7 nejšpinavějších měst na světě

0

V rámci zlepšení životního prostředí se i u nás zavádějí různá opatření, která by měla snižovat podíl škodlivých látek v ovzduší. Přesto máme nejen v naší republice, ale v celé Evropě lokality, kde to s kvalitou ovzduší není žádná sláva. Ovšem poté, co si přečtete následující řádky, zjistíte, že pořád ještě jsou na světě místa, kde jsou na tom o mnoho hůře. Pojďte si prohlédnout 7 nejšpinavějších měst na světě, míst, kam Vás cestovky určitě lákat nebudou.

GABORONE, Botswana

Gaborone je hlavním městem afrického státu Botswana. Žije v něm zhruba 10 % všech botswanských obyvatel, v létě zde téměř neprší, přes den je vedro, v noci zima. Přestože je ve městě nadprůměrně dobrá hromadná doprava, topí se ve smogu a špíně. Je to bez diskuse nejšpinavější město celé Botswany a Světová zdravotnická organizace jej označila za 7. nejšpinavější město na světě.

PESHAWAR, Pakistán

Péšavár je výjimkou mezi špinavými městy – pro svou minulost a hodně starých památek je hojně navštěvován turisty. V zimě zde teploty jen výjimečně klesají pod nulu, zato v létě zde může být až 40°C. Ale co se týká znečištění ovzduší – není v Péšaváru o co stát. Dle posledních údajů je to druhé nejvíce znečištěné město v Pakistánu a 6. na světě.

KERMANSHAH, Írán

Íránský Kérmánšáh je hlavním městem stejnojmenné provincie a nachází se zhruba 500 kilometrů od hlavního města Teheránu a asi 100 kilometrů od iracké hranice. Velkou část města tvoří Kurdové spolu s Peršany. Ačkoliv srážek je zde dostatek, na pročištění ovzduší to zdaleka nestačí. A tak je toto průmyslové město 2. nejšpinavějším městem v Íránu a 5. nejšpinavějším městem na světě.

QUETTA, Pakistán

A máme zde Pákistánského přeborníka. Město Kvéta leží blízko hranic s Afghanistánem a za poslední roky počet jeho obyvatel značně stoupl (odhad je cca 1 milion obyvatel). Celých 25 % všech úmrtí v tomto nejznečištěnějším Pákistánském městě je důsledkem špatného životního prostředí. Kvéta je 4. nejvíce znečištěným městem na světě.

LUDHIANA, Indie

Ludhiana je největším městem indického státu Pundžáb. V tomto průmyslovém městě žijí zhruba 4 milióny obyvatel, více než 80 % z nich je gramotných. Právě vinou těžkého a středního průmyslu, který zde nepodléhá žádným ekologickým regulacím, se město topí v prachu a smogu. Ludhiana je nejšpinavějším městem celé Indie a podle Světové zdravotnické organizace 3. nejšpinavějším na světě.

SANANDAJ, Írán

Město Sanandadž leží na severu Iránu a je hlavním městem Kurdské provincie. Početnou menšinu zde tvoří také Arménci. Jedná se opět o průmyslové město, navíc doplněné spoustou menších řemeslníků. Veškerá tato činnost, která je prováděna bez ohledu na životní prostředí, je příčinou všudypřítomného prachu a špíny. Není tedy divu, že Sanandadž je nejšpinavějším městem v Íránu a zároveň 2. nejšpinavějším na světě.

ULANBATAR, Mongolsko

A máme tady nekorunovaného krále. Za nejšpinavější město na světě lze podle meření Světové zdravotnické organizace považovat hlavní město Mongolska – Ulanbátar. A podle údajů zdejšího Veřejného zdravotního institutu trpí onemocněními, způsobenými prachem a dalšími nečistotami v ovzduší, více než 45 % obyvatel tohoto města.

Ne, není to lichotivý seznam. A opravdu nevím o městě, které by usilovalo to, stát se nejšpinavějším městem světa. Přesto, jak vidíte, konkurence je veliká a o „soutěžící“ není nouze.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply