7 základních psích potřeb

0

Potřeba je něco, bez čeho se neobejdeme. A stejně tak jako je to u nás lidí, tak je to i u psů. Každý pes má své základní potřeby. Pokud jeho potřeby nejsou splněny, zhoršuje se mu kvalita života, a to jak po tělesné, duševní i smyslové stránce. Pokud není splněna byť jen jedna ze základních potřeb psa, pes se následně uchyluje k problémovému chování.

Potřeby se vzájemně ovlivňují. Jedna souvisí s druhou. Splnění všech základních potřeb psa je bezpodmínečné pro to, aby byl pes zdravý a nenarušený.

Základní potřeby každého psa

1. Pocit bezpečí
2. Společnost
3. Porozumění hierarchii
4. Vzrušení, překvapení
5. Strava a pohyb
6. Mentální stimulace
7. Láska a pocit sounáležitosti

Láska a pocit sounáležitosti

K pocitu bezpečí přispějete vy sami nejvíc

Psi potřebují k tomu, aby se cítili bezpečně, pravidelný režim. Právě díky němu bude váš pes zažívat hluboký pocit bezpečí. Pes nepotřebuje, abyste se chovali nepředvídatelně a on nevěděl, co má od vás očekávat. Nepředvídatelné chování majitele má za následek zmatené chování psa. Naopak díky silnému pocitu bezpečí se nebude pes bát zkoušet nové věci, cviky poznávat nové prostředí.

Zajistěte smečkovým zvířatům společnost

Psi jsou smečková zvířata, to víme všichni. To, že patří do smečky, jim dává jako potomkům vlků vysokou šanci na přežití. Váš pes sice nebude polehávat v těsné v blízkosti druhého psa, jako to dělají vlci, ale vás bude doprovázet doslova na každém kroku. Kam se hnete vy, hne se i váš pes. Tak dokazují psi svou příslušnost ke smečce a jsou rádi, že mají vás, abyste jim kryli záda v případě nebezpečí. Potřeba být součástí smečky je u psů vrozená.

Pohyb je pro každého psa klíčový

Každý musí mít v hierarchii smečky správné postavení

Pes si vždy musí být vědom toho, že vy jeho pán jste i jeho vůdce a tudíž v hierarchii smečky zaujímáte ten nejvyšší post. Jak svého psa utvrdit v tom, že šéfem smečky jste vy? Jezte jako první, až pak krmte své psa. Dodržujte toto pravidlo již od samého počátku vašeho vztahu se psem.
Vy jako alfa v postavení smečky máte právo na to nejlepší místo na spaní. Dejte to svému psu náležitě najevo. Pozvat psa do své postele můžete, ale musí si být vědom toho, že je to výsada, ne jeho každodenní nárok. Spíše ho pozvěte na pomazlení, ale o postel byste se se svým psem neměli dělit.
Jako vůdce smečky musíte také vyhrávat hry o přetahovanou, honičky a další hry. Uvolnění pravidel může nastat, až vás váš pes začne jednoznačně vnímat jako vůdce smečky.
Máte-li větší smečku, je třeba, aby každý pes měl v hierarchii smečky své konkrétní dané místo. Psi si obvykle určí sami mezi sebou své místo sami. Psi ve smečce si zkrátka nejsou rovni a vy to musíte přijmout a respektovat. Vítěz musí mít vždy více privilegií, než ostatní psi.

Jaká překvapení připravit svému psu

Stejně, jako se váš pes neobejde bez každodenní rutiny a předvídatelnosti, stejně tak je pro něj důležité i vzrušení a nějaká ta překvapení. Jedno překvapení denně by se mělo stát pravidlem. Vezměte psa třeba na návštěvu za jeho psím kamarádem k vašim přátelům. Změňte trasu a délku procházky. Vyměňte pamlsky za méně obvyklé. Čím více a rozmanitěji dokážete svého psa zabavit, tím u něj budete mít vyšší hodnotu.

Dostatek pohybu a přiměřená strava jsou zárukou zdravého psa

Čím mladší pes, tím více pohybu potřebuje. Držte se tohoto pravidla a odbouráte možná i jiné problémy, které se svým psem máte, jako například skákání na lidi. Pes, to je obrovská zásobárna energie, a proto potřebuje pohyb, hodně pohybu. Nedostatek tělesného pohybu se může ukázat jako obrovský problém. A strava? To je samozřejmost! Nezapomínejte, že by měla odpovídat věku, plemeni, velikosti psa, jeho zdravotnímu stavu a také tomu, kolik pohybu pes má.

Očichávání všeho možného je také mentální stimulace

Psi se dokážou naučit až 150 slovům. Vy jim pochopitelně můžete zcela jednoduše pomoci rozšířit jejich „slovní zásobu“. Naučte svého psa slova, jejichž význam už zná a poté pokračujte s výrazy, které pro něj budou nové. Naučit ho můžete například názvy jeho hraček. Naučte psa nosit vám bačkory, když přijdete domů anebo skákat do bazénu pro míčky. Užitečné je rovněž natrénovat s ním povel místo, když chcete, aby si lehl do svého pelíšku. Psy baví také různé hlavolamy, na ty nezapomínejte. Srolujte psům do ručníku pár granulek a uvidíte, jak se zabaví. Vedete-li výcvik psa, měňte při výuce prostředí. Jednou zvolte park, podruhé louku, jindy hřiště nebo zahradu.

Každý pes potřebuje lásku a společnost

Dejte pocítit psovi lásku a nikdy ho nezklamte

A co říct závěrem k potřebě lásky a pocitu sounáležitosti? Vy jste pro psa vším, středem jeho vesmíru. Vytvořte si se svým psem nepřekonatelně pevné pouto lásky a spojení a uvidíte, že vám váš pes splní první poslední. Nepodceňujte ani význam vašeho spojení se psem na dálku. Tu neviditelnou nit lásky, která mu dá dobrý pocit, že kamkoli jdete nebo jedete, vždy se za ním vrátíte a že jste tu přece pro něj, stejně jako on pro vás.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply