetězu a pro irského setra zase stopovací vodítko. Poslední nezbytností je náhubek. Ten budete potřebovat primárně pro cestování městskou hromadnou dopravou, jelikož je stanovena povinnost nosit náhubky pro všechny pejsky, necestující ve schránce či přepravce.

5) Hračky

Pejsci jsou velice živá a hravá zvířátka, proto výběr hračky není radno podceňovat. Pejsek se může snadno začít nudit, a pak není divu, že po vaší malé potvůrce nacházíte na bytě rozcupované polštáře, rozkousané boty či rozdrápaná křesla. Hraček však existuje nepřeberné množství v různých barvách, tvarech, provedeních či materiálech, až jeden neví, kterou zvolit. Zpravidla by měl mít každý pejsek přibližně pět hraček, přičemž každá by měla mít jiné využití. Pokud pes vlastní pouze jedinou hračku, nemůžete se divit, že ji brzy opotřebuje a zničí. Pokud naopak vlastní hraček nespočet, může se snadno stát, že si nebude hrát ani s jednou. Pejsci jsou totiž zvířátka velice nerozhodná, a pokud si nemohou vybrat tu hračku, se kterou si právě chtějí hrát, nehrají si pro jistotu s žádnou. Při výběru hračky je také potřeba dbát na bezpečnost vašeho mazlíčka. Proto si hračku předtím, než ji koupíte, pečlivě prohlédněte. Na plyšových hračkách se zaměřte zejména na to, zda neobsahuje malé a snadno oddělitelné části, které by pejsek mohl spolknout. Může se také stát, že je hračka někde natrhnutá a její výplň se dostává ven. Absolutně nevhodné jsou také příliš malé hračky, jako jsou rolničky či příliš drobné míčky. Opět by se mohlo stát, že pejsek hračku spolkne a začne se dávit, což může vést až k následnému udušení.

6) Kosmetika

každého pejska je potřeba jednou za čas vykoupat, k čemuž slouží speciální šampóny. Zde platí pravidlo, že cena odpovídá kvalitě, u šampónu si tedy radši připlaťte, abyste zabránili zbytečným problémům. Pejskovi však můžete pořídit také další kosmetické vymoženosti, jako zubní pastu, ústní vodu, parfém či speciální gel pro snadnější rozčesávání srsti.

7) Kartáč nebo hřeben

Mezi pravidelnou péči o vašeho pejska zařaďte také kartáčování, na které by si měl pejsek zvykat už od štěněčího věku. Pro určitě rasy pejsků se hodí spíše kartáčovací rukavice či kartáče s hodně měkkými štětinami, pro jiné zase středně tvrdé či tvrdé.

Tak, vše potřebné již máme připraveno a nyní si můžeme svou novou láskou přivést domů. Pokud si pejska vybíráte od chovatele, je potřeba dodržovat pár základních rad. Při samotném výběru vybírejte budoucího člena rodiny s rozumem a rozvahou a nenechte se ovládnout ochranářskými pudy, kdy pod záminkou „podívejte se na tu chudinku, malou, zakrslou, hloupoučkou, jak se tak ve strachu krčí v rohu“ přivedete domů pejska ustrašeného a nevyrovnaného. Vyvarujte se také výběru agresivního pejska, který na vás útočí ještě dřív, než se přiblížíte k výběhu. Nezapomeňte, že si vybíráte láskyplného tvorečka, člena rodiny a věrného přítele, který s vámi stráví podstatnou část vašeho života. Proto výběr neuspěchejte a vše si nechte pořádně projít hlavou. Pokud už máte svého adepta vybraného, zaměřte se na majitele. Důkladně zjistěte všechny informace, které budete v budoucnu potřebovat, hlavně to, na jakou stravu je pejsek zvyklý. Tu potom pejskovi budete muset nějaký čas podávat a postupně mu do ní přidávat tu, na kterou jej chcete naučit vy, aby to pro něj nebyl přílišný šok. Zjistěte také, zda je pejsek odčerven, vakcinován a zda neprodělal nějakou chorobu. Pokud je to možné, požádejte majitele, zda by vám nepředstavil pejskovy rodiče. Uděláte si pak lepší představu o tom, jak bude váš malý uličním v budoucnu vypadat.

A nastal ten den. Den, kdy svému novému nejlepšímu příteli představíte jeho nový domov. Je logické, že jste šťastní a nadšení, ale berte ohled také na ten maličký uzlíček, který se krčí někde v rohu. Během krátké chvíle jej odtrhli od rodičů, sourozenců, předchozích páníčků, zažil stresuplnou cestu a nyní je uprostřed úplně cizího pokoje, kde se na něj usmívá a pošišlává úplně cizí člověk. Snažte se tedy alespoň prvních pár dní přizpůsobit právě jemu. Vezměte si volno a umožněte pejskovi, aby se s novým domovem dostatečně seznámil. Dejte svému malému průzkumníkovi prostor, aby prošmejdil veškerá zákoutí, očichal každý roh a uvelebil se, kdekoliv se mu zachce. Nebuďte na něj však příliš měkcí a to, co mu nebudete chtít dovolovat v budoucnu, nedovolujte mu ani teď. Stejně tak si dejte na čas se seznamováním vaše mrňouska s ostatními členy rodiny. Nechte ho, ať si nejprve zvykne na vás. Po příjezdu si proto uvařte kafe nebo čaj, poklidně se posaďte a sledujte, jak váš brouček všechno „oňuchňává“. Dejte mu čas, aby si zvykl, že tam jste, stejně jako čas na to, aby za vámi přišel a nechal se od vás poprvé pohladit. Teprve poté je ta pravá chvíle na seznámení s dalšími členy rodiny.

Vše základní a nezbytné už víte. Nyní už si jen užívejte každou chvilku, kterou můžete se svým miláčkem trávit. Hrajte si s ním, mazlete se, hlaďte ho, opětujte mu jeho lásku. Ne nadarmo se totiž říká, že pes je nejlepším přítelem člověka.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

Leave A Reply