8 psích plemen, která by měla být doma jako jediný pes

2

Většina lidí dává přednost psím mazlíčkům, kteří jsou přátelští k ostatním psům. Někdy se ale stane, že přátelské naladění našeho psa uzavře konec štěněcího období. Všichni psi jsou jedinci s vlastními libostmi a zlozvyky. Některá plemena, která jsou chována po celá staletí, se množí dále, ačkoli je o nich známo, že mohu být agresivní vůči jiným psům. Znamená to, že genetika hraje velkou roli v případě jejich temperamentu. Pokud hledáte psa velmi přátelského plemene, doporučujeme držet se ras, které jsou známé tím, že jejich zástupci kontakt s ostatními psy a zvířaty vyhledávají. Vybírejte mezi sociálně orientovanými plemeny. Pokud by vám nevadilo, že budete mít psa, se kterým kolem psího parku nebo psí louky jen projdete, aniž byste s ním šli dovnitř a pustili ho na volno k ostatním, pak jsou pro vás vhodná i následující plemena.

Akita Inu

Akita inu

Akita je velké, silné pracovní plemeno původem z Japonska. Tito psi byli původně používáni na lov, boj a hlídání psů. Jejich temperament stále odráží vlastnosti potřebné pro tuto pracovní činnost. I když jsou tito psi mnohem více poslušní, než bývali kdysi, jsou akity stále dobře známé kvůli agresivnímu chování vůči ostatním psům, zejména k jedincům stejného pohlaví. Toto plemeno se obecně nedoporučuje pro majitele začátečníky. Akity mohou ale tvořit skvělý pár s někým, kdo je ochoten s tímto plemenem pracovat a akceptovat jejich temperament. Je třeba dát vztahu čas a úsilí.

Americký buldok

Americký buldok

Americký buldok je odvozen od starého anglického buldoka. Toto plemeno bylo používáno na americkém jihu jako pes lovec, který zastal veškerou psí práci kolem farmy. Jakmile divoká prasata překročila jižní část země, zemědělci konstatovali, že je těchto psů zapotřebí víc než dříve, aby udrželi všechny divočáky pod kontrolou. Tito psi jsou velmi loajální ke svým rodinám, ale vzhledem k jejich historii jsou zároveň známí jako psi agresivní vůči ostatním psům a jiným zvířatům.

Čau čau

Čau čau

Čau čau pochází ze severní Číny, kde bylo toto plemeno využíváno jako pracovní plemeno k lovu, nahánění, hlídání a tažení sání. Toto plemeno je velmi loajální a se svou lidskou rodinou je velmi úzce spojeno. Dává však přednost tomu že bude v rodině jediným psem. Psy rasy čau čau je třeba velmi dobře od počátku jejich života socializovat, protože mají tendenci být agresivní vůči lidem i jiným psům a zvířatům.

Argentinská doga

Argentinská doga

Argentinská doga byla vyšlechtěna v Argentině jako bojový pes a velký lovecký pes. Přesto, že se v posledních letech více projevuje poslušnost v jejich chování, stále se od nich dá očekávat, že budou agresivní vůči psům a jiným zvířatům. Ačkoli jsou takové útoky vzácné, jsou-li psi pod dohledem, nedoporučuje se pořizovat si společně s argentinskou dogou ještě dalšího psa. Naštěstí jsou psí zápasy již dlouho nezákonné, a ti, kdo využívají argentinské dogy k lovu potřebují, aby byli jejich psi dobře socializovaní s jinými psy, neboť loví ve skupinách. Socializace velmi pomohla tomuto plemeni k oblibě psů jejich temperamentu.

Irský teriér

Irský teriér

Irský teriér je jedním z nejstarších z plemen teriérů. Původně byl vyšlechtěn pro lov, ale nyní se čím dál častěji stává společenským psem a psem účastnícím se mnoha zajímavých soutěží. Nicméně, má za sebou historii teriérů, kteří byli bráni jako psi agresivní vůči ostatním psům. Velkou výhodou tohoto plemene je to, že včasná socializace a odpovídající výcvik udrží konflikty s jinými psy na minimu. Dnes je irský teriér skvělý aktivní společník člověka.

Trpasličí pinč

Pinč

Navzdory své velikosti, nejsou trpasličí pinčové obecně doporučováni pro začínající chovatele. Je to z důvodu jejich agresivity vůči ostatním psům a zvířatům. Jsou to asertivní, nezávislí a samostatní psi, kteří mohou vynikat v různých psích sportech. Je o nich známo, že potřebují mnohem větší výdej energie, než jejich velikost předpokládá. Jsou to velmi hraví psi, kteří milují kontakt a hry se svými lidskými rodinami. Nicméně jsou vhodnějšími společníky spíše pro dospělé a starší děti.

Šiperka

Šiperka

Šiperka je houževnatý selský pes z Belgie, se spoustou zajímavých osobnostních rysů zabalených v malém těle. Dovedou způsobit ale i škody svou tvrdohlavostí. Pro svou silnou vůli tito psi získali od svých fanoušků přezdívku „malí černí ďáblové“ svými fanoušky. Je o nich známo, že jsou agresivní vůči ostatním psům, ale pro člověka jsou vynikajícími aktivní společníky. Hodí se pro každého, kdo hledá aktivního psa menšího plemena. I když nejsou doporučováni začínajícím chovatelům, mohou být skvělým parťákem tomu člověku, který se jim může a chce věnovat v pravý čas a správným způsobem.

Tosa inu

Tosa Inu

Tosa Inu je velký pes typu mastifa. Plemeno pochází z Japonska. Toto plemeno bylo původně chováno výhradně jako bojové. Z tohoto důvodu se jedná o extrémně agresivní psy, protože jejich jediným úkolem byl boj. Toto plemeno se vyskytuje poměrně vzácně. Psi tosa inu jsou v mnoha zemích mimo Japonska zakázáni.

Foto: Pixabay.com, Shutterstock.com, Mascotarios.org

About Author

2 komentáře

  1. Erik Zabiják on

    Autorka bohužel nemá o některých rasách ani ponětí. Tosa není extrémně agresivní pes, stačí si přečíst charakteristiku na wiki nebo jiném zdroji. Naše tosa si perfektně rozumí s druhým psem, kterého jsme si pořídili až po něm. Pustí ho dokonce do pelechu a nechá si od něj líbit téměř vše. A rozhodně to není tím, že je bojácný. Naopak je to velmi dobrý hlídač. Takže popisek v tomto článku je velký fail.

  2. Tosa inu agresivní pes? Zakázané plemeno? Autorka článku je absolutně nekompetentní osoba, která šíří nesmysly o “bojových plamenech”. Kdyby jste si nejprve o nich neco zjistila, nemusela jste se zde ztrapňovat. Mate pocit, ze vsichni zereme granule???

Leave A Reply